22.05.17

PETERNELLE VAN ARSDALE - Bestie je zvíře

PETERNELLE VAN ARSDALE - Bestie je zvíře 

ŽÁNR: Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány, Literatura světová
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Beast Is an Animal
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 368
NAKLADATELSTVÍ: Slovart

ANOTACE KNIHY:
Jako dítě se Alys rýmovačkám o Bestii smála a strach, který vyvolávaly příběhy o čarodějnicích, ji mrazil jen příjemně. Pak ale jednoho dne přišly. Ty dvě. A s celou vesnicí a dosavadním bezstarostným životem byl konec. Spolu s ostatními dětmi prchá Alys do sousedního Defaidu, kde ji čeká těžké dospívání ve světě svázaném ne-úprosnými pravidly. Defaid i jeho okolí zachvacuje panika před tím, co má prý na svědomí tajemná Bestie. Jenže utrpení, které si lidé dokážou působit navzájem, si s tím nadpřirozeným v ničem nezadá. A Alys navíc cítí, že má k hvozdu a Bestii podivně blízko…

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Slevové kartičky do knihkupectví jsou tak skvělá věc! Uznejte sami, že vzít si čtyři knihy prakticky s jednou zadarmo je božské! Ano, hádáte správně - tahle je tou vyvolenou, která byla téměř zadarmo... :)

OD OBALU PO VNITŘEK:
Určitě uznáte, že obálka téhle knihy je dost nápaditá a i při bližším zkoumání si nejste jisti, zda na ní je strom či žena. Ovšem po jejím sundání zůstane kniha poněkud obyčejná a pro mě tak nějak fádní až nudná - desky mají nazelenalou barvu a přes hřbet knihy se táhne pruh do ruda. Ty barvy mi k sobě moc nejdou. 
Kniha je rozdělena na několik částí podle toho, kam se příběh posouvá. Tyto jednotlivé části obsahují vždy několik kapitol - kratších i delších.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Když čtete anotaci téhle knihy, říkáte si, že musí být skvělá! Strašidelná, tajemná a naprosto neokoukaná. Jenže když ji otevřete, začnete litovat (nebo alespoň já jsem to tak měla), že jste si ji vlastně koupili. Litovala jsem, že jsem ji už v knihkupectví trochu neprolistovala a nechala se zlákat tak skvělou anotací. Velmi mi totiž vadil jazyk, kterým autorka tento příběh vypráví (více se o něm zmíním dále v článku). Autorku vůbec neznám, ale tuším, že je tahle kniha její prvotinou.

Příběh je motivovaný říkankou na zastrašení dětí. Ale jak se zdá, nebude pouhou říkankou, ale určitě je na ní trocha pravdy. Bohužel to je tak všechno, co v tomhle příběhu najdete. A to je trochu málo...

Myslíš, že tě nezmerčila
není tomu tak
zachumlej se pod peřinu
zkus si zazpívat

Přikrade se přesto blíže
rozvrněná na rtu
drahoušku, i ty už víš, že
Bestie je tu


Kniha má skoro čtyři sta stran a při jejím čtením zjišťujete, že se v ní hodně často vůbec nic neděje. Příběh je sice nápaditý, vcelku smysluplný, ale tak neskutečně natahovaný, že vás občas velmi nudí. Od knihy s tolika stránkami bych očekávala mnohem více.
Celý tenhle natahovaný příběh vygradoval na ani ne patnácti stránkách. Závěr byl neskutečně rychlý, že máte problémy ho pořádně vstřebat. Můj vkus to rozhodně není - mám radši rozepsanější závěry a celé vyvrcholení děje, které mě posadí na zadek. To se tady bohužel nestalo.

Co se však knize upřít nedá, jsou záporné postavy! Angelika s Berenikou jsou naprosto skvělé, krásně popsané, tajemné. Bohužel dostaly tak málo prostoru, že mě to mrzí (vždy pouze závěrečnou kapitolu na konci každé části knihy - to je zoufale málo na takhle zajímavé postavy).

Příběh má obrovský potenciál, bohužel nevyužitý na maximum. Zápletka je sice předvídatelná, ale docela povedená. Její rozuzlení jsem čekala trochu jiné, ale nebylo špatně vymyšlené - bohužel velmi rychlé.

Grafické provedení knihy se velmi povedlo - moc se mi líbilo označení jednotlivých částí knihy s kouskem verše z říkanky, který přesně vystihoval děj v oné části knihy. Moc pěkně vymyšleno.POSTAVY:
Postavy v této knize nejsou špatné, ale někdy jsem vážně kroutila hlavou nad jejich krutostí.
Hlavní postavou a zároveň vypravěčkou děje je zpočátku pouze sedmiletá holčička Alys, která postupně stárne a mění se. Je velmi přizpůsobivá, vnímavá a zvědavá. Za kamaráda se klidně i obětuje.
Zápornými hrdinkami jsou Angelika a Benedikta, ale v knize si jich moc neužijete. Pohání je nenávist vůči lidem, kteří je vyhostili z vesnice včetně jejich matky. Jejich nenávist a zároveň hlad po strachu roste každým dnem.

JAZYK:
Jazyk, kterým je tahle kniha psaná, mi absolutně nesedl. Chápu, že je kniha určena mladším čtenářům, takže jsem si občas přišla jak kdyby ke mně kniha promlouvala jako k desetiletému dítěti. Jazyk je nespisovný od začátku až do konce. Rozhovory a popisy velmi strohé. Věty úsečné a když tvoří souvětí, tak je tak divně seskládané, až valíte oči (možná je to chyba překladu, ale to já posoudit nedokážu). Čím více se do knihy začítáte, tím více si na tento jazyk zvykáte a nebo ho spíše už nevnímáte a snažíte se užít si příběh, který až tak špatný není.

HODNOCENÍ: 2/5

Bestie je tichošlápek
do snů se ti vkrade
celou noc ti sladce šeptá
přitom léčku klade

Myslíš, že tě duchna skryje
před jejími spáry
že tě na tvář máti líbá?
Bestie je tady!


Když to vezmeme na závěr pěkně popořadě, tak máme skvělou anotaci, která naladí čtenáře. Po otevření knihy začnete litovat, že jste se do ní pouštěli. Příběh vás sem tam nudí a sem tam se nedá odložit. Potenciál obrovský, ale nevyužitý na maximum. Zápletku předvídáte. Celá kniha vygraduje velmi rychle, že si to ani nedokážete užít. Nakonec ji zavřete velmi rozpačití, protože nevíte, zda vám dala to, co jste od ní očekávali. Grafická úprava knihy je krásná, ale nedokáže zlepšit pokulhávající příběh.
Není bohužel knihou kterou bych někdy četla znovu...

2 komentáře:

 1. Mrzí mě, že se ti kniha nelíbila. Já si ji koupila na SK, ale ještě jsem se k ní nedostala, tak jen doufám, že mě bude bavit trochu víc než na 2/5 :)
  Marky (Books are my life...)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně nesedl hlavně styl jazyka a natahování příběhu. Ale tak třeba tobě se líbit bude :) Určitě dej vědět ;)

   Vymazat