13.11.17

SEBASTIEN DE CASTELL - Divotvůrce

SEBASTIEN DE CASTELL - Divotvůrce

ŽÁNR: Dobrodružné, Fantasy, Pro děti a mládež
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Spellslinger
SÉRIE: Divotvůrce
DÍL: 1.
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 408
NAKLADATELSTVÍ: Egmont

ANOTACE KNIHY:
Divotvůrce Magie je zrádná hra. Kellen je pouze několik okamžiků od svého prvního magického souboje a čtyř zkoušek, které z něj mají udělat divotvůrce. Je tu však jeden problém: jeho magie je slabá. Jste-li zavěcenci Jan’Tepu a blíží se vaše šestnácté narozeniny, měli byste být připraveni prokázat své magické schopnosti. Buď to, nebo mít v záloze nějaký zázrak. Jenže Kellen nemůže spoléhat ani na jedno z toho. Nezdědil totiž žádné magické nadání a nemá tedy výjimečné schopnosti jako ostatní. Ví, že bude muset použít pár triků, aby nezneuctil svou rodinu a nestal se sha’tepským sluhou. A tak, když do městečka přibyde rázná a přímočará cizinka, Kellen je samé ucho. Ferius Parfax je ostřílená světačka, vyhnankyně, kterou musí uživit bystrý rozum a tři balíčky karet. A s kartami, které mu rozdal nemilosrdný osud, se Kellenovi bude hodit každá pomoc. 

První svazek napínavé série nabité triky, pastmi a neuvěřitelnými průpovídkami mluvícího veverčáka.


JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Kniha mě zaujala hlavně svou obálkou a pořídila jsem si ji (ostatně jako většinu knih v říjnu) za slevu v knihkupectví, kterou jsem dostala k svátku. Nu neberte to, když ji lze využít na maximum!

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obálka knihy je naprosto dokonalá! Z jedné strany karty Kellen a ze strany druhé Ferius s menšími doplňky, které budou dávat obrovský smysl až po přečtení příběhu? Skvělý nápad! Po sundání papírového přebalu na vás vykouknou pouze červené desky knihy s názvem napsaným na přesně tom samém místě jako na papírovém přebalu (i se stejným sklonem).
Příběh je členěn na krátké kapitolky vyprávěné pouze Kellenem. Většinou končí v ten nejskvělejší okamžik, takže vás nutí číst pořád dál a dál.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Z počátku jsem se nemohla do příběhu začíst. Velká absence popisů prostředí mi vůbec nepomáhala s dokonalým sžitím se s prostředím celého příběhu. Sice si ho můžete vymyslet po svém ve své hlavě a zapojit svou fantazii na plné obrátky, ale já jsem vždy velmi ráda, když nám autor pěkně naservíruje své vymyšlené prostředí na zlatém podnose a když díky tomu mám pocit, že si ho představujeme naprosto stejně. Tohle jsem trochu postrádala.

"Svět je velký a nebezpečný a je v něm víc temnoty, než si umíš představit." (str. 165)

Ale co je na tomhle příběhu skvělé, je hlavně jeho vtipné naladění. I když jde do tuhého, hrdinové neustále žertují - skvělé! A to nemluvím o neskutečně promyšlených a vtipných nástupech na scénu Ferius. Vždy byla originální a velmi legrační (nejednou jsem se přistihla s přihlouplým úsměvem na rtech).

" Člověk v sobě nosí naději, kdesi hluboko, že až to bude nejvíc potřebovat - v okamžiku, kdy najednou půjde o všechno, protože to bude otázka života či smrti -, dokáže překonat cokoli, co ho celý život brzdilo, a objeví svou skutečnou sílu." (str. 329)

Pokud vás někdy lákalo rozumět zvířatům, tak mi věřte, že se velmi zasmějete promyšleným obdivuhodným stvořením - kočkoveverky jsou prostě skvělé! A Reichis je z nich ta nejlepší, to mi věřte! Ani nevíte, jak často mě dokázaly hlášky právě Reichise rozesmát na celé kolo.

Moc se mi líbilo dělení magie v tomto příběhu. Lze zde ovládat železo a oheň, dech a krev, písek a hedvábí, stín. Každé odvětví má svou vlastní sílu a specifikaci kouzel. Velmi pěkně vymyšlené.

" To nejmenší, co můžu udělat, je, že zachráním svět." (str. 382)

Od knihy jsem sice čekala něco trochu jiného, ale moc jsem si její čtení užívala. Po počátečním problému se začtením se, jsem celý příběh přečetla za den! V první chvíli jsem očekávala, že v příběhu budou figurovat hlavně karty (k čemuž mě přivedla právě karta na obálce knihy). Jistě, svou funkci v příběhu mají, ale tak nějak jsem je očekávala spíše v okruhu hazardních her. Ale kdo ví, toho se třeba dočkáme v dalším díle.

POSTAVY:
Postavy byly vykresleny velmi pěkně a bylo příjemné s nimi trávit čas. Hlavní hrdinové nebyli všemocní a nezdolní, ale absolutně obyčejní a dá se říct, že i slabí. Ze svých handicapů však dokáží vytěžit maximum a to je to důležité a skvělé!
Hlavním hrdinou byl odvážný a chytrý Kellen, který bývá velmi tvrdohlavý, když ho někdo do něčeho nutí. Nikdy se však nevzdává a dokáže vymyslet jakoukoliv lest, aby protivníka oslabil či do něho zasel semínko nedůvěry a strachu. 
Má sestru Shallu, která na rozdíl od něj může být velmi mocnou divotvůrkyní.
A pak zde máme Ferius Parfax, sarkastickou a velmi sebejistou osobu, která si neustále dělá z lidí legraci. Je však velmi tajemná a nikdo jí moc nerozumí.
A v neposlední řadě v knize najdeme i hojně vedlejších postav, jako jsou Kellenovi "přátelé" (srdečná a krásná Nephenie a velmi silný a klidný Panashi) a záporné postavy (zmíním pouze zlého a velmi krutého Tennata). Ovšem v příběhu není nouze ani o dokonalou zvířecí osobnost - kočkoveverčák Reichis, pro mě naprosto dokonalá postava!

JAZYK:
Příběh je psán v ich formě. Jazyk je spisovný i nespisovný s ohromným množstvích humorných prvků, vět, hlášek ( např. Kdo mohl vědět, že zvířata mají tak nevymáchané huby?). Najdete zde i hrubé výrazy.
Autor používá hodně vtipkování, když jde do tuhého, což jsem si naprosto užívala.

HODNOCENÍ: 4/5

" Každý si myslí, že je hlavní hrdina svého příběhu." (str. 339)


Originální, čtivé, vtipné, pěkné... Určitě vás kniha nadchne, pokud hledáte vtipně psaný příběh s opravdu malou dávkou romantiky.

2 komentáře:

 1. Tahle knížka mě něčím strašně zaujala ale na druhou stranu furt nejsem jistá jestli do ní jít nebo ne...:D
  Ale super recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřímně - myslím, že za průpovídky kočkoveverčáků to tutově stojí! :D

   Vymazat