24.09.17

JAMIE MCGUIRE - Prozřetelnost

JAMIE MCGUIRE - Prozřetelnost

ŽÁNR: Romány, Fantasy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Providence
SÉRIE: Prozřetelnost
DÍL: 1.
ROK VYDÁNÍ: 2014
POČET STRAN: 432
NAKLADATELSTVÍ: Yoli

ANOTACE KNIHY:
Strhující paranormální romance plná napětí. V městečku Providence se studentka Nina Greyová dostane do ohniska války mezi nebem a peklem. Dívka, otřesená náhlou smrtí svého otce, se s Jaredem Ryelem seznámí úplnou náhodou… nebo si to aspoň myslí. Přestože ji ten pohledný a trochu tajuplný mladík přitahuje, Nina je vůči němu podezřívavá. A když se začnou rojit otázky bez odpovědí, Jared riskuje všechno, aby si udržel ženu, nad kterou má bdít – a prozradí jí tajemství, o němž přísahal, že je bude chránit…

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Levné knihy jsou úžasné! Hlavně když z nich odcházíte s hromadou knih, ale i stále nabitou peněženkou... :)

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obálka knihy na mě působí velmi tajemným dojmem. Může za to nejvíce určitě hlavně to, že je spíše černobílá s prvky zelené barvy. Opravdu se povedla.
Samotný příběh je členěn na obsáhlé kapitoly bez prakticky žádného pořádného odstavce, kdy byste knihu mohli zavřít bez stresu, že nevíte, jak určitá pasáž skončí. Já ji zavírala kdykoli a hodně často jsem měla problém se zorientovat, kde se vlastně zrovna nacházím.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Nevím, co si pořádně o příběhu myslet. Autorka skáče od jedné věci ke druhé jako blecha tak rychle, že to lze jen těžko pochytit. Což je u knih velký problém, protože se musím vracet a číst věty klidně i několikrát - stane se, že uběhne polovina dne a vy vůbec netušíte, kdy se to stalo.

Vím, že už v anotaci je zmíněno, že je tato kniha romancí, ale po 200 stránkách knihy, kdy se řeší opravdu jenom Ninin milostný život, jsem myslela, že už ji nedočtu. Pouze na několika z těchto stránek se řešilo něco důležitého, co jsem hltala plným vědomím. Pak mě ale většina částí z knihy dohnala k tomu, že jsem myslela na své věci a nemohla si pomoct. Samozřejmě jsem ty části příběhu pročítala znovu a zjistila jsem, že jsem absolutně o nic nepřišla. Což je škoda a velká chyba v knize, která má tolik stran. 
V anotaci je také zmíněno, že je kniha plná napětí, tak kde bylo? Ať jsem hledala, jak jsem hledala, nepocítila jsem absolutně žádné! Kniha pro mě nedostála slibům své anotace.

Další velkou chybou je určitě hlavní postava. Nina má být vysokoškolačka, ale chová se jak ukňouraná a hysterická mladá puberťačka! Tahle postava mi vůbec nebyla sympatická a spíše mi lezla na nervy po celou dobu četby. 

Několikrát jsem měla chuť knihu odložit a ani ji nedočíst - a vážně by mi to bylo naprosto jedno, protože mě absolutně nezajímalo, jak skončí. Niny a Jaredův vztah mi lezl vyloženě na nervy a jeho ustavičné řešení také. Byli uprostřed války, jak tvrdil Jared, a stejně se nezměnilo absolutně nic. Pořád se řešil jenom jejich vztah a Nininy výbuchy - nuda!

Pro mě byla kniha obrovským zklamáním. Napětí žádné, téma dobré, ale celý příběh by se dal smrsknout na třetinu stránek kdyby se vypustil Ninin vztah. Já upřednostňuji mnohem více akce, je mi líto...

POSTAVY:
Postav je v této knize vskutku dost a musím se přiznat, občas jsem se v nich ztrácela. 
Hlavní postavou a zároveň vypravěčkou je vybíravá, tvrdohlavá a ukňouraná Nina, která mi k srdci vůbec nepřirostla. Na mě působila velmi protivně a ne jednou jsem měla chuť knihu zavřít a odložit hlavně kvůli jejímu chování. Druhou hlavní postavou je tajemný a majetnický Jared, který nemá daleko k pořádné dávce žárlivosti. Ano, hádáte správně, opět mi k srdci nepřirostl a to už je docela velký problém. Naopak postavy, které mě zaujaly a hodně bavily, byli kamarádi Niny. Přímá, ztřeštěná a nepředvídatelná Kim a Ninina spolubydlící kamarádská, upřímná a starostlivá Beth, která je také velmi upřímná. Z mužských postav se mi nejvíce líbil ochranitelský Ryan, který je velmi hravý, veselý, zábavný a i přesto, že je trochu žárlivý a ochranitelský typ, dokáže naslouchat a pomoci i ve chvílích, které pro něj zrovna nejsou příznivé.

JAZYK:
Je velmi zvláštní. Nedokážu se s ním pořádně sžít. Ze spisovného skáče do nespisovného, vyskytují se vulgarismy a dokonce i divná slovní spojení.
Ale je tu jedna věc, která mě opravdu zarazila. Celý příběh je psán v ich formě, ale objevuje se zde oslovování mámy a táty jejich jmény (místo máma - Cynthia, místo táta - Jack). Vůbec tenhle tah autorky nechápu, vždyť je to naprosto zbytečné! Když jsou to její rodiče, tak by tak v příběhu měli být i nazývaní, kord když je příběh psaný v ich formě. Mně to v knize tedy hodně vadilo.

HODNOCENÍ: 1/5

Věřím, že si kniha své čtenáře jistě najde. Já k nim ale nepatřím a knihu ráda pošlu do světa... :)

Žádné komentáře:

Okomentovat