05.10.17

COURTNEY COLE - Verum

COURTNEY COLE - Verum

ŽÁNR: Dívčí romány, Fantasy, Pro děti a mládež
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Verum
SÉRIE: Nocte
DÍL: 2.
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 264
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

ANOTACE KNIHY:

Jmenuji se Calla Priceová a topím se. Můj nový svět je temný, temný oceán a všechna tajemství mě tlačí ke dnu. Můžu vůbec někomu věřit? Už nevím. Lži jsou jako spirály. Točí se a kroutí, oslepují mě svými trny a hadími jazyky. A když už si myslím, že jsem našla pravdu, všechno ze dna vystoupí. A obklopí mě temnota. Ale pravda mě osvobodí. Je jen kousek přede mnou, můžu se jí skoro dotknout. Ale i když září a třpytí se, vidím její blyštivé tesáky a vím, že mě rozerve. Zničí. Bojíte se? Já ano.

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Měla jsem ji v hledáčku už dlouho - už od prvního dílu jsem očekávala pokračování příběhu. Jakmile jsem měla možnost si ji pořídit, udělala jsem to! Nebudu vám lhát - rozhodně jsem si neodnesla pouze tuto jednu knihu.

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obálka knihy patří k těm velmi povedeným. Stejně jako v prvním díle je plná vody, tajemství a převládají v ní tmavší tóny barev - nemluvím však o té růžovo červené, protože ta obálku krásně dokresluje. Když knihu držíte ve svých rukách, máte pocit, že je sametová na dotek.
Co se však hodně změnilo je vnitřek knihy. V prvním díle příběh vyprávěl Finn i Calla, tento druhý však náleží pouze jednomu vypravěči - a to Calle. V prvním díle jsme se setkali s číslovanými kapitolami a jejich latinským názvem napsaným pod nimi. Zde najdeme pouze číslované kapitoly - ano, je to sice trochu jiné, ale kdo přečte oba díly, bude mít jasno v tom, proč je to v knihách důležité. Tím chci říct, že kniha uvnitř krásně dokresluje příběh v ní napsaný.

A to ještě není všechno! Pokud knihy přiložíte jejich hřbety k sobě, krásně k sobě pasují. Nevím, zda je to záměr autorky (protože obálky jsou stejné jak v originále, tak v našem překladu, což je skvělé), nebo náhodný tah, ale je to rozhodně pastva pro oči. Knihy krásně ozdobí vaši knihovničku.:)

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Musím říct, že první díl mě opravdu zaujal a nadchnul. Začala jsem se tedy těšit na díl druhý a zároveň se trochu bát. Co nám může autorka po tak skvělém příběhu ještě nabídnout? Jak ho udělat ještě lepší? Čekala jsem hodně, ale tohle?!? Tohle rozhodně ne! Klobouk dolů, ale opravdu hodně dolů, protože tenhle příběh si uznání opravdu zaslouží.

Ze začátku se opět ocitáte v příběhu, který vám dává v celku smysl. Sice není nic jisté a tápete společně s hlavní hrdinkou příběhu - což je skvělé - ale příběh vám dává v celku smysl! Jenže pak vám začne připadat, že je vše trochu jinak, než se zdá. Divné vám začnou připadat absolutně všechny věty a momenty z knihy a vy se budete neustále sami sebe ptát, co se vlastně děje! Začnete si v hlavě tvořit své vlastní teorie, stejně jako já. Nebudu vám lhát, měla jsem jich hodně a během příběhu se velmi měnily. Ovšem jedno vám řeknu - ani jedna se netrefila do myšlenky autorky! Tohle vás bude vyloženě nutit číst pořád dál a dál, i když budete chtít o příběhu přemýšlet. A to velmi často!
Zkráceně vám tedy povím jenom tohle: celá kniha vás vodí za nos! A příběh se stále více a více zamotává! A když už máte pocit, že máte alespoň v něčem jasno, vše se změní!


"Nic tady není takové, jak to vypadá, Callo. Nezapomínej na to a budeš v pohodě." (str. 76)

A když už se konečně dostanete na konec a myslíte si, že se vše konečně vysvětlí a vy budete mít jasný, jste na omylu! Konec vás totiž zanechá úplně roztříštěné a zmatené. Všechno se totiž změní!

ZAČÁTEK SPOILERU! Vůbec nevím, jestli Finn tedy nakonec žije nebo je všechno zase úplně jinak! A jestli se celé dvě knihy neodehrávaly pouze v Callyině hlavě. Teď jsem opravdu zvědavá, jakým směrem se bude ubírat třetí díl příběhu! KONEC SPOILERU!

Závěrem tedy mohu s klidným svědomím říct, že kniha opět předčila veškerá má očekávání! Vždyť jsem ji přečetla za den! Vytknout jí mohu snad jenom jednu jedinou věc - že nemá více stran...

POSTAVY:
Opět se setkáváme s námi již známými postavami. Především s Callou, která já stále zmatená, podezřívavá a důvěřivá ke svým vidinám. Stejně tak jako Callu známe další z postav a to vstřícného Darea, který se jí snaží být oporou, ale dokáže být i velmi arogantní, urputný a tajemný. Nejedné dívce neujde hlavně fakt, že patří k silným mužům.
Novou postavou je hlavně Sabine, která působí velmi uklidňujícím dojmem. Je klidná a tichá. Zná matku Cally, ale Finna (její dvojče) ne.

JAZYK:
Příběh je stále vyprávěn v ich formě, což oceňuji, protože to v knihách mám velmi ráda. Jazyk převládá spisovný, v rozhovorech se přiklání spíše k hovorovému. I přes své náročnější téma se lehce čte a příběh plyne rychle jako voda.

HODNOCENÍ: 5/5


"Netvor žije v každém z nás." (str. 83)


Pokud sháníte knihu, která vaši mysl nenechá chvíli odpočinout a chcete, aby vás konec naprosto překvapil, neváhejte a sáhněte po téhle sérii! Mně tedy rozhodně nezklamala... :)


Pozn. Nevíte, jak si přečíst spoilery? Je to jednoduché - táhněte myší a označte si část textu označenou jako spoiler. Ihned ho uvidíte... :) Ovšem nedělejte to, pokud jste knihu nečetli, mohli byste přijít o překvapení či velká odhalení.

Žádné komentáře:

Okomentovat