14.03.17

AVA DELLAIRA - Dopisy na konec světa

AVA DELLAIRA - Dopisy na konec světa (Citáty a úryvky z knihy)

ANOTACE KNIHY:
Vše začíná úkolem z anglické literatury: Napište dopis mrtvému člověku.

Laurel si vybere Kurta Cobaina, kvůli své sestře, která ho zbožňovala. Zemřel mladý, stejně jako May. Brzy má Laurel notebook plný dopisů mrtvým lidem jako jsou Janis Joplin, Heath Ledger, Amelia Earhart nebo Amy Winehouse, které nikdy neplánuje odevzadat učitelce. Píše o nástupu na střední školu, začátcích nových přátelství, žití se svojí rodinou, první lásce a o tom nejdůležitějším - zkoušení truchlit po May. Ale jak lze truchlit pro někoho, koho jste neopustili?

Až když Laurel začne chápat svoji sestru takovou jaká byla - půvabná, úžasná a trochu divná - může začít objevovat svoji vlastní cestu.

Hlasem který je lyrický a pravdivý stejně jako oblíbené skladby, Ava Dellaira píše o cestě životem jedné dívky skrz výzvy a vtíravé a srdcervoucí krásy.* * * * * 

Tahle kniha je psaná velmi zvláštní formou - pomocí dopisů zemřelým lidem (spíše bych měla říct známým osobnostem). Číst příběh v tomto formátu nebude sedět určitě všem lidem, ale tahle kniha není jen o její formě - je hlavně o každém z nás. O našem nitru a věcech, kterých se bojíme a nejsme schopni nebo nemáme sílu s nimi něco udělat. Stejně tak jako naše Laurel, hlavní hrdinka této knihy.

Z knihy mě chvílemi až mrazilo. Je temná, pravdivá a plná smutku, ale i štěstí. A stejně tak jako spousta jiných knih, i tahle obsahuje mezi svými řádky spousty nádherných vět, které stojí za to si připomenout. Tak se nebudeme zdržovat a jdeme se na ně podívat:


"Myslím, že když člověk ztratí něco, co je mu hodně blízký, tak s tím ztratí i sám sebe."
* * * * * 
"V životě člověk nemusí být jen pasažér."
* * * * * 
"Jak se začnete bát jedné věci, vyděsí vás toho ještě mnohem víc."
* * * * * 
"S člověkem nejvíc zamávají dvě věci - když je v nebezpečí a když ho někdo zachrání."
* * * * * 
"A možná, že dospívání je hlavně o tom uvědomit si, že nemáme být jen postavičkou, které příběh nařizuje, kam jít. Jde o to, uvědomit si, že ten příběh můžeme psát sami."

Četli jste tuhle knihu? Jak působila na vás? Podělte se.
Mějte se moc hezky... :)

Vaše Misha:)

(Veškeré citáty vyňaty z knihy: Ava Dellaira - Dopisy na konec světa)

2 komentáře:

 1. Jedna z najslabších YA kníh, aké som čítala. Celkom ma to mrzelo, pretože autorka spolupracovala so Stephenom Chboskym, autorom knihy Ten, kdo stojí v koutě, výbornej YA písanej tiež formou dopisov. Takže som čakala podstatne viac.

  https://orvokki.sk/o-knihach/listy-ktore-citatela-dovedu-k-zivaniu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se také Ten, kdo stojí v koutě líbila mnohem víc ;)

   Vymazat