01.11.17

JAY ASHER - Třináctkrát proto

JAY ASHER - Třináctkrát proto

ŽÁNR: YA, Dívčí romány
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Thirteen Reason Why
SÉRIE: Cool Girl
POČET STRAN: 224
DATUM VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

ANOTACE KNIHY:
Legendární kniha a předloha oblíbeného seriálu Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je třináct důvodů...

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Už se určitě opakuji, ale pořídila jsem si ji v knihkupectví za slevu, kterou jsem dostala ke svému svátku. A jelikož mě tahle nová obálka zaujala více než ta původní, tak proč knihu nezkusit?

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obálka knihy podle mě k příběhu pěkně sedí. Dívka houpající se na houpačce s nepřítomným pohledem do dálky? Ano, takhle klidně mohla Hannah sedět několikrát... Celá obálka je sladěná do šedých odstínů, pouze symbol tlačítka play září zlatavou barvou. Tvoří krásný detail, kterého si snadno všimnete.
Celý příběh je členěn na kapitoly, které jsou označeny číslem kazety a stranou (př. Kazeta č. 2, strana A), což je skvělý nápad. Namluvený záznam na kazetách je psán kurzívou, ale většinou mi hodně splýval s dalších textem (vloženými myšlenkami Claye). Podle mě by zrovna onen záznam měl být v knize nepřehlédnutelný a viditelný na první pohled. 
Hned po otevření knihy narazíte na mapu města. Doufejme, že je to zrovna to město, ve kterém se příběh odehrává. Možná by to byl skvělý nápad, kdyby se na deskách skrývala opravdová mapa s hvězdičkami zakreslenými Hannah. Takhle si pod ní nic nepředstavím, škoda...

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Kniha má velmi těžké téma a myslím, že každý dospívající člověk by si ji měl přečíst. Hannah zde ukazuje maličkosti, ale i velmi vážné věci, které dokáží dohnat mladého člověka až k sebevraždě, protože si myslí, že jim nikdo nemůže pomoct. OMYL! Každý jim může pomoct! Dokonce zde najdete i znaky, kterých si lze všimnout u lidí myslících na sebevraždu (Clay je krásně zmiňuje ve svých myšlenkách při poslouchání kazet od Hannah). Proč ale tohle téma není dotažené pořádně do konce? Každý jenom poslouchal jako ovečka, ale pomalu na nic se nikoho neptal... Pořádně ani nevidíme následky Hanniných kazet na ostatních lidech, kteří je poslouchali. Jak se cítí oni, že ona zná jejich tajemství a jak se chovají teď? Možná by bylo fajn, kdyby byla kniha napsaná i z pohledů dalších lidí či před poslechnutím a poté po vyslechnutí kazet. Myslím, že by to mohlo být velmi zajímavé a z tématu by to vymačkalo maximum. 

Hodně se mi líbil předmět ve škole, který Hannah v nahrávce zmínila (tuším, že to byla čtvrtá kazeta strana A) - "Komunikace s vrstevníky". Probíraly se v něm důležitá i ta méně důležitá témata a pomocí diskuze na ni studenti reagovali, nabízeli pomoc, řešení nebo pouze svůj názor. Upřímně - v našich školách by byl takový předmět určitě přínosem.

"Všechno... působí na všechno."

Hannah na mě občas působila jako ukňouraná holka řešící maličkosti a někdy jako opravdu do morku kostí ztrápená osoba! Její příběhy vás dojmou, naštvou, budou trápit a donutí k zamyšlení - především nad tím, kolik zla je mezi mladšími lidmi (nebudu říkat, že mezi dospělými není, protože to není pravda)! Přece jenom my a lidé okolo nás utvářejí náš život a dělají ho úplným. Jenže, co když se lidé kolem nás přetvařují?

"Nikdo neví s jistotou, jak velký dopad má jeho jednání na život dalších lidí. Často k tomu nemáme žádný vodítko. Ale i tak to děláme."

Při čtení máte kolikrát pocit, že Hannah žije a jenom si s vámi povídá o věcech, které se jí dříve staly. Některé ze všech příběhů jsou smutné, jiné trochu uhozené a další prakticky zbytečné. Chápu, že autor pojal celou tématiku tak, že se nátlak na Hannah stupňoval, ale proč by si někdo lámal hlavu nad takovými maličkostmi jako jsou pomluvy? Vždycky se přece najde člověk, který v ně nevěří.
Je však krásné sledovat vyprávění Hannah nahrané na pásce a zároveň i Clayovi odpovědi či myšlenky. Někdy jsem při čtení měla pocit, že si mezi sebou spíše povídají.

POSTAVY:
Hlavní postavou celého příběhu je Hannah. Neustále toužila po tom, aby jí lidé viděli takovou, jaká ve skutečnosti je a nedělali si o ní závěry pouze z pomluv. To má samozřejmě za následek to, že se neustále podceňovala. Navíc zoufale potřebovala kamarády a lidi, kteří by ji vyslechli, protože se cítila osamocená a je velmi citlivá. Samozřejmě jí lidi kolem ní po kouskách ničili život, aniž by to tušili.
Vypravěčem celého příběhu je zodpovědný a kamarádský Clay, který nikdy nevybočil ze zavedeného řádu. Byl spíše stydlivý, ve škole dostával dobré známky a jeho rodiče na něj mohli být právem pyšní. Zároveň mu věřili, proto pro ně byl nakonec docela šok, když jim začal lhát aniž by to vlastně tušili.

JAZYK:
Jazyk je spíše nespisovný, až hovorový. Vyskytují se sprostá slova - to je v celku jasné, když se příběh odehrává na věkové hranici náctiletých. Hodně převládá vypravování vzhledem k tomu, že Clay vlastně většinu příběhu poslouchá nahrávky z kazet, které Hannah před svou smrtí namluvila.

HODNOCENÍ: 3/5

"Někteří z nás se budou na Hannah příliš zlobit za to, že se sama zabila a obviňovala z toho všechny ostatní." 

Ano, Clayi, přesně takový pocit z tohohle příběhu mám i já...

2 komentáře:

  1. Knihu jsem půvdně v plánu číst neměla, ale možná si ji dám, seriál se mi moc líbil, tak bych ji možná zkusila...:)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já na seriál koukám teď a přijde mi, že je spíše pro starší. V knize je toho rozhodně míň. Plánuji pak na seriál také napsat jeden názorový článek.

      Vymazat