05.08.17

JOELLE CHARBONNEAU - Univerzita výjimečných: Zrada

JOELLE CHARBONNEAU - Univerzita výjimečných: Zrada

ŽÁNR: Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Independent Study
SÉRIE: Univerzita výjimečných
DÍL: 2.
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 296
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

ANOTACE KNIHY:
Cie se podařilo zvládnout náročné zkoušky a prožívá své první dny na univerzitě v Tosu. Vzpomínky na brutální testování, při kterém umírali lidé, ji však děsí ze spaní. Ostatní studenti, kterým vymazali paměť, žijí v blahé nevědomosti. Cia však ví své. Ve snaze odhalit odpornou pravdu o vražedných praktikách nejvyšších vládních úředníků vystavuje sebe i své blízké velkému nebezpečí. Zrádci, kteří usilují o moc, a nehodlají se jen tak vzdát, už totiž tuší, že Cia ví víc, než by měla…

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Musím se přiznat, že jsem kolem téhle knihy v knihkupectví chodila dlouho - myslím že něco přes pár měsíců to charakterizuje naprosto přesně. I když se mi první díl líbil, nějak jsem se nemohla dokopat k tomu, abych si koupila i tenhle druhý. Nakonec jsem to v červnu tohoto roku udělala a po tomto druhém díle sáhla!

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Na obálce opět najdeme znaky z náramku naší hlavní postavy - tentokrát jsou to váhy s bleskem, nikoliv blesk s hvězdou jako v předchozím díle. V pozadí je lehce naznačený poničený svět a chodba v centrální budově vlády (alespoň si to myslím) v nádechu fialové barvy. Krásně to doplní obálku.
Příběh je rozdělen na jednotlivé různě dlouhé kapitoly, které vypráví hl. hrdinka Malencia (čili Cia) Valeová. Vždy končí v napínavém momentu, nutí vás číst dál. Jsou označeny naprosto obyčejně - kapitola plus číslo.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
První, čeho si na knize určitě všimnete, je slogan, který vábí čtenáře Hunger Games právě k přečtení téhle knihy/série. Jsem ráda, že kniha mé oblíbené Hunger Games nijak nenapodobuje a přináší zase něco nového. :)

První díl jsem četla před rokem a tudíž jsem se při čtení této knihy cítila hodně jako Cia (hl. hrdinka) - tzn. že jsem objevovala zapomenuté, snažila se vzpomínat a ničím jsem si nebyla na 100% jistá. V jednom ohledu je to skvělé, protože se nádherně vcítíte do pocitů hlavní hrdinky, ale na stranu druhou mě to moc mrzelo, protože kdybych si pamatovala víc, možná bych si dala více věcí do souvislostí snáz.


"Někdy jsou těmi nejlepšími vůdci právě ti, kteří po moci vůbec netouží. Právě ti zpravidla tíhnou k tomu, co je správné, a ne k tomu, co je populární."

Když začnete číst, máte problém knihu odložit. I když si říkáte, že po kapitole to uděláte a půjdete se třeba najíst. Věřte mi - neuděláte to!!! Příběh je čtivý, dá se říct, že i vcelku originální, ale není to nic, z čeho bych si sedla na zadek. Při odhalení hlavní zápletky jsem nehnula ani brvou a možná si dokonce i zívla, protože mi to bylo tak nějak jedno (možná to bylo způsobeno mým znuděným dnem, za který jsem tuhle knihu přečetla).

Romantickou zápletku mezi Ciou a Tomasem bych s klidem vynechala - byla naprosto zbytečná a příběhu vůbec nepomohla. Navíc Tomas je mi čím dál více nesympatický a nevěřila bych mu ani za mák! Naopak Cia je jako hlavní hrdinka moc fajn. Ale na mě je až moc... dokonalá? Na všechno hned přijde a nedá jí to ani trochu zabrat. Působí to opravdu málo přesvědčivě.


"Když pracuješ s těmi nejchytřejšími, musíš očekávat, že někdo bude pochybovat o směru, kterým se dáš. Stejně jako pochybuješ ty."

Bohužel po dočtení knihy jsem měla pocit, že se v ní toho zas až tolik nestalo. Vše se tak nějak točilo pořád dokola a opakovalo. 

Každopádně poslední díl, který vyjde na podzim, si určitě přečtu. Třeba si pak celou sérii přečtu ještě jednou a názor trochu změním.
POSTAVY:
Hlavní postavou je malá, férová a odhodlaná Cia, která věří nejvíce podporujícímu, hodnému Michalovi. Miluje Thomase, který sice působí dobrotivě, ale mně je velmi nesympatický a nevěřím mu. Pak zde vedle nových postav máme již nám známého Willa, který stále rád vše dramatizuje, stále je vtipný a vypočítavý.

JAZYK:
Jazyk je spisovný v ich formě. V rozhovorech se autorka nebála uplatnit hovorovou mluvu, což je skvělé. Příběh se čte dobře, je plynulý a plný napětí.
Co mě však mrzí? Občas se objevují překlepy či chybějící slova - věty pak nedávají smysl a vy se musíte zamyslet, co tím autorka skutečně chtěla říct.

HODNOCENÍ: 3/5


"Minulost je důležitá, ovšem pokud chci uspět, musím se soustředit na přítomnost."

Jsem mírně rozpačitá a nevím, jak knihu hodnotit... Bavila mě, cítila jsem napětí, četla jsem prakticky bez odkládání, ale něco tomu trochu chybělo... Jen nemůžu přesně vyjádřit, co to bylo. Matně si vzpomínám, že první díl byl určitě lepší - to bude nejspíš ono...

Žádné komentáře:

Okomentovat