04.11.17

HOLLY BLACK - Nejchladnější dívka ve Městě chladu

HOLLY BLACK - Nejchladnější dívka ve Městě chladu

ŽÁNR: Sci-fi, Fantasy, YA, Thriller
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Coldest Girl in Coldtown

ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 328
NAKLADATELSTVÍ: Omega


ANOTACE KNIHY:
Tana žije ve světě, kde existují tajemná Města chladu. Jsou obehnaná vysokou zdí a slouží jako dekadentní a krvavá karanténa, kde nestvůry a lidé žijí jako predátoři a oběti. Problémem je, že jakmile projdete branami Města chladu, nikdy už se nemůžete vrátit zpět. Jednoho rána po naprosto obyčejném večírku se Tana probudí obklopena mrtvými těly. Kromě ní masakr přežil jen její protivně roztomilý ex-přítel, jehož život visí na vlásku kvůli infekci, a záhadný mladík, který skrývá strašlivé tajemství. Po počátečním šoku se Tana pustí do závodu s časem, aby je všechny zachránila. Napadne ji jen jediný způsob, jak toho dosáhnout – musí se vydat přímo do samotného Města chladu, plného nástrah a hrůzy. Nejchladnější dívka ve Městě chladu, román světově uznávané spisovatelky Holly Black, je originálním příběhem o hněvu a pomstě, o vině a strachu, o lásce a pohrdání. 

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Vyhlídnutou jsem ji měla už hodně dlouhou dobu, ale většinou jsem ji do regálu v knihkupectví vrátila a odnesla si jiné knihy. Tentokrát jsem ji už ale vzala!

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obálka knihy je na můj vkus hodně přeplácaná. Kousnutou dívku bych ještě brala, ale ty tetování (jsou to vůbec tetování) po jejím těle? Proč? Vždyť jsou úplně zbytečná a k obálce vůbec nesedí, k příběhu v knize už vůbec ne! Po otevření knihy objevíte na deskách naprosto stejný obrázek jen vyvedený celý v červeno-černé barvě. Rozhodně hrůzu nahánějící efekt, to musím uznat.
Kniha je rozdělena na jednotlivé kapitoly. U každé je na samém začátku vždy napsán citát s motivem smrti. Střídají se kapitoly z přítomnosti, které vypráví Tana, s kapitolami, které se zabývají minulostí/přítomností ostatních postav, či články, atd., které slouží k větší reálnosti světa, který si autorka vytvořila a kterého se stanete po otevření knihy součástí.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Všichni se asi shodneme na tom, že časy, kdy byly in knihy o upírech, jsou minulostí. Po přečtení přeslazené ságy Stmívání jsem měla chuť s touhle tematikou seknout. Pak ale přišly Nástroje smrti a tam jsou upíři opravdu skvělí! A pak jsem úplnou náhodou konečně narazila na tuhle knihu (jak jistě víte, dlouho její vydání odkládali a pak to najednou přišlo)! Říkala jsem si: "Města, která jsou stvořená přímo pro upíry? A svět, který se s nimi tak nějak sžil? To by nemuselo být špatné." A tak jsem si knihu pořídila. 


"Každý hrdina je zároveň zloduchem svého vlastního příběhu." (str. 215)

Autorka stvořila zvláštní svět, kde se děti ve škole učí o upírech, infekci, ochraně, atd. Já se v něm cítila dost nesvá a měla jsem dost velký strach. A co potom, kdyby se něco takového opravdu stalo? Zákaz vycházení po 9 hodině. Reportáže z Města chladu ve Springfieldu. Dokonce jsou upíři i v reklamách! To všechno v téhle knize najdete. Možná si říkáte, že to stojí za zkoušku. Já říkám, že rozhodně ano! Je to něco nového, neotřelého, promyšleného. Ovšem má to i své zápory.

"Když člověk nevěří na příšery, jak se pak před nimi může chránit?" (str. 273)

Myslela jsem si, že v téhle knize žádnou romantickou linku nenajdu. Ano, našla jsem. Sice je jí méně, ale je tam a dost mě štvala! 
Na samotný závěr knihy jsem naštvaná! Myslela jsem, že proběhne prakticky v klidu a celý chod světa s nákazou upírů bude normálně pokračovat - ano, možná jsem si tenhle konec trochu vysnila. V knize to však bylo docela jinak a posledních asi 70 stránek jsem četla trochu s odporem a donucením.

Zajímavým poznatkem je, že v příběhu je zmíněna Česká republika v souvislosti s náhrdelníkem (přesněji str. 174 a 175 - viz. přiložené foto), což mě opravdu potěšilo - kord když jsme tak maličký stát, jak se o nás říká. :) 
Z hlediska upíří tématiky je kniha určitě originální a vskutku dobře zpracovaná. Když Tana procházela Městem chladu, úplně jsem se třásla strachy a viděla všechno v jasných barvách před očima. Jen je škoda, že právě těchhle momentů bylo v knize méně. Na Město chladu jsem se totiž skutečně těšila a chtěla jsem se rozhodně bát! Kniha je velmi originální!

POSTAVY:
Postavy v této knize byly velmi různorodé a hlavně promyšlené.
Hlavní postavou a zároveň vypravěčem příběhu je odvážná Tana, která až hazarduje se svým životem. Nikdy se však nevzdává a na každém dokáže najít to nejlepší.
Na druhé straně zde máme jejího věčně flirtujícího, sarkastického a sobeckého ex přítele Aidena. Tana o něm mluví jako o upřímném, ale já jsem na něm absolutně nic upřímného neviděla.
A v neposlední řadě se seznámíme s upírem Gavrielem, který je již velmi starý, má sklony k teatrálnosti a na mě působil v celku rozumně.
V příběhu se setkáme ještě s ohromnou spoustou postav. Např. s odhodlanou Midnight, která se chce stát upírkou za každou cenu, protože si myslí, že jedině tak bude šťastná; s jejím bratrem Winterem, který je spíše hodně opatrný, ale sestra ho hodně ovlivňuje, takže spoustu věcí dělá hlavně kvůli ní. V Městě chladu se setkáme s přímým Jamesonem, atd. Postav je zde opravdu hodně a každá je jiná.

JAZYK:
Celý příběh je psán v er formě. Jazyk je velmi popisný (až do detailu), tudíž vás prostředí naprosto pohltí. 
Objevuje se spisovný i nespisovný jazyk, vyskytují se vulgarismy. Občas narazíte na zvláštní slova: nadýchla se, atd. (možná za to může překlad). Rozhovory jsou spíše hovorového rázu.

HODNOCENÍ: 3/5

"To je ta potíž s nestvůrami, že občas vypadají jako lidé." (str. 246)

Kniha rozhodně stojí za přečtení, protože vám představí upíří tématiku zase v jiném světle - originálně!

Žádné komentáře:

Okomentovat