19.10.17

SARA RAASCH - Sníh nebo popel

SARA RAASCH - Sníh nebo popel

ŽÁNR: Dívčí romány, Fantasy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Snow like Ashes
SÉRIE: Sníh nebo popel
DÍL: 1.
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 296
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

ANOTACE KNIHY:

Jaro před šestnácti lety dobylo Zimní království. Jedinou nadějí zničené země je osm přeživších a Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a vychovali ji jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala. Nešťastně. Ani zlomené srdce ji ale nezastaví – udělá cokoliv, aby její království získalo svobodu.

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Nijak zvlášť neotřelým způsobem - koupila jsem ji v knihkupectví s jednou, která mě zaujala mnohem více.


OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obálka knihy je nápaditá a krásná, opravdu jsem si ji oblíbila. Ale jak už to tak bývá, obálky příběh nedělají. Po sundání papírového přebalu na vás vykoukne krásná šedá kniha s vyobrazeným stříbrným symbolem medailonku. Už jen ten přízračný název Sníh nebo popel krásně doplňuje anotaci knihy. 
Příběh je členěn na jednotlivé kapitoly různé délky. Každá z nich začíná s trochu ozdobenou číslicí (na pohled to působí krásně a jednoduše). Vypravěči se nestřídají, celý příběh vám převypráví pouze jedna hlavní hrdinka - Meira.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Všichni jistě známe příběhy o kruté zimě, která chce převzít vládu nad královstvími či ostatními ročními obdobími. Ale co takhle to obrátit? Co takhle udělat zlé jaro a krásnou zimu? Upřímně - nějak se nemůžu smířit s představou krutého jara. Ale dobře, šanci jsem knize rozhodně dala.

"Věřit v něco většího nám někdy pomáhá být víc sami sebou."

Autorka si vymyslela zemi Primorie, která se skládá ze Střídavých království (střídají se v nich roční období) a z Království Ročních období, kde vládne pokaždé jedno z ročních období (v Zimě zima, atd. to si dokážeme všichni snadno představit). Ano, je to pěkný nápad. Kord když je skvěle dokreslen podobou lidí žijících v jednotlivých královstvích - např. zimané (lidé ze Zimního království) mají světlou pleť a bílé vlasy, zatímco z lidé z Podzimního království vlastní pleť tmavého vzhledu a tmavších vlasů, atd. Také oceňuji autorčin nápad s rčeními jednotlivých království, které vystihuje počasí či přednosti každého z nich (Carvell je bohaté království - "Zlaté listy!", Zimní králoství - "U sladkého sněhu!", atd.). To je moc povedený tah. Ale tím pro mě klady knihy končí...

"Jednoho dne budeme  víc než jen slova ve tmě."

Do tří čtvrtin knihy se nic neděje - nebo alespoň nic, co by mělo nějaký vyloženě kloudný smysl. Ve zbývající čtvrtině se toho sehraje až moc a velmi rychle. Což je škoda. Větší rozvedení příběhu by knihu pozvedlo určitě výš. Mě osobně příběh začal bavit až ke konci, ale stejně mu pořád něco chybělo - nějaká pořádná jiskra, která by mě utvrdila v tom, že bych si chtěla přečíst i druhý díl.

Dalším a to pořádným mínusem je zápletka! Ano, hádáte správně! Hodně brzy vám dojde, o co vlastně v knize jde, protože celou pointu pochopíte ve chvíli, kdy se alespoň trochu zamyslíte. Bohužel s odkrytím celé pravdy v knize zjistíte, že je vlastně celý její příběh naprosto zbytečný... Něco pořádného se začne dít až na posledních stránkách knihy a to ostatní je pouze tlachání o ničem, které se pořád dokola opakuje!

Závěrem bych chtěla říct hlavně tohle: asi už jsem na takovéhle příběhy moc stará a vidím ho možná až moc kriticky... 

"V životě jsou vždy nějací oni. Oni rozhodují, oni vytvářejí tvoji budoucnost. Vtip je v tom najít způsob, jak pořád zůstat sám sebou."

POSTAVY:
Postavy v této knize mi k srdci opravdu moc nepřirostly - na konci jsem zjistila, že je mi vlastně úplně jedno, jaký osud pro ně autorka přichystala. 
Hlavní postavou a zároveň vypravěčkou celého příběhu je sirotek vychovávaný v královské rodině Meira, která má být nelítostnou bojovnicí (podle anotace knihy), ale pro mě jí rozhodně není. Litovala toho, že zabila zvědy, kteří ji šli po krku, atd. Bojovnice možná je, ale nelítostná rozhodně ne! Je však velmi chytrá a zvědavá.
Následníkem trůnu v království Zimy je Mather. Nemá problém potlačovat své city, ale stejně je v něm dokážete najít. Je neuvěřitelně laskavý a umí lhát.
Dalším velmi pozorným a dobrým vládcem je odvážný a chytrý Theron, který nemá žádný problém vzepřít se svému otci a dostat se do nebezpečí jenom proto, aby otec konečně začal jednat. Udělal na mě dojem, to vám nebudu lhát!

JAZYK:
Jazyk knihy je na můj vkus velmi jednoduchý. Střídá se spisovný s nespisovným. Bohužel se občas vyskytují dost neobratné výrazy (ale nemohu posoudit, zda je to zapříčiněno překladem knihy). Autorka popisuje pocity Meiry, prostředí, atd. pokaždé stejně - přijde vám to, jako kdyby neexistovalo více slov.
Celkově mi jazyk knihy vůbec nesedl. Na mě působil opravdu až primitivně (možná je to hlavně tím, že jsem už starší čtenářka a YA knihy čtu spíše pro odreagování). 

HODNOCENÍ: 2/5

"I ta nejsilnější sněhová bouře začíná jedinou vločkou."

Je mi líto, mně kniha nezaujala a druhý díl nejspíš ani číst nebudu. Mladším čtenářům určitě sedne mnohem lépe...

4 komentáře:

 1. Obálka pod přebalem je opravdu krásná :) Nesnáším, když mi už v půlce knihy dojde, kam to směřuje, chjo :D A ještě víc nesnáším opakování. No nevím nevím, jestli do toho nakonec půjdu, poslední dobou mám nějak velké nároky :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si také přijdu trochu zhýčkaná! :D Ale uvidíš, třeba ti sedne líp než mně ;)

   Vymazat
 2. Ja ju mám už tretí týždeň rozčítanú -_- Keď som videla, že to nemá ani 300 strán, tak mi napadlo, že to za pár dní budem mať za sebou, navyše kopa pozitívnych recenzií ma nalákalo na to, že to bude bomba :D No, taká bomba mi to nepríde. Navyše ten trojuholník lásky ma štve asi najviac. Takže som zvedavá, kedy to dočítam a ako na mňa zapôsobí koniec.Keďže jeden spoiler viem a čudujem sa tým, ktorí na to neprišli počas čítania alebo to aspoň netušili, pretože pre mňa to bolo naozaj až príliš okaté.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Okaté je v téhle knize skoro všechno... :( Bohužel. Já z ní byla neskutečně zklamaná...

   Vymazat