09.07.17

JOELLE CHARBONNEAU - Stačí jen chtít

JOELLE CHARBONNEAU - Stačí jen chtít

ŽÁNR: Thriller, Sci-fi
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Need
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 335
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

ANOTACE KNIHY:
Městem Nottawa se jako lavina šíří nový fenomén. Sociální síť s názvem NEED nabízí svým uživatelům vše, co chtějí mít. Chceš nový iPhone nebo lístky na koncert se vstupem do zákulisí? Výměnou za drobný úkol ti NEED tvé přání splní. 
Kaylee Dunhamová ví, co chce. Potřebuje získat novou ledvinu pro nemocného bratra. Nevěří, že by jí nějaká sociální síť mohla pomoci, ale rozhodne se, že to zkusí.
Až po té, co zadá svůj požadavek, si uvědomuje, jak vysokou cenu bude muset zaplatit. Úkoly, které síť za splnění jednotlivých přání vyžaduje, totiž s přibývajícím počtem uživatelů nabírají na nebezpečnosti. 
Dokáže Kaylee odhalit, kdo NEED stvořil, a zastavit ho dřív, než zničí celé město?

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Navštívila jsem s mojí mamkou po náročném dnu knihkupectví v našem městečku (ano, vím, že je to nebezpečné). Já šla pro jednu jedinou knihu, kterou samozřejmě ještě neměli skladem, mamka si vybrala dvě. Nemohla jsem ji v tom přece nechat, tak jsem ukořistila tuhle a ještě jednu krásku... :)

OD OBALU PO VNITŘEK:
Kniha je zahalena do měkké vazby. Obálce dominuje obličej dívky a jemně malá písmenka, která popisují celou obálku = přání jednotlivých lidí (chci fotoaparát, chci další úkol, předpis na lék, chci auto, atd.). Slovo CHTÍT z názvu knihy je tečkovaný a z obálky vystupuje. Obálka je promyšlená a ačkoli nemusím obálky s obličeji osob, tahle mě dostala! Není přeplácaná, ale povedená. Na mě zapůsobila.
Příběh je členěný na kratší kapitoly (nemusíte se tedy bát, že byste přejeli zastávku při čtení např. v MHD), které vypráví hlavně Kaylee. Ovšem různě se střídá s dalšími účastníky hry NEED - Hannou, Sydneym, atd.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Je to zlá kniha! Několikrát jsem neměla daleko k tomu, abych ji zahodila přes celý pokoj, i když si knih vážím a nikdy bych to neudělala. Kniha nám krásně ukazuje, jak snadno jsou lidé zmanipulovatelní, pokud něco chtějí. A hodně lidí je chamtivých a pro svůj úspěch by byli schopní udělat naprosto cokoli. V kostce - příběh ukazuje zvrácenost dnešní doby a nebezpečí hrozící ze sociálních sítí (vždyť kdo nám zaručí, že se tohle nikdy nemůže stát? NIKDO!).

Jak jsem již zmínila, knihu vypráví několik obětí hry NEED, krásně se díky těmto krátkým kapitolám dalších lidí dávají do souvislostí všechny drobnosti či nejasnosti, protože příběh je složen z malých střípků, které do sebe krásně zapadají. Snadno si dáte dvě a dvě dohromady a vše vám bude postupně docházet a dávat smysl.

"Dobrý člověk by nikdy neměl váhat kvůli tomu, jak budou reagovat ostatní, když jde o něco důležitého."

Zároveň jednotlivé kapitoly končí v těch nejlepším momentech příběhu a střídaní postav napětí jenom umocňují, tudíž čtete pořád dál a dál bez ohledu na čas a ubíhající stránky a najednou si všimnete, že na jeden zátah máte přečtenou většinu knihy.

Autorka si dala práci s jednotlivými postavami, popisy okolí, které sužuje drsná zima se sněhem a mrazy a se smyslem celé hry NEED, která je komplikovaná a skvěle promyšlená. Dokonce si troufnu říct, že je i velmi uvěřitelná.
Pokud hledáte znepokojivou knihu, která vás vyloženě nahlodá a nenechá spát, ani ji odložit, je to přesně tahle! I já byla překvapena, že jsem ji nedokázala zavřít a četla i při jídle či čištění zubů - což se mi zas tak často nestává.

POSTAVY:
Postavy jsou samozřejmě oběťmi "hry" NEED. Pojďme se na ně společně podívat.
Hlavní postavou je samotářka Kaylee, která se velmi strachuje o svého mladšího nemocného bratra DJe. Je nesobecká a velmi obětavá, tudíž většinu svého života se snaží bratrovi sehnat ledvinu, kterou tolik potřebuje. Má obrovskou oporu ve velmi oblíbeném chlapci Nateovi, který je velmi hodný, ale v některých věcech srab. Do něho je zamilovaná Hanna, která se do hry také zapojí. Dalšími účastníky je velmi chytrý Sydney, školní hvězda a velmi sobecká drbna Gina, počítačový hráč Ethan, který vyhledává nebezpečí, soucitný a hodný Bryan, Lynn, snaživá a velmi učenlivá Yvonne, tichá Samina, která je zoufalá z tlaku svého otce, který od ní očekává studijní výsledky, kterých ona nemůže dosáhnout. A nakonec zde máme jednu hodnou dívku s alergií na arašídy Amandu.
Některé jsem si velmi oblíbila, z některých jsem byla vyloženě znechucená! A přesně takhle na nás kniha podle autorky zapůsobit měla. Každý je jiný a každý se s "problémy" vyrovnává po svém.

JAZYK:
Psáno v ich formě ve všech kapitolách - je jedno, kdo zrovna příběh vypráví ze svého pohledu. Spisovný jazyk s hovorovým (hlavně v rozhovorech). Velmi čtivý, gradující děj. Poutavý.

HODNOCENÍ: 5/5


"Nic není zadarmo. Mělo nám to dojít dřív..."


Velmi čtivé. Autorka sepsala skvělou nepředvídatelnou knihu, která vás chytne a nepustí. Navíc vám tak nahlodá mysl, že už nikdy nebudete v klidu a budete počítat s tím, že někdy někdo s něčím takovým jistojistě přijde i v reálu - což je velmi znepokojivé...


Poznámka: Pokud jste četli knihu Erebos od U. Poznanski, tak vám musí být jasné, že je psaná na skoro ten samý princip (v Erebosu probíhá hra virtuálně, ale i v realitě, zde pouze v realitě). A pokud se vám líbil Erebos, bude se vám líbit i tato kniha.

Žádné komentáře:

Okomentovat