29.12.16

A.KAUFMAN, J.KRISTOFF - Illuminae

A.KAUFMAN, J.KRISTOFF - Illuminae


ŽÁNR: Romány, Sci-fi a fantasy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Illuminae
SÉRIE: Akta Illuminae
DÍL: 1.
ROK VYDÁNÍ: 2016
POČET STRAN: 608
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

ANOTACE KNIHY:
Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků.

Píše se rok 2575 a dvě znepřátelené korporace jsou ve válce kvůli planetě, která je stěží něčím víc než obřím kusem kamene pokrytým ledem. Obyvatele o útoku nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží. Kady je nucená spojit se s bývalým přítelem Ezrou a pod nepřátelskou palbou se snaží dostat k evakuační lodi, která oba dostane do bezpečí. jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem.

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Patří k dalším knihám, které jsem našla zabalené pod vánočním stromečkem (ano, bylo jich docela dost, za což se rozhodně nezlobím)... :)

OD OBALU PO VNITŘEK:
Vazba knihy je docela obyčejná - bílá kniha hustě popsaná písmem. To zajímavé ovšem nastane, pokud ji začnete trochu více zkoumat! Na knize se totiž vyskytují fráze a úryvky z příběhu - některé psané černým písmem, jiné dopsané "rukou" písmem červeným. A to ještě není všechno! Celou tuhle nádheru schovává další neuvěřitelná nádhera a to plastový (ano, čtete správně - PLASTOVÝ) přebal lazen do červené barvy s průhlednými místečky na prosvítání písma z bílé obálky! Nádhera!
Po otevření knihy najdete další nádheru! Nemůžu si pomoct, ale grafickým zpracováním je kniha naprostý skvost! Alespoň pro mě.
Číslování stránek na mě udělalo dojem. Vždy je zaznamenáno, na které stránce se právě nacházíte a kolik jich kniha celkově má (př. 54/599) - což velmi oceňuji.

MŮJ NÁZOR:
Když knihu poprvé otevřete, jukne na vás hromada dokumentů, kterými vy se musíte prokousat. Kniha je jakýmsi spisem - cítíte se jako detektiv, který vyšetřuje vraždu. Prokousáváte se vším tím materiálem a dáváte si věci do souvislostí, spojujete si fakta (tvoříte ve své hlavě celý příběh). Hlavně se nezalekněte a nenechte se odradit! Není to opravdu tak hrozné, jak to vypadá - i když čtení je trochu náročnější.
Kniha je díky všem dokumentům chaotická, trvá déle, než se v ní zorientujete. Je zde strašně moc věcí, které si musíte hlídat (popř. pamatovat) - ať už to jsou data, časové údaje, kdo komu psal, kdo s kým komunikoval, ...). A tyto útržky si skládat dohromady v ucelený příběh. PROTO:
Doporučuji si založit přehled o 3 hlavních lodích z příběhu (Alexandr, Koperník, Hypatia) - vyskytuje se na začátku příběhu, či si vytvořit menší přehled podle sebe - jako já (viz. text psaný kurzívou). Velmi mi při čtení pomáhal, protože kniha je bez orientace jaksi zmatená! A je pravda, že díky němu jsem si spoustu věcí konečně zapamatovala :).


HYPATIA - vědecké plavidlo, kapitánka Ann Chanová, 1.důstovník Syra Bollová. ZDE JE KADY!
KOPERNÍK - nákladní loď, kapitán Harry Ryker, 1.důstojník Heather Kellyová
ALEXANDR - bitevní loď, kapitán generál David Torrence, zástupce velitele plukovnice Lia Mylesová. ZDE JE EZRA! Na této lodi se také nachází AI = SPIRO!
LINCOLN - nepřátelstká loď BeiTechu 

Jakmile se začtete, nebude vám dělat tento styl knihy absolutně žádný problém. Nakonec zjistíte, že vás vlastně baví knihou otáčet, luštit méně čitelná slova, či prstem putovat ve vesmíru společně se slovy na černých stránkách (která kostrbatě skákala) a pláncích vesmírných lodí. Alespoň já z toho byla nadšená!

"Ve všech, kdo mlčí ke zvůli tyranie, umírá člověk."

Moc se mi líbil nápad s přeškrtanými slovy ve zprávách o bitvách, zásazích, atd. krásně vidíte, co si do celé zprávy mohli ručně napsat ti, kteří ji pro své kapitány zpracovávali.

Kniha má spád, najdou se určitě i okamžiky, kdy budete tajit dech (hlavně při velkolepém finále! Ale i před ním, to mi věřte.) a modlit se, ať všechno dobře dopadne. I přes to, že jde Kady a Ezremu o život, zachovali si smysl pro humor a nadále do sebe rýpali a zvládli být i romantičtí, což určitě oceníte a zasmějete se společně s nimi na odlehčení celé té zpropadené situace!

Pokud patříte k vnímavějším čtenářům, dojde vám určitě brzy, kdo velí celé korporaci BeiTech :).

"Zázraky jsou jen statistická nepravděpodobnost..."

Takže ZÁVĚREM můžu říct, že mě kniha velmi zaujala svým netradičním pojetím příběhu, kdy jsem otáčela stránky dozadu a znovu si ověřovala fakta, abych náhodou něco nepřehlédla! Moc jsem si příběh užívala a nemohla se od něj odtrhnout. Za mě je to určitě krásný a originální nápad. Dobře, i nějaký ten zápor najdu - přijde mi, že se v knize vysvětlilo velmi málo věcí a fakt ohledně útoku na planetu Kerenza (přijde mi totiž jako hloupost, že by vše bylo podstoupeno jenom kvůli Ezrovi). Co já vím, třeba se všeho dočkáme v dalším díle. Nechme se překvapit :)...

POSTAVY:
V této knize jsou dvě nejdůležitější hlavní postavy - Kady a Ezra (kvůli stylu příběhu si k nim nedokážu vytvořit žádný vztah), kteří jsou nedůvěřiví a "lítají" v průšvihu. Kady je spíše trucovitá, rozumí si s počítači (umí je hackovat), pídí se po informacích, protože chce všemu přijít na kloub a zároveň zachránit všechny, na kterých jí záleží. Hlavním jejím poznávacím rysem jsou růžové vlasy, její vznětlivost a drzé postavení vůči autoritám. Navíc používá nespočet sarkasmů... :) 
Na druhou stranu Ezra je rozumný kluk, na kterého je spolehnutí. Záleží mu na lidech kolem sebe, protože je spíše ochranářský typ, tudíž nedokáže zradit přítele a "práskat" na ně. Navíc má pro Kady opravdu slabost.

JAZYK KNIHY:
Kniha je co se týče jazyka opravdu neskutečně bohatá! Najdete zde spisovný, nespisovný a hovorový jazyk. Spoustu nadávek, i když je jich spousta začerněných cenzurou. Kolikrát narazíte při psaných rozhovorech po síti moderní psané slovo mladých lidí (jaxi - jaksi, atd.) a používání W ve slovech místo jednoduchého V (nevim wocode, woe,...). Ve velké míře se zde vyskytuje sarkasmus (hlavně při rozhovorech po síti a v psaném deníku Kady), což je skvělé!

HODNOCENÍ: 5/5


"Pokud definicí šílenství je opakovat týž proces a očekávat jiný výsledek, pak je většina lidstva jistě nepříčetná."

Kniha určitě nesedne každému - opravdu se u ní musí přemýšlet a vnímat naprosto všechno, co v ní najdete. A že to není ucelený příběh? No a co! Přece jenom je to složka dokumentů a tohle vážně stálo za to!!!
Jsem velmi zvědavá, co přinese druhý díl...

Žádné komentáře:

Okomentovat