27.08.17

SCOTT McCLOUD - Sochař

SCOTT McCLOUD - Sochař

ŽÁNR: Literatura světová, Komiksy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Sculptor
ROK VYDÁNÍ: 2016
POČET STRAN: 496
NAKLADATELSTVÍ: Jota

ANOTACE KNIHY:
David Smith je ochoten vyměnit svůj život za umění, a to doslova. Podepíše smlouvu s Ďáblem, který mu splní jeho dětský sen: získá schopnost vytvořit jakoukoli sochu pouhýma rukama. Zbývá mu však jenom 200 dnů života a on najednou zjišťuje, že se nedokáže rozhodnout, co vytvořit. A když potká lásku svého života, dny, které mu zbývají, nemohou být pohnutější a komplikovanější.

Grafický román, který vám zlomí srdce. 

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Já se tedy přiznám... Chodím kolem ní už nějaký ten čas a tajně ji okukuji. Dokonce jsem si sem tam i něco přečetla, ale nikdy jsem si ji nekoupila. Toužila jsem po ní, opravdu hodně moc, ale nikdy jsem komiksy nečetla. Jenže najednou se ve mně něco zlomilo a já se začetla pěkně od začátku a sfoukla dvacet stránek ještě v knihkupectví. Ano, neodolala jsem a za pár dní jsem si ji odnesla domů, abych ji ten další přečetla prakticky bez přestávky na jeden zátah!

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Papírová obálka knihy je neskutečně nádherná! David, kterého objímá Meg jako socha ze zdi? Opravdu skvělý tah! Navíc po jeho sundání objevíte nádhernou modro bílou knihu s portréty Davida a Meg.
Kniha je rozdělena na pět částí, z nichž každá má svůj vlastní název podle toho, jak se příběh vyvíjí.
MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Asi by se slušelo říct, že nejsem zastáncem komiksů, i když zrovna po tomhle jsem toužila už nesmírně dlouhou dobu. Nemůžu vám přesně říct proč, ale jednou jsem tuhle knihu objevila v knihkupectví a od té doby na ni nemohu zapomenout. A konečně ji vlastním a dokonce jsem si prožila její skvostný příběh. Tak se pohodlně usaďte a já vám o něm něco málo povím...

"Miláčku, neobtěžuj toho bláznivého pána." "On není bláznivý, on je jenom smutný!"


Jak už jsem zmiňovala, příběh je grafickým románem. Tzn. že ho tvoří hlavně obrázky a krátké texty. V životě jsem neviděla takhle propracované ilustrace! Jsou dokonalé! Vyloženě z nich sálají emoce a pocity postav, jsou tak nádherně vystižené jak v mimice, tak v gestech samotných postav. I prostředí příběhu na vás zanechá svou stopu, protože společně s Davidem se procházíte ulicemi plnými lidí, či zažíváte večírek na vlastní kůži. Při jeho tvoření svíráte knihu čím dál silněji a pomáháte mu tvořit jeho skvostná a nezapomenutelná díla. Ale...
David chtěl jenom tvořit - chtěl tvořit své nejkrásnější vzpomínky. Bohužel jeho vzpomínky byly pro ostatní bezcenné, zatímco pro něj znamenaly naprosto všechno! Chtěl pouze tvořit, protože to bylo náplní jeho života. Nechtěl být zapomenut... Nakonec ale zjistil, že život je úplně o něčem jiném. A mnohem důležitějším...

"Život se vždycky nevyvíjí tak, jak si představujeme."

Je skvělé, jak autor dokázal propojit vzpomínky, sny a realitu. Jak dokonale se obrázky střídají a prolínají. Krásně se o nich dá přemýšlet a postupně si spojovat příběh do celku včetně minulosti hlavní postavy. Neříkám, že jsem někdy neměla trochu problémy a nelistovala knihou zpětně, abych si oživila některé okamžiky znovu a nebo si něco neověřovala. Inu, jsem nováček ve čtení komiksů. Ale i přes tohle veškeré listování a ujišťování se ve skutečnostech jsem si čtení moc užila.

Na rovinu říkám, že kniha je hodně silná a dost depresivní. Pocity hrdinů z ní přímo sálají, takže se přilepí i na vás a nebude snadné je ze sebe zase setřást, ale stojí to za to! Po přečtení knihy jsem zírala do stropu a po tváři mi tekla slza za slzou... Hlavou mi běžela hlavně tato slova: "Proč? Proč sakra?" A to nemluvím o tom, jak na vás zapůsobí doslov autora o dívce v klobouku... 

POSTAVY:
Postavy jsou tak dokonale propracované! Tak reálné! Nikdo z nich není pouze dobrý a pouze špatný. Každý má od každého něco!
Hlavní postavou celého příběhu je neuznaný sochař David, který ve velmi poctivý, zásadový a nejraději by tvořil celým svým srdcem. Zároveň má problémy s tvrdohlavostí a působí na mě jako krajně neurotický člověk a egoista. Bohužel jeho minulost není vůbec růžová, je plná smutku... Má pouze jednoho přítele - Ollieho, který se mu snaží neustále pomáhat a podporovat ho v jeho snažení. Pak zde máme ještě pihovatou dívku Meg, která má dobré a špatné dny. Převážně bývá veselá, optimistická a hodná. Zároveň někdy je až přehnaně lehkomyslná a uzavřená do sebe.
A nakonec jsem si nechala tu nejdůležitější postavu ze všech - samotnou smrt, která v tomhle příběhu nemá srdce a jen vykonává svou práci.


JAZYK:
V textech se objevují hlavně hovorové výrazy a sprostá slova. Vyskytují se i odborná slova z branže umělců - možná je to jejich hantýrka, kdo ví. Umělec bohužel nejsem... :)
Příběh je ztvárněn jako grafický román, takže nějaké popisy jdou naprosto stranou, protože obrázky zvládnou vše samy. Krásně vám vše ukáží a když budete pozorní, uvidíte i něco navíc. Obrázky vám v tomhle příběhu dají ty nejlepší popisy prostředí a situací - neskutečně vás chytí za srdce!

HODNOCENÍ: 5/5

"Můžeš být čímkoli chceš."Tenhle grafický román vám opravdu dokáže zlomit srdce! Je mi jedno, jestli tu někdy takovéto téma už bylo! Kniha je skvělá! Rozhodně nepatří k těm, na které se jen tak zapomíná...
Přečtěte si to! Nebudete litovat...


Žádné komentáře:

Okomentovat