26.09.17

LEIGH BARDUGO - Šest vran

LEIGH BARDUGO - Šest vran

ŽÁNR: Dobrodružné, Fantasy, Pro děti a mládež
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Six of Crows
SÉRIE: Šest vran
DÍL: 1.
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 384
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

ANOTACE KNIHY:
Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Řeknu to na rovinu! Někteří vydání této knihy vyloženě očekávali, ale já? Já ne... Na knihu jsem narazila náhodou a se zvědavostí jsem si přečetla její anotaci. Dobře, nebudu vám lhát, pak mě začala opravdu hodně zajímat. A když jsem ji pak viděla na pultech v knihkupectví a prohlédla si ji, musela jsem ji mít! (Kdo jste jí již viděl, určitě to chápete a plně se mnou cítíte!) Ještě že jsem si ji koupila hned, protože za tři dny už tam zůstal pouze jeden jediný a naprosto poslední výtisk, zatímco ten můj už byl z poloviny přečtený. :)

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Kniha je graficky naprostým skvostem! Už když jsem ji viděla na pultech knihkupectví, tak jsem se do jejího vzhledu zamilovala! (To jsem ještě nevěděla, jaký dojem na mě udělá příběh, ale o tom až v další části článku...) Papírovou obálku této knihy vyplňuje převážně křídlo vrány (nebo je to havran či krkavec?), z něhož nenásilně vystupují věže města a je na vás, zda je přisuzujete ke Ketterdamu nebo Ledovému paláci. Jenže to ještě není to nejzajímavější a nejúžasnější na celé téhle knize! Když tento přebal sundáte, objevíte nádhernou černou knihu s rudým nápisem na svém hřbetu. A když říkám černou knihu, tak do toho zahrnuji i okraje jejích stránek!
Kniha je rozdělena na šest částí (každá je krásně označena), z nichž každá je
členěna na kapitoly, které mají svého vlastního vypravěče (totiž jednu z hlavních postav - kromě Wylana, kterému není svěřena ani jedna kapitola). Je skvělé pozorovat, jak každý vnímá jejich úkol rozdílně a stejně tak o něm i smýšlí. Každá kapitola začíná vždy stejným kouskem kresby z obálky knihy a to jí dodává na krásném vzhledu ještě mnohem víc.
A když se podíváme ještě trochu dál, tak objevíme dvě nádherné kreslené mapy a jakousi tabulku s rozdělením Grišů, která vám určitě při četbě zaručí dokonalého pomocníka na cestách s našimi hrdiny (v recenzi vám neukážu ani jedno, protože aspoň nějaké překvapení - kromě příběhu - vás musím nechat objevit samotné).

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Začátek příběhu je dost zmatený - nevěděla jsem, která z té spousty postav je důležitá, která fakta si mám pamatovat, atd. Autorka na vás valí jednu informaci za druhou, postava střídá postavu a vy si přijdete jak na rušném náměstí, kde máte vyslechnout něco důležitého, ale vůbec nevíte od koho a čeho se ta pravá informace má vlastně týkat! Hrozná představa, že? Ale nebojte se, tohle po několika stránkách pomine a vy budete mít najednou úplně jasnou hlavu a představu o nejdůležitějších postavách příběhu, ale i informacích s nimi spojenými.
Také se občas usmějete při přečtení věnování v určité knize? :) Tohle mě dostalo, nebudu vám lhát...
Jestli už jste unaveni, znechuceni nebo tak něco z milostných trojúhelníků v knihách, či milostného rozjímání, budete mile překvapeni! Konečná žádná romantická dějová linka. Převládá akce, neustálé přesvědčování o reálnosti prostředí (ano, skutečně si přijdete jako ve víru dění) a seznamování s postavami. Hurááá! Velmi jsem tenhle tah autorky ocenila.

A teď se budeme věnovat chvilku postavám...
Je skvělé, že o jejich přítomnosti víte naprosto všechno, ale jejich minulosti se autorka hodně vyhýbá a naráží na ni jen velmi krátce. Musíte si domýšlet a tvořit si ji sami a nebo počkat, než vám ji autorka převypráví :). Nejúžasnější je, že až do naprostého konce knihy ji neznáte - dozvíte se toho hodně až opravdu na samém konci příběhu, i když je postupně odkrývána v kapitolách svých postav. Navíc každého hrdinu jeho minulost ovlivňuje a utváří, což se v knihách vidí jen zřídka. To je další věcí, kterou velmi oceňuji.


"Voda slyší a rozumí. Led neodpouští."

Samotný příběh byl skvělý! Ráda jsem byla jeho součástí a užívala si každičkou jeho část. Obrovským přínosem je také střídání vypravěčů jednotlivých kapitol - přidává to na napětí, ale zároveň vás nutí číst pořád dál a dál. V páté části se dokonce v záhlaví kapitol objevují i časové údaje (půl jedenácté, atd.). Krásně
Tak přesně tahle nádhera zdobí každý začátek
kapitoly z tohohle příběhu. Nádherné!
vnímáte těch několik důležitých hodin jednotlivě s každým hrdinou zvlášť - navíc je naprosto dokonalé, jak si vše spojujete dohromady a víte, co se s kým děje přesně v ten samý čas, i když je každý úplně jinde. :) Navíc je příběh tak dokonale promyšlený do absolutně nejmenších detailů, že jsem vždy pouze otevřela pusu v němém úžasu (a nebudu vám lhát, ale v jednom okamžiku jsem chtěla knížku i zahodit, jak mě naštvala!). A Kaz je pro mě naprostý génius! Vždy, když jsem měla pocit, že už jsou 
naši hrdinové zahnaní do kouta, pokaždé měl v ruce nějaké eso, které vytáhl a celou situaci obrátil v prospěch své skupiny! ZAČÁTEK SPOILERU! Upřímně ke konci příběhu se mu to docela vymklo z ruky. KONEC SPOILERU! Oceňuji, že autorka měla ve své hlavě i tyhle nejmenší detaily a dokázala z nich vymačkat naprosté maximum!

Přiznám se, že Grišu od této autorky jsem nečetla a ani mě moc neláká - možná hlavně kvůli anotaci, protože už v ní je zmiňovaná láska. I když někdy se do ní asi pustím už jenom proto, abych se dozvěděla více o silách Grišů, o Ravce, atd. Ale teď už se nemůžu dočkat druhého dílu tohoto příběhu! Opravdu na mě udělal dojem. :)

Nenechte se odradit zmateným začátkem, protože pokud ho zvládnete přečíst, dostanete jeden z nejúžasnějších příběhů, které jsem v tomto roce četla! A to už ani znovu nechci zmiňovat jeho dokonalé do detailu promyšlené prostředí. PECKA!

POSTAVY:
A takto jsou označené jednotlivé
části v knize. :)
Hlavními postavami tohoto příběhu jsou zločinci a vyvrženci společnosti. Jejich "vůdcem" je fenomenální podvodník a zloděj Kaz (alias Krkavec), který si rád nechává informace pro sebe. Dokáže být bezohledný a velmi nemorální. Pokud dostane dobře zaplaceno, udělá naprosto cokoliv. Zároveň je velmi chytrý a umí věci promyslet do detailu. Má ale jednu velkou vadu - nedokáže mluvit o svých citech a vyjádřit je.
Mezi jeho společníky na výpravě za nesplnitelným úkolem patří špionka pohybující se neslyšně jako stín - Inej (alias Mora, temný přízrak), která dokáže být velmi hbitá a mrštná, ale i kamarádská.
Pak zde máme dívku, která využívá svoji krásu jako zbraň - Ninu, která patří ke korporálčicům (přesněji smrtičům). I přes svůj dar do vínku je velmi soucitná, statečná a zábavná. Zahraje každou roli, která je jí svěřena.
Dále se podíváme na trestance prahnoucího po pomstě - Matthiase. Nenechte se zastrašit, on opravdu není tak pomstychtivý. Umí být i laskavý, dobrotivý a sympatický.
Pátým členem této skupiny je zázračný střelec se slabostí pro hazardní hry - Jesper. Pro mě byl tou nejsympatičtější osobou hned po Nině. Je tak skvěle sarkastický a nemá problém si slovně utahovat naprosto z každého. Zároveň je hodně nesoustředěný, roztěkaný a hodně přátelský.
Poslední postavou, kterou zde zmíním a zároveň také posledním členem této skupiny je černá ovce z prominentní rodiny na útěku z domova - Wylan, který to umí s třaskavinami a je chytrý. ZAČÁTEK SPOILERU! Wylan je chytrý, ale číst se nikdy nenaučil, což je zvláštní. KONEC SPOILERU!

JAZYK:
Er forma. V příběhu se střídá jazyk spisovný i nespisovný, je celkem složitý. Hodně popisný, ale krásný - neskutečně odhaluje prostředí knihy do nejmenších detailů včetně vůní (ano, vyloženě je cítíte). Obsahuje i vulgární výrazy. Obohacen o nová slova/výrazy vytvořené za účelem uvěřitelnosti/reálnosti světa - např. kruge (peníze), jurda parem (silnější droga), selma, drüskell, atd. Je skvělé, jak autorka zvládla svůj svět dovést k dokonalosti i v těch nejmenších detailech. :)
Objevují se slova navíc, překlepy, atd. Ale není jich zas až takové množství.

HODNOCENÍ: 5/5


"Každý může druhému připadat jako netvor."

Musím říct, že hlavní hrdinové měli opravdu z pr.... kliku (omlouvám se, ale jiné slovo použít nejde -> kdo četl, chápe)! Ale díky jejich štěstíčku mohl vzniknout tenhle skvěle promyšlený a dotažený příběh! Smekám a někdy určitě přečtu ještě jednou. Teď už ale vyhlížím vydání druhého dílu a zkouším vlastníma rukama něco zajímavého vytvořit (jsem dost špatný materiálčik, to mi věřte - možná to chce jenom kapku potrénovat).:)

Pozn. Nevíte, jak si přečíst spoilery? Je to jednoduché - táhněte myší a označte si část textu označenou jako spoiler. Ihned ho uvidíte... :) Ovšem nedělejte to, pokud jste knihu nečetli, mohli byste přijít o překvapení či velká odhalení.

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze :-) Na tuhle knihu se fakt těším, tak doufám, že je to fakt tak dobrý :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No já z ní byla nadšená :) Tak snad nezklame ani tebe :) Pak dej určitě vědět ;)

      Vymazat