28.01.17

J. K. ROWLINGOVÁ - Bajky barda Beedleho

J. K. ROWLINGOVÁ - Bajky barda Beedleho

ŽÁNR: Sci-fi a fantasy, Pohádky, Pro děti a mládež
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Tales of Beedle the Bard
ROK VYDÁNÍ: 2008
POČET STRAN: 127
NAKLADATELSTVÍ: Albatros

ANOTACE KNIHY:
Sbírka pěti kouzelnických pohádek spjatých se slavnou sérií příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera.

Který správný kouzelník by je neznal? Prastaré pohádky, které pro kouzelnou společnost sesbíral a uspořádal bard Beedle. Pohádky, které jsou každému kouzelnickému dítěti čteny na dobrou noc. Pohádky, které Hermioně odkázal Albus Brumbál. A také pohádky, které si Harry Potter málem přečetl příliš pozdě – právě v nich totiž objevil důležitou informaci, která mu nakonec zachránila život v boji tváří v tvář nejstrašnějšímu černokněžníkovi všech dob – lordu Voldemortovi.


JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Tak nějak jsem se procházela s kamarády po knihkupectví a konečně se našel někdo, koho znám, kdo tyto bajky měl již přečtené. Hodnocení z úst mé kamarádky bylo velmi kladné, takže jsem neváhala a knihu se také pořídila.

OD OBALU PO VNITŘEK:
Kniha je velmi maličká. Její přebal je slazený do modré barvy s bílou a dominují mu ilustrace samotné autorky! Samozřejmě je naleznete i uvnitř knihy, což působí opravdu nádherně! Graficky kniha vypadá velmi pěkně.
Každá bajka je samozřejmě psaná zvlášť, svou délkou nepřesahují ani 15 stran a za ní se nachází poznámky Albuse Brumbála s vysvětlivkami, jeho názory i historickými daty vztahujícími se právě k těmto bajkám. 

MŮJ NÁZOR:
Kdo někdy nechtěl být součástí nějakého kouzelného světa? Umět kouzlit, číst jejich knihy, atd. Právě paní Rowlingová stvořila nádherný svět a mám pocit, že v něm i sama žije, protože má vše tak dokonale promyšlené, že i "obyčejné" pohádky pro malé čaroděje vyzní tak nádherně a mají v sobě i spoustu prvků z historie čar a kouzel. Nádhera! Bajky nás mají něčemu naučit, poskytnout nám ponaučení, zamyšlení, téma ke konverzaci s dětmi a jejich výchově. Tyto bajky mají pomáhat pochopit život a věci s ním spojené dětem kouzelníků a čarodějek - což samozřejmě splňují na 100%, jen je škoda, že jich je tak pomálu. :( Kniha totiž obsahuje pouze pět krátkých bajek, které jsou na závěr vždy doplněny o Brumbálovy poznámky, které posunou všechny bajky na jinou úroveň - poskytnou nám další podněty pro přemýšlení nad nimi, seznámí vás s historií čar a kouzel, atd..
Mágovo chlupaté srdce je opravdu velmi drastická bajka. Nejkrásnější pro mě byla Fontána příznivé sudby a samozřejmě Příběh tří bratří - není nad to si ho přečíst celý sama a to hlavně z důvodu, že v Brumbálových poznámkách se více seznámíme s relikviemi smrti a jejich poutí mezi čaroději a kouzelníky napříč dá se říct i historii.

"Cítit bolest je stejně lidské jako dýchat."

Tahle útlá knížečka se čte velmi lehce, za jeden večer ji máte přečtenou - je takovou jednohubkou, což vás v závěru velmi mrzí. Brala bych klidně pořádně tlustou knihu pohádek z tohoto nádherného světa.

A ještě je tady jedna věc, která mě mírně zklamala. Víte která? Že u příběhu Tří bratří není zakreslen symbol Relikvií smrti. Vždyť kdo by nechtěl vlastnit výtisk alespoň z této části velmi podobný tomu, ve kterém neustále hledala Hermiona smysl v závěrečném díle celé série. A o to víc mě to mrzí, když vím, že originál závěrečného dílu vyšel o rok dříve než právě tyto bajky... :( Obráceně bych to však pochopila, ale takhle mě to velmi mrzí.

POSTAVY:
Bajky jsou opravdu kraťounké, takže vám postavy ani nestihnou přirůst k srdci. Ale krásně ukazují přesně ty chyby, vlastnosti či poučení, které ukazovat mají :).

JAZYK KNIHY:
Jazyk knihy je naprosto stejný jazyku, na který jsme zvyklý z příběhů Harryho Pottera (knihu přeložil opět pan Medek). Kniha je psána spisovně, avšak velmi lehce a stránky ubíhají neskutečně rychle! Než se nadějete, jsou pryč dvě příjemné hodiny strávené právě s touhle malou knížečkou (ano, jedná se o "knižní jednohubku", kterou zvládnete přečíst ve chvílích nudy či před spaním).

HODNOCENÍ: 4/5

"... lidé mají sklon usilovat přesně o to, co je pro ně nejhorší."

Ano, je velmi krásné vrátit se zase na chvilku do kouzelného světa plného zvláštních zvířat, kouzel a předmětů, které nás tak moc uchvátily právě v knihách o Harry Potterovi (upřímně - mám v plánu se k celé sérii tento rok vrátit a znovu se ponořit do tohoto skvělého příběhu). Tato knížečka slouží jako doplněk právě téhle skvělé série. Já si její čtení užívala!
Potěšilo mě, že výtěžek z prodeje těchto knih, je darován organizaci Lumos, která vede kampaň za ochranu a podporu dětských práv a zlepšuje život bezbranným malým dětem.


Žádné komentáře:

Okomentovat