30.05.17

PATRICK NESS - My ostatní tu prostě žijem

PATRICK NESS - My ostatní tu prostě žijem

ŽÁNR: Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Rest of Us Just Live Here
ROK VYDÁNÍ: 2016
POČET STRAN: 304
NAKLADATELSTVÍ: Slovart

ANOTACE KNIHY:
A co když nepatříš mezi vyvolený? Mezi ty, co maj za úkol zlikvidovat zombíky nebo bojovat s duchomorama (nebo co má to modrý světlo a všechny ty mrtvoly zase sakra znamenat)? Co si počít, když jsi jako Mikey? Kluk, kterej chce prostě jenom odmaturovat, užít si maturitní ples a možná už konečně sebrat odvahu a pozvat Hennu na rande dřív, než se něco semele a někdo už zase vyhodí školu do vzduchu. Protože někdy má člověk větší trable než to, že se tenhle měsíc už podruhý schyluje k zániku světa, a někdy prostě musí umět najít i v obyčejným životě něco neobyčejnýho. I když třeba tvýho nejlepšího kámoše uctívaj pumy jako modlu.

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Znáte ten pocit, když si v knihkupectví konečně vyberete několik knih, které si chcete s sebou odnést (když se ta stovka skvělých a lákavých titulů smrskne na "ubohých" pět kousků či méně) a najednou vás do očí udeří kniha, které jste si předtím ani nevšimli a rozhodování je znovu realitou? Inu, tohle se přesně stalo mně! Nemohla jsem ji tam přece nechat, no uznejte sami!

OD OBALU PO VNITŘEK:
Na obálce jsou barevně vyvedené pouze ty čtyři hlavní postavy, o kterých kniha pojednává. Ostatní "výjimeční" lidé na obálce vyznívají velmi zanedbatelně a nedůležitě - jsou jakýmsi pozadím právě obyčejným lidem. Navíc, kdo jste si nevšiml, tak na tomto přebalu je vyobrazen i sám autor :). A co víc? Obálka v noci svítí!
Po sundání přebalu objevíte jemně zelenkavou knihu s černým hřbetem a s velmi malinkou béžovou siluetou jelena v pravém dolním rohu. Barvy k sobě krásně ladí, takže i tyhle obyčejné desky knihy vypadají nádherně!
Příběh je rozdělen na jednotlivé kapitoly, na jejichž začátku je vždy jen tak mimochodem (jako by jen tak mezi řečí) napsán souhrn života těch populárních a hrdinných lidí/teenagerů. Ale po tomto odstavci je po tomhle příběhu absolutní veto, protože to přece důležité vůbec není! 


MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Přemýšleli jste někdy o tom, jaký byste měli život, kdybyste byli hrdinové a velmi oblíbení? Že ano? Tak to tenhle příběh ihned odložte! Protože v něm rozhodně nenajdete to, co hledáte. Pojednává totiž hlavně o lidech, kteří žijí ve stínu těchto hrdinů! Lidech "obyčejných" s obyčejnými problémy. Krásně zjistíte, jak paranormální jevy vnímají obyčejní lidé, když nejsou hrdiny a přímo v centru dění. Navíc je tak krásně paroduje.


"V mém koutě světa je víc hvězd, než kolik jsem viděl kdekoliv jinde."

Příběh je zasazen do velmi zvláštního prostředí. Představte si předměstí plné stromů vzdálené od města hodinu jízdy autem, jehož minulost je tak paranormální, až je to neuvěřitelné! A i přesto všechno je právě tohle odsunuto do pozadí! Navíc se blíží maturitní zkouška a sami jste to určitě zažili - snažili jste si užít poslední studentský čas se svými kamarády, atd. Geniální tah, pane Nessi!Kniha je kombinací vážných problémů a vtipu. V jednu chvíli si zakrýváte rukou svá ústa a lapáte po dechu, zatímco ve chvíli druhé se smějete na plné kolo a to jenom díky poznámce některého z hrdinů knihy. Navíc v knize kromě humoru najdete i hluboké myšlenky a poutavé vyprávění, které vás nenechá knihu odložit.


"Teď se začnu soustředit pěkně na svůj vlastní příběh. Protože pokud člověk nezvládne tohle, tak to může rovnou vzdát."

Takže pokud váháte a nevíte, do které knihy se pustit, abyste se zasmáli, ale četli i trochu náročnější příběh, či si jenom zavzpomínali na staré časy plné přátelství a obav z maturity, tak je tahle kniha přesně pro vás. Já si její četbu neskutečně užila a musím říct, že jsem ji jistojistě nečetla naposledy - ostatně jako další knihy od tohoto autora.

POSTAVY:
Vypravěčem celého příběhu je Michael, který má dvě sestry: Melanii a Meredith. Trpí obsedantně kompulzivní poruchou, což znamená, že se často ocitá uvězněn ve smyčkách plných přepočítávání předmětů, nelogického a opakovaného mytí rukou, atd. Zároveň je neskutečně sarkastický a myslí si, že je nedůležitý. Jeho sestra Melanie má za sebou také dost těžkou minulost, kvůli které o sobě neustále pochybuje. Je ale velmi ochranitelská a milá. Tito dva kamarádí s pihatou a trochu sobeckou holčinou Hennou, do které je Michael neskutečně zamilovaný. Jejich partu uzavírá urostlý, silný a velmi přátelský gay Jared, který svým původem přitahuje všechny kočky z ulice (a pumy z lesů - ano, čtete správně!). Vše se zdá v pořádku, než se do jejich skupinky zaplete trochu tajemný přistěhovalec Nathan.

JAZYK:
Jazyk je opět velmi originální a krásně pasuje k příběhu a jeho obsahu! Najdete zde sprostá slova, nespisovnou mluvu, ale i tu spisovnou. Autor krásně přibližuje jazyk k tomu dnešnímu, který velmi používají mladí lidé. Naprostá pecka!
Kniha se četla lehce! Nedokázala jsem ji odložit a vždy jsem se divila, kolik jsem z ní již zvládla přečíst na jeden (druhý, třetí) zátah! Je psaná velmi čtivě.

HODNOCENÍ: 4/5


"Každej nemusí bejt ten vyvolenej. Každej nemusí bejt hrdina, co zachraňuje svět. Většina lidí prostě musí jenom žít svůj život, jak nejlíp dovede, a dělat věci, který jsou důležitý pro ně. Mít prima kámoše, mít dobrej život a někoho doopravdy milovat. A celou dobu vědět, že život nedává žádnej smysl, ale i tak se snažit najít způsob, jak bejt šťastnej."

Patrick Ness mě opět nezklamal! Naprosto originální příběh s originálním jazykem, námětem a prostě vším, co by měl dobrý příběh obsahovat!

(A pokud vás zajímá, proč je zde v hodnocení o bodíček méně, tak právě proto, že jsem nejprve přečetla knihu Něco víc od téhož autora a tak nějak mě vzala za srdce více! Inu, tahle kniha má tvrdou konkurenci.)

Žádné komentáře:

Okomentovat