27.06.17

Červen 2017 - série knih Harry Potter

(zdroje obrázků zde a zde)

Knižní zúčtování za měsíc červen 2017: série knih Harry Potter

Milí knihomolové, vítám vás u trochu netradičního knižního zúčtování. Jak jistě víte, 20. červen roku 2017 je výročím 20ti let od prvního vydání knih o kouzelnickém učni Harry Potterovi. A já jsem dostala chuť si knihy znovu přečíst (píšu o tom zde) a ani nevím, zda kvůli tomu výročí či jen z mé touhy. Každopádně jsem celý červen strávila ve společnosti kouzelnického světa, který stvořila spisovatelka J.K. Rowlingová. Pojďte se mnou na chvíli ještě nakouknout do tohohle skvěle vymyšleného kouzelnického světa... :)

16) J. K. ROWLING - Harry Potter a Kámen mudrců

17) J. K. ROWLING - Harry Potter a Tajemná komnata
18) J. K. ROWLING - Harry Potter a Vězeň z Azkabanu
19) J. K. ROWLING - Harry Potter a Ohnivý pohár
20) J. K. ROWLING - Harry Potter a Fénixův řád
21) J. K. ROWLING - Harry Potter a Princ dvojí krve
22) J. K. ROWLING - Harry Potter a Relikvie smrti

POČET PŘEČTENÝCH STRAN: 3 483 stranDOPŘEDU UPOZORŇUJI, ŽE V TOMTO ČLÁNKU POČÍTÁM S TÍM, ŽE LIDÉ, KTEŘÍ HO ČTOU, KNIHY ČETLI. POKUD NE, TENTO ČLÁNEK NEČTĚTE! OBSAHUJE SPOUSTU SPOILERŮ!!!!

1) J. K. ROWLING - Harry Potter a Kámen mudrců

První díl je ještě hodně dětský. Myslela jsem, že s jeho přečtením budu mít obrovské problémy a nezvládnu to. Nakonec jsem si ho velmi užila :). Bohužel je to kniha, která nemá zrovna nejvíce stránek, tudíž je spíše takovou jednohubkou.

NEJKRÁSNĚJŠÍ CITÁTY Z TÉTO KNIHY:


"Jsou věci, které musíte prožít společně, abyste toho druhého začali mít rádi."
* * * * * 
"Nestačí jenom prodlévat ve snách a zapomenout žít."
* * * * * 
"Není žádné dobro a zlo, je pouze moc, a ti, kdo jsou příliš slabí na to, aby o ni usilovali..."
* * * * * 
"Pro spořádanou mysl je smrt jen další velké dobrodružství."
* * * * * 
"Potíž je v tom, že lidé mají sklon volit právě to, co je pro ně nejhorší."
* * * * * 
"Vždycky nazývej věci jejich pravým jménem. Pokud by ses ho bál vyslovit, o to větší z nich budeš mít strach."
* * * * * 
"Pravda, to je něco krásného a strašného, a proto je nutné s ní zacházet s krajní obezřetností."
* * * * * 
"Potřebujeme hodně statečnosti, abychom se postavili svým nepřátelům, stejně tolik ale i k tomu, abychom se postavili svým přátelům."
* * * * * 
"V životě nemůžete mít všechno."

NEJOBLÍBENĚJŠÍ MUŽSKÝ HRDINA:  Ron Weasley! Vím, že o Hermioně každý říká, jak všechno zná a ví, ale je to právě Ron, kdo Harryho seznamuje se světem plným kouzel, který právě Harry vůbec nezná.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÝ MUŽSKÝ HRDINA: Tady je to snadné - Draco Malfoy. Díky tatínkovi se nebojí ničeho a nikoho a myslí si, že si může dělat, co uzná za vhodné bez ohledu na ostatní!


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ŽENSKÁ HRDINKA: Když to vezmeme kolem a kolem, tak zrovna moc ženských hrdinek v tomhle díle zmíněných zrovna nebylo. Ke konci jsem si oblíbila Hermionu Grangerovou, i když mi z počátku velmi lezla na nervy. :)


NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ ŽENSKÁ HRDINKA: Harryho teta Petunie Dursleyová, která neustále vychvaluje do nebe svého synáčka, který je (co si budeme povídat) zmeťour první kategorie.


NEJÚŽASNĚJŠÍ ÚSEK KNIHY: Byl to samozřejmě ten, kdy Harry s Ronem zachránili Hermionu před trolem v podvečer všech svatých. Protože právě díky tomu se z nich stali přátelé.


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÁ BYTOST: Norský ostrohřbetý drak Norbert. Dovedete si představit, že byste v dřevěné chajdě u lesa chovali draka? :)


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÝ PŘEDMĚT: Myslím, že na tomhle se shodne spousta čtenářů. Nejlepší je samozřejmě neviditelný plášť! Vždyť kdo by nechtěl chodit, kde se mu zachce, bez toho, aby ho někdo vidět.2) J. K. ROWLING - Harry Potter a Tajemná komnata

Tento díl je byl mým nejoblíbenějším, když ještě byly k dostání pouze první čtyři díly této série. Mám ho přečtený nejvíce krát a ještě nikdy mě nedokázal zklamat. Bohužel se jedná o velmi tenkou knihu, takže tenhle příběh skončil také velmi brzy.

NEJKRÁSNĚJŠÍ CITÁTY Z TÉTO KNIHY:

"Nikdy nevěř ničemu, co samo dokáže myslet, pokud nevidíš, kde to má mozek."
* * * * * 
" O tom, jací doopravdy jsme mnohem víc než naše schopnosti vypovídá to, co si sami zvolíme."

NEJOBLÍBENĚJŠÍ MUŽSKÝ HRDINA: Duch nebelvírské koleje - Skoro bezhlavý Nick. Hlavně z toho důvodu, že ho zajímají i problémy živých, nejenom ty jeho. A je ochoten smrtelníkům i pomoci.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÝ MUŽSKÝ HRDINA: Cha, tak to je snadné - "profesor" Zlatoslav Lockhart. Neskutečně arogantní člověk, který všude byl, všechno zná a je nejlepší ze všech (bohužel je však nejvíce k smíchu).


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ŽENSKÁ HRDINKA: Od tohoto dílu mám velmi ráda maminku Harryho kamaráda Rona - paní Weasleyovou. I když nemají zrovna peněz na rozdávání, stará se o všechny své děti jak nejlépe dovede a dokáže pohostit i návštěvy. Kamarády svých dětí vždy velmi ráda vidí. Je to velmi obětavá žena!


NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ ŽENSKÁ HRDINKA: Nedá se to specifikovat na jednu jedinou hrdinku. Spíše mě hrozně vytáčelo chování všech Lockhartových obdivovatelek. Takže zrovna ony byly právě kvůli svému obdivování této mnou nenáviděné postavy pro mě velmi nepříjemné.


NEJÚŽASNĚJŠÍ ÚSEK KNIHY: Když přiletí fénix Fawkes za Harrym do tajemné komnaty a po celou dobu, kdy mu jde o život, se drží v jeho blízkosti. Dokonce mu sedí na rameni. :) 


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÁ BYTOST: Brumbálův fénix Fawkes. Neskutečně úžasné stvoření. :)


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÝ PŘEDMĚT: V tomto díle to pro mě je Moudrý klobouk! Protože jsi-li na pochybách, vždy ti poradí nebo pomůže. To se může hodit. ;)

3) J. K. ROWLING - Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Tenhle díl mám velmi ráda a přiznám se, že jsem ho mockrát ještě nečetla. Závěr jsem hltala jako kdybych tuhle knihu držela v rukách poprvé - neskutečné! Kdo viděl pouze film, tak je potřeba si přečíst knihu, protože ve filmu je většina věcí úplně jinak! A spousta důležitých informací tam chybí!

NEJKRÁSNĚJŠÍ CITÁTY Z TÉTO KNIHY:

"Nikdy nevěř ničemu, co samo dokáže myslet, pokud nevidíš, kde to má mozek."

NEJOBLÍBENĚJŠÍ MUŽSKÝ HRDINA: Jednoznačně profesor Lupin! Lepšího učitele obrany proti černé magii si Bradavice ani nemohly přát... :)

NEJMÉNĚ OBLÍBENÝ MUŽSKÝ HRDINA: V tomto díle to byl profesor Snape, jehož zášť vůči Lupinovi, Jamesovi a Siriusovi je tak veliká, že jde přes mrtvoly za svým cílem - i když Sirius je nevinný.


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ŽENSKÁ HRDINKA: Tentokrát je to Hermiona. Kvůli kamarádovu bezpečí je schopná se i pohádat a navíc nikdy nepřestanu obdivovat, s jakou vervou se dokáže vrhnout do každé práce či nového předmětu - nepochopitelné!


NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ ŽENSKÁ HRDINKA: Dudleyho tetička Marge. Na nikom (kromě svých oblíbenců) nevidí nic pěkného. Za každých okolností se povyšuje a mluví o lidech, které nezná pouze velmi nehezky.

NEJÚŽASNĚJŠÍ ÚSEK KNIHY: Když Harrymu dojde, že Sirius je nevinný a mohl by konečně zmizet od Dursleyových.


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÁ BYTOST: Samozřejmě hipogryf Klofan. A to nejenom proto, že je na obálce knihy.


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÝ PŘEDMĚT: Kdo by nechtěl vlastnit Obraceč času, aby se mohl dívat do minulosti? Jenže zase na druhou stranu, nikdo vás nesmí vidět, ale dokážete ovlivnit spoustu věcí.

4) J. K. ROWLING - Harry Potter a Ohnivý pohár

Odteď už začíná jít do tuhého a díly této série začínají být čím dál temnější! A to se mi líbí! Navíc je tento díl konečně tlustší než jeho předchůdci a vy můžete v příběhu strávit mnohem delší dobu! Dozvíte se spoustu důležitých informací, které budou nadále pěkně rozvíjeny a propojovány... :)

NEJKRÁSNĚJŠÍ CITÁTY Z TÉTO KNIHY:

"Pokud chceš vědět, jaký někdo doopravdy je, všimni si, jak se chová ke svým podřízeným, ne k sobě rovným."
* * * * * 
"Zvědavost není žádný hřích. Měli bychom jí ovšem dávat průchod jen opatrně."
* * * * * 
"Potlačit na chvíli bolest vede jen k tomu, že bolí ještě víc, když ji pak ucítíš."
* * * * * 
"Nezáleží na tom, jak se kdo narodí, ale co se z něj stane!"
* * * * * 
"Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce."
* * * * * 
"Čas se nezpomalí, když před vámi stojí něco nepříjemného."
* * * * * 
"Co má přijít, to přijde... a pak se tomu bude muset postavit."

NEJOBLÍBENĚJŠÍ MUŽSKÝ HRDINA: Nedá se říct, že by to byl zrovna muž, ale i když je menšího vzrůstu a je to spíše kouzelná bytost, je pro mě větším mužem než většina z postav. Mluvím o domácím skřítkovi Dobbym, který by se "rozkrájel", aby mohl pomoci přátelům.


NEJMÉNĚ OBLÍBENÝ MUŽSKÝ HRDINA: Ředitel Kruvalské školy čar a kouzel Igor Karkarov. Jestli si dobře vzpomínám, tak se ani jednou neusmál. A co hůř? ... Je to smrtijed!


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ŽENSKÁ HRDINKA: V tomto díle je mou oblíbenou hrdinkou profesorka McGonagallová. Nejenom tím, že je velmi spravedlivá. Poskytne Harrymu dokonce třídu k nacvičování kouzel k úkolu z Turnaje tří kouzelnických škol. Ale hlavně - na nic se zbytečně neptá...


NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ ŽENSKÁ HRDINKA: Z počátku mi byla nesmírně nesympatická Fleur Delacour. Nic a nikdo pro ni nebyl dost dobrý a na všechno si spíše stěžovala! 

NEJÚŽASNĚJŠÍ ÚSEK KNIHY: Když má Hermiona konečně v kapse redaktorku Ritu Holoubkovou - a zároveň se podělí o její tajemství s ostatními. :)


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÁ BYTOST: Kdo by nechtěl mít doma kouzelného tvora, který by mu hledal a nosil poklady? Ano, mluvím o Hrabácích!


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÝ PŘEDMĚT: Tenhle předmět se ukrývá v Brumbálově kanceláři. Řeč je samozřejmě o Myslánce. Každý někdy máme plnou hlavu myšlenek, které bychom nejraději vytěsnili (a ne vždy nám to jde). S touhle věcičkou by to byla hračka!5) J. K. ROWLING - Harry Potter a Fénixův řád

Jeden z nejtlustších dílů z této série. Možná se vám zdálo, že polovina knihy je vcelku o ničem, ale i tyhle "nezajímavé" části knihy jsou velmi důležité pro další rozvíjení příběhu. Navíc já si tu hromadu stránek navíc neskutečně užívala - mohla jsem totiž v tomto díle/světě zůstat zase o chvilku déle, i když je čím dál temnější a plný zla...

NEJKRÁSNĚJŠÍ CITÁTY Z TÉTO KNIHY:

"Vždycky je dobré vědět, co říká nepřítel."
* * * * * 
"Svět se nedělí jen na slušné lidi a Smrtijedy."
* * * * * 
"Jsou věci, pro které stojí za to zemřít!"
* * * * * 
"Mladí si nedokážou představit, jak uvažují a co cítí staří. Starci se ovčem prohřeší, když zapomenou, jaké to bylo, když byli mladí..."
* * * * * 
"... některé rány zasáhnou člověka tak hluboko, že se nikdy nezahojí."
* * * * * 
"Lhostejnost a nezájem často způsobí mnohem větší škody než otevřený odpor..."

NEJOBLÍBENĚJŠÍ MUŽSKÝ HRDINA: V tomhle díle se totálně překonává Neville Longbotom. Stává se z něj velmi rozumný, snaživý a hodný muž. :) Navíc díky cvičení v Brumbálově armádě se velmi zlepšuje v zaklínadlech, což se v nadcházejících temných dobách velmi hodí.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÝ MUŽSKÝ HRDINA: Myslím, že v tomhle díle je to naprosto jasné - Draco Malfoy. Rozmazlenost, drzost, zákeřnost a ještě spousta dalších neskutečně odporných vlastností z něj dělá toho nejhoršího ze studentů v Bradavicích!


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ŽENSKÁ HRDINKA: Konečně se objevila další ženská postava - Lenka Láskorádová. Je tak neobyčejně střelená a svými názory se absolutně vymyká ostatním bradavickým studentům (možná proto si z ní většina z nich utahuje).


NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ ŽENSKÁ HRDINKA: Neskutečně protivnou a zároveň nenávidění hodnou postavou je profesorka/náměstkyně ministra/ředitelka/vrchní vyšetřovatelka a bla bla bla Delores Umbridgeová.


NEJÚŽASNĚJŠÍ ÚSEK KNIHY: Absolutně nejlepším okamžikem z celé knihy bylo zmizení weasleyovsku... :) No uznejte sami, že je špičkový! A co se dělo v Bradavicích po něm, když každý "trápil" Umbridgeovou s Filchem a vyšetřovatelským sborem!


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÁ BYTOST: Testrálové - neskutečně zajímaví stvořeníčka, která tak trochu i nahánějí hrůzu. Někdo je vidí, jiní zase ne. Sice si čarodějové a kouzelníci myslí, že nosí smůlu, ale jsou to pouze předsudky - spíš jsou to nepochopení tvorové. :) A jak rychle dokážou letět, to je teprve nádhera!


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÝ PŘEDMĚT: Všechny povedené výtvory Freda a George Weasleyových :). Oni prostě dokážou pobavit!


6) J. K. ROWLING - Harry Potter a Princ dvojí krve

Jeden z dílů, ve kterém se velmi zaobíráme Voldemortovou minulostí, což mě velmi zajímá! Je to jeden z mých nejoblíbenějších dílů, i když velmi smutných. Myslíte, že mě zklamal po jeho znovu přečtení v kompletní sérii? NE! Nedokázal to!

NEJKRÁSNĚJŠÍ CITÁTY Z TÉTO KNIHY:


"Genialita vždy vzbuzuje závist. Ze závisti se rodí nenávist a nenávist je matkou lží."
* * * * * 
"Stáří bývá pošetilé a zapomnětlivé, takže má sklon mladé podceňovat."
* * * * * 
"Když se díváme na smrt a na temnotu, bojíme se jen toho, co neznáme, ničeho jiného."

NEJOBLÍBENĚJŠÍ MUŽSKÝ HRDINA: Ředitel Bradavické školy Albus Brumbál. To, jak zvládá vše řešit s jasnou hlavou a klidem, i když se blíží jeho konec, je obdivuhodné. Navíc, když ho někdo zklame, nekřičí. Vždy mluví s rozvahou a klidně, i když je účastníkem rozhovoru někdo, koho upřímně vůbec nemá nemá rád.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÝ MUŽSKÝ HRDINA: Percy Weasley, protože je to bezcitný a kariéristický mrzout. Klidně zanevře i na svou vlastní rodinu, která ho vychovávala, živila a dýchala za něho.


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ŽENSKÁ HRDINKA: Tentokrát to není nikdo jiný než Ginny Weasleyová. Obdivuji na ní, jak má pro všechno pochopení a i přesto zůstává klidná :).


NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ ŽENSKÁ HRDINKA: Levandule Brownová a s ní i to její "Lonánku" mi lezlo příšerně na nervy!


NEJÚŽASNĚJŠÍ ÚSEK KNIHY: Vzpomínky na život Lorda Voldemorta, se kterými Harryho seznamuje Brumbál.


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÁ BYTOST: Opět je to pro mě fénix Fawkes, který je věrný svému majiteli. Jeho teskná píseň ve mě vyvolává vždy spousty emocí.


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÝ PŘEDMĚT: Kratochvilné kouzelnické kejkle jich nabízejí nepřeberné množství a tudíž se zaručeně řadí mezi nejlepší obchod s kouzelnými předměty :D. Nejde si z nich vybrat pouze jeden, i když klobouky se štítovým kouzlem rozhodně nejsou k zahození. :)


7) J. K. ROWLING - Harry Potter a Relikvie smrti

Závěrečný díl série, kdy vše (alespoň pro mě) skončí. Vše se vysvětlí a drobné kousky skládanky, které jsou patrné po všech dílech této série, zapadnou konečně do sebe. Pořád si říkám, že i kdyby knihy pokračovaly pouze v duchu vyučování v Bradavicích, vůbec by mi to nevadilo. Bohužel všechno jednou končí a má svůj konec, ať dobrý či špatný. A tak po třech týdnech odkládám kompletně znovu přečtenou sérii a už se těším, až se k ní jednou opět vrátím... :)

NEJKRÁSNĚJŠÍ CITÁTY Z TÉTO KNIHY:

"V lásce a ve válce je dovoleno všechno."
* * * * * 
"Někdy člověk musí myslet na víc než na svoje vlastní bezpečí! Někdy prostě musí myslet na větší dobro!"
* * * * * 
"Po takové době?"
"Navždycky," ujistil ho Snape."
* * * * * 
"Do mocenských funkcí se možná nejlépe hodí ti, kdo o jejich získání vůbec neusilují."
* * * * * 
"Jsi opravdovým pánem Smrti, protože opravdový pán před Smrtí neutíká. Ví, že musí zemřít, a chápe, že ve světě živých jsou mnohem, mnohem horší věci než umírání!"
* * * * * 
"Nelituj mrtvé, Harry. Lituj živé a především lituj ty, kdo žijí bez lásky."
* * * * * 
"Samozřejmě že se to děje v tvé hlavě, Harry, ale proč by to mělo proboha znamenat, že to není skutečné?

NEJOBLÍBENĚJŠÍ MUŽSKÝ HRDINA: Myslím, že nebudu jediná, když řeknu, že je to profesor/Smrtijed Severus Snape! Je neskutečně mazaný a věrný! A tak nějak umí v problémech chodit.


NEJMÉNĚ OBLÍBENÝ MUŽSKÝ HRDINA: Vlkodlak Fenrir Šedohřbet! To, jak je krvežíznivý, zlý a úplně se v tom vyžívá. No fuj!


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ŽENSKÁ HRDINKA: Profesorka McGonnagalová. Mám pocit, že když se něco týká školy, dokáže se postavit světu!


NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ ŽENSKÁ HRDINKA: Voldemortova přívrženkyně Belatrix Lestrangeová. Beztak Tonksová, Sirius a Lupin zemřeli jen a pouze kvůli ní!


NEJÚŽASNĚJŠÍ ÚSEK KNIHY: Dobbyho pohřeb. Nejúžasnější, ale zároveň i nejsmutnější okamžik v knize!


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÁ BYTOST: Dobby! Domácí skřítek, který je prostě nejlepším kamarádem a zachráncem! Ničeho se nezalekne a vždy je na blízku.


NEJÚŽASNĚJŠÍ KOUZELNÝ PŘEDMĚT: Inu, všechny předměty vypadaly velmi dobře, ale nic nemá na orla na klepadle, který otevírá vchod do havraspárské společenské místnosti. Odpovídat na hádanky musí být někdy psina. A zároveň se tím studenti učí - geniální!
NEJLEPŠÍ DÍL Z CELÉ SÉRIE: Vybrat pouze jeden díl ze sedmidílné série je pro mě nadlidský úkol, takže jsem vybrala díly tři. 2., 3. a 7. 


NEJSLABŠÍ DÍL Z CELÉ SÉRIE: První díl. Protože je první, velmi pohádkový a navíc úvodní, který toho musí spoustu vysvětlit. Ale čte se pěkně a lehce. Navíc ještě není moc temný.


DÍL, NA KTERÝ JSEM SE NEJVÍCE TĚŠILA: Vždycky jsem byla velmi zvědavá na to, jaký býval lord Voldemort ve svém mládí, dětství, atd. Právě šestý díl mi to všechno dokázal ukázat, a proto stále zůstává dílem, na který jsem se nejvíce těšila.Je skvělé, že když čtete celou sérii díl za dílem, krásně vnímáte veškeré narážky či zmínky, které jsou rozvinuty a využity v dalších dílech (ať už jde o rozplývavou skříň, či použité kouzlo profesorem Snapem v jeho vzpomínce, atd.). Při čtení knih odděleně jsem je tolik nevnímala, protože mi vlastně ani nedocházelo, že budou mít v dalších dílech nějaký účel a smysl. Jak říkám pořád - OPRAVDU SE VYPLATÍ ČÍST NĚJAKÉ KNIHY NĚKOLIKRÁT! :)
Paní Rowlingová vytvořila nádherný svět, ve kterém se rádi zabydlí mladí čtenáři, ale i ti odrostlejší :). Kdo viděl pouze filmy, nikdy nemůže pochopit a pochytit kompletní příběh se všemi jeho dokonalostmi a zápletkami! Knihy opravdu doporučuji přečíst, vážně stojí za to!


2 komentáře:

  1. Výborný článek :) Moc se mi líbí, jak jsi to pojala i ty citáty :) Harry to je prostě moje srdcovka, série na které jsem vyrostla :) Jo, když si vzpomenu, jak jsem v 11 čekala na dopis z Bradavic..:D Byly to krásné časy s Harrym Potterem :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju, to mě potěšilo :) Pro mě je Harry také srdcovka a bylo skvělé, že jsem si ho přečetla takhle v kuse znovu :)

      Vymazat