19.08.17

SOPHIE JORDANOVÁ - Nespoutaní

SOPHIE JORDANOVÁ - Nespoutaní

ŽÁNR: Romány, Fantasy, Dívčí romány
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Unleashed
SÉRIE: Nevítaní
DÍL: 2.
ROK VYDÁNÍ: 2015
POČET STRAN: 320
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo


ANOTACE KNIHY:
Davy se rozpadl svět, když zjistila, že je HTS pozitivní - že její DNA obsahuje vraždící gen. Přišla o svého kluka, rodinu, a hlavně o budoucnost. Posledních pár měsíců se snažila přesvědčit, že ji její geny nemůžou definovat, a slíbila si, že se nijak nezmění ... ale pak došlo k nejhoršímu. Zabila muže.

Nyní je na útěku a musí se rozhodnout, jaký povede život - jestli se nechá ovlivnit společností, která ji považuje za nevítanou, anebo půjde za svým srdcem a bude bojovat za život na svobodě. Davy už ale nikomu nevěří, a když potká Cadena, vůdce hnutí odporu, nedokáže už věřit ani sama sobě, natož svým pocitům. 


JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Vím, že byla dlouho nedostupná a já si ji chtěla koupit, abych ji měla k prvnímu dílu, tak jsem ji vzala hned, jak někde byla k mání. Ale pak mi strašně dlouho ležela v knihovničce a já se jí vyhýbala obloukem. Najednou mě to k ní vůbec netáhlo...

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obálka je tmavá s dominantní postavou, která má z vlasů tvořené DNA šroubovice - ano, šroubovice jsou skvělý nápad, ale jinak mě obálka vůbec nezaujala. První díl ji měl o dost povedenější, i když se evidentně jedná o tu samou dívku.
Příběh se dělí na jednotlivé kapitoly, které vypráví hlavní postava Davy. Po každé následuje krátké sdělení z okolního světa, informací o táborech, rozhovory, atd. Je to super, donutí vás to přemýšlet i nad dalšími lidmi s HTS genem a vlastně se dá říct, že i o dění v "normálním" světě.
MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Je tomu už velmi dávno, co jsem přečetla první díl této knihy. Pamatuji si, že už tehdy mi nepřinesl to, co jsem od něho očekávala a tak se jsem do druhého dílu moc nehnala. Každopádně moc nových knih teď ve své knihovničce nemám, tak začínám číst restíky - a tahle kniha k nim rozhodně patří...

První věc, které si všimnete hned po několika kapitolách, je ta, že autorka vyměnila postavy - normálně je z příběhu vyšachovala a to dost neobratně. Dobrý tah to rozhodně nebyl, protože měla spíše vyměnit hlavní postavu celého příběhu! Ptáte se proč? Protože možná zrovna hlavní postava příběhu ubírá to, co by mohl obsahovat... A co už vůbec nedokážu pochopit - proč se vůbec Caden s Davy zatěžoval. Vždyť je tak nemožně tuctová a nudná. Navíc mu nikdy nepoděkovala, nevděčnice nevděčná...

"Život je řada vítání a loučení, ne?"


Už anotace vám prozradí, že by se mělo jednat o jakýsi boj o život. Myslíte, že k něčemu takovému dojde? Možná ve velmi malém měřítku, ale rozhodně to není náplní knihy. V té se totiž absolutně nic neděje a jediné, co stojí za to, jsou úryvky z rozhovorů a normálního života za každou kapitolou. Kdyby se autorka zaměřila více na ně než na Davyin nudnej život, udělala by mnohem líp! Bohužel se příběh točí pouze kolem rozmazlené Davy a to knihu evidentně hodně sráží...

"Jednoduše děláme všechno proto, abychom v tomto světě přežili."

Když srovnám první díl s tímhle druhým, tak: první díl byl více o HTS viru, tenhle spíše o Davyiným romantickým životě (což vůbec nebylo nic pro mě). První díl měl mnohem lépe propracované postavy, které v tomto druhém byly vyměněny za absolutně nesmyslné. A to už vůbec nemluvím o tom, že jsem se do čtení musela vyloženě nutit, jen abych už mohla tuhle knihu odložit a vzít do ruky jinou a snad i lepší...

POSTAVY:
Hlavní postavou je opět Davy, která virus HTS má. Ale ona se absolutně nezměnila. Je stále protivná, sebestředná, rozmazlená a nevděčná. My bychom spolu určitě kamarádky nebyli, to mi věřte, protože po celou dobu čtení knihy jsem měla chuť ji roztrhnout a zadupat do země! 
(zdroj obrázku)
Jak už jsem se zmínila výše, o staré postavy přijdeme velmi brzy. Drobná a sympatická Sabine, která se neustále strachuje, Gil, který se zvládá nabourat do počítačových systémů a silný a čestný Sean jsou z tohoto příběhu spíše vyloučeni. Ale objeví se postavy nové a to hlavně starostlivý a zodpovědný Caden, který je velmi obětavý a postavil by za své hnutí i život. Bohužel už jsem si k novým postavám kladný vztah neudělala, protože byly dost nedotažené a málo "živé".

JAZYK:
Převládá hlavně spisovný jazyk a ich forma.
S popisy si autorka zrovna hlavu nelámala. Jsou dost neohrabané a jednoduché (ukázka ze strany 100: "Na stěnách je... Zařízení je... společenská místnost je..."). Navíc v knize sem tam chybí písmenko či celé slovo. Vyskytují se i velmi neobratná slova - např. poškrábá se. Možná je na vině spíše překlad, ale to já posoudit nemohu.

HODNOCENÍ: 1/5


"Svět se nemůže změnit přes noc."

Kniha má obrovský potenciál, který je tak málo naplněn, že nemohu hodnotit jinak. Možná je to hodně ovlivněno tím, že nejsem cílovou skupinou čtenářů, takže vážně z téhle knihy ohromená nejsem. Ale kdo ví... Někdo třeba sdílí stejný názor se mnou.

Žádné komentáře:

Okomentovat