22.03.17

PATRICK NESS - Chaos

PATRICK NESS - Chaos (Citáty a úryvky z knih)


Jak jistě všichni dobře víte, tak právě kvůli těmto knihám a ještě knize Volání netvora, jsem si velmi oblíbila tohoto autora. Patrickovi se totiž podařilo vytvořit úžasný svět plný HLUKU, který vám někdy vyvolá úsměv na rtech, ale většinou vás spíše děsí a otravuje. Co by muži na této planetě dali za chvíli ticha?:) 
Příběh je to skvělý a originální, ale to jste ještě neviděli, kolik skvělých citátů a úryvků se v těchto knihách skrývá mezi řádky! Pojďme se na ně společně podívat:

Hlas nože
ANOTACE KNIHY:
Planetu Nový svět kolonizuje malá skupina osadníků z nepřátelského Starého světa. Po mnoha letech dochází k nečekanému zvratu. Domorodí obyvatelé se vzbouří, zaútočí na osadníky a usmrtí všechny ženy. Muže a zvířata náhle napadne podivný vir, který umožňuje slyšet myšlenky ostatních.
Uniknout se podaří jen nevzdělanému mladíkovi Toddovi, který si stihl vzít na cestu pouze ruksak, lovecký nůž, deník, ale hlavně to vůbec nejdůležitější – svého věrného psího přítele. Ostatní obyvatelé v čele s šíleným knězem ho však pronásledují a kvůli nebezpečnému viru nebezpečí stále narůstá.
Tento nelibozvučný myšlenkový mrak se nazývá Hluk a projevuje se nejen zvukem, ale i obrazem. Nikdy vás nenechá na pokoji a žádná vaše představa a ani jeden váš plán tak nejsou soukromé. Todd objeví v Hluku jakousi „díru" a záhy zjistí, že žije v úplně jiném světě, než si dosud myslel. Postupně vychází najevo několik prazvláštních situací z minulosti a Toddova strastiplná cesta s armádou v patách se zdá jako nikdy nekončící příběh.

"Muži lžou a nejhůř ze všeho lžou sami sobě."
* * * * * 
"A já si říkám, že naděje je něco, co táhne člověka vpřed, možná ho i udržuje v pohybu, ale taky je nebezpečná, bolestná a riskantní, páč obnáší výzvu světu, a kdy nám svět naposledy dovolil zvítězit nad výzvou?"
* * * * *  
"Nikdy není nic dobrýho, aby za tím nečekalo něco fakt zlýho."
* * * * * 
"Život není fér. Prostě není. Nikdy."


Temný ráj
ANOTACE KNIHY:
Po napínavém závěru prvního dílu se třináctiletý Todd Hewitt probouzí jako vězeň v Novém Prentisstownu, jenž padl do rukou diktátora a samozvaného prezidenta Prentisse. Také Toddova přítelkyně Viola se ocitla v zajetí a Todd se rozhodne, že ji najde a zachrání. Musí však svůj záměr držet v tajnosti, což nesmírně ztěžuje Hluk, který od války s domorodci vyzrazuje myšlenky. Zdá se však, že vynalézavý Prentiss objevil způsob, jak Hluk zkrotit nejen u sebe, ale i svých pochopů.

V této knize se z nepřátel stávají přátelé a z přátel nepřátelé a čtenáři se bude opět svírat žaludek. Okolnosti nutí Todda k činům, které by nikdy předtím neudělal, a začíná tak ztrácet sám sebe. Věci přestávají být černé a bílé, přičemž odstíny šedi mohou být velmi nebezpečné. Jedno však o Toddovi víme – je silný. A v jádru dobrý. Dokáže v této zkoušce obstát a vyjít z ní nezlomený? Najde svoji Violu? Milovníci dobré sci-fi se budou těšit na další pokračování této svižné a imaginativní série.

"Bojovat znamená žít."
* * * * * 
"Utváříme rozhodnutí, která děláme."
* * * * * 

"Není to tak, že byste nikdy neměli milovat něco tak moc, aby vás to mohlo ovládnout. Jde o to, že něco potřebujete milovat tak moc, aby vás nemohli ovládnout. Není to slabost - je to vaše nejsilnější stránka."


Válka hluku
ANOTACE KNIHY:
Šokující finále originální trilogie.

Ve strhujícím závěru Nessovy napínavé trilogie se do Nového Prentisstownu stahují rovnou tři armády a schyluje se k ničivé válce. Domorodí Sádráci zmobilizují všechny síly, aby pomstili vyvražděné soukmenovce. Starosta Prentiss a paní Coylová, bezohlední vůdci dvou znepřátelených lidských frakcí, se chystají za každou cenu bránit své zájmy a představy o pořádku, který chtějí v Novém světě nastolit. A do toho se na planetu Nový svět blíží kosmické lodě nových osadníků.

V prostředí Hluku, jenž obnažuje všechny myšlenky, jsou následky každého činu a každého slova obrovské. Todd s Violou dospívají uprostřed válečných krutostí a hrůz. Život je nutí zpochybňovat vše, čemu dosud věřili, a v překotném tempu před ně klade přetěžká rozhodnutí a závažné etické otázky. Je možno kvůli jedné milované bytosti obětovat tisíce jiných? A je vůbec naděje, že z takového chaosu může vzejít lepší svět? Lze ještě věřit ve vykoupení, nebo je vše předem ztraceno? O tom se čtenář přesvědčí v šokujícím finále.

"Proč se jen nemůžeme naučit žít s tím, jací jsme? A ať už si každý vybere, co chce, proč to my ostatní nepřijmeme?"
* * * * * 
"Protože i ten, koho nenávidíte, po sobě zanechá prázdnotu, když odejde."

Četli jste tyto skvělé knihy? Jak se Vám líbily? A jaké citáty jste si z nich poznamenali vy?
Mějte se a smějte se :).

Vaše Misha:)

(Veškeré citáty vyňaty ze 3 knih ze série: Patrick Ness - Chaos)

2 komentáře:

  1. Tyjo mam doma vsechny, kupovala jsem to kdysiva v levnych knihach ale nedostala se k nim. A az ted kdyz to tu ctu mi doslo ze je to autor Volani netvora! To musim napravit :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já četla první tuhle sérii, než jsem se dostala k Volání netvora! Ale uhranula mě a Netvor také :). Je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů :)

      Vymazat