05.12.17

AMY KAUFMAN, JAY KRISTOFF - Gemina

AMY KAUFMAN, JAY KRISTOFF - Gemina

ŽÁNR: Literatura světová, Sci-fi, YA
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Gemina
SÉRIE: Akta Illuminae
DÍL: 2.
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 664
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

ANOTACE KNIHY:
Monumentální vesmírná sága, která začala již v Illuminae, nyní pokračuje na palubě Skokové stanice Heimdall, která musí čelit pokusu BeiTechu o její zničení. Hanna je hýčkanou dcerou velitele stanice, Nik naopak rebelujícím členem ze špatné rodiny. A zatímco se oba potýkají se životem na tom nejnudnějším místě v celém vesmíru, netuší, že se k nim blíží zkáza. Avšak ihned po začátku útoku jsou oba odhodláni bránit svůj domov. Obránci ovšem umírají jeden po druhém, skoková brána je poškozena a hrozí, že po zhroucení červí díry by mohlo dojít k narušení časoprostorového kontinua a jeho roztržení na dvě části. Takže Hanna a Nik bojují nejen o život svůj a život posádky Hypatie, která se k nim blíží, ale i o osud celého vesmíru.

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
První díl ze série vlastním už skoro rok. Na tenhle druhý jsem se neskutečně těšila a hned poprvé, co jsem ho spatřila v knihkupectví, jsem si ho odnášela domů! No uznejte sami, že jsem ho tam nemohla jenom tak nechat. (Kord když tam byl úplně poslední kousek.)

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obálka knihy je stejně jako u prvního naprosto skvostná a nápaditá a krásně se hodí k prvnímu dílu série. Opět máme plastový přebal, který nám schovává bílou obálku popsanou větami, slovy, atd. Samozřejmě to nejdůležitější je viditelné - tentokrát větička "V co věříš?". Obálka je laděná do modré barvy (předchozí díl je spíše červeno-oranžový).
Kniha opět nepodléhá klasickému grafickému provedení, na který jsme zvyklý. Vůbec zde nenajdete kapitoly, ale spíše deníkové záznamy, přepsané kamerové záznamy, rozhovory po sítích, atd. Opět máte pocit, že se probíráte složkou jako detektivové a utváříte si příběh, domýšlíte si detaily, atd. Skvělé! Já si to opět neskutečně užívala!
Číslování stránek je stejné jako u předchozí knihy. Vždy je zaznamenáno, na které stránce se právě nacházíte a kolik jich kniha celkově má (př. 158/659). Velmi jsem to ocenila.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Pokud jste četli první díl z této série knih, tak je vám už naprosto jasné, jakým stylem je kniha vytvořená, sepsaná, nebo jak tomu chcete říkat. Opět otevřením knihy vstoupíte do složky spisů, souborů, rozhovorů, atd., které si pročítáním spojujete do příběhu - což já osobně úplně zbožňuji a tahle série je pro mě tedy velmi zajímavou. 
Opět je skvělé všímat si detailů, které jsou v knize zahrnuty. Např. při snižování hladiny kyslíku v obytných sektorech si můžete všimnout jmen známých osobností/spisovatelů (např. Leigh Bardugo, Kami Garcia, Victoria Aveyard, Veronica Rossi, Scott Westerfeld, atd.). To je prostě mazec!
A rovnou vám říkám, že si budete vyloženě užívat otáčení knihy a luštění příběhu v ní sepsaném.


"Nakonec vždycky vyjde slunce." (str. 218)

Světe, div se, máme zde jiné hrdiny příběhu než v prvním díle série - což je pro mě velmi vítanou změnou (vzhledem k tomu, jací naši noví hrdinové jsou - více v článku dále). Sice občas narazíte na náznak Illuminae - myslím hlavně v příběhu, kdy Hypatia žádá o pomoc, atd., ale tenhle díl nemá se svým prvním mnoho společného a je to skvělé! Čekala jsem nějakou větší návaznost na první knihu ze série, ale tahle druhá mi otevřela další část světa (Skoková stanice Heimdal) s úplně jinými postavami, která mě opět neskutečně bavila!

Teď si možná většina z vás bude ťukat na čelo, ale já jsem se vyloženě bavila domýšlením začerněných slov a musím říct, že moje zásoba hrubých výrazů silně zaostává (spíše jsem doplňovala jedno a to samé slovo pořád dokola, protože čím více jsem jich vymýšlela, tím více jsem se do toho zamotávala).

" Vesmír má někdy fakt moc hnusnej smysl pro humor." (str. 218)

Závěrem vám řeknu pouze jediné: pokud si chcete užít neobyčejně psaný příběh, který budete hltat po celou dobu jeho čtení a přemýšlet o detailech, atd., tak se do tohohle určitě pusťte, protože nebudete litovat. Navíc vás bude bavit listovat knihou zpět a hledat detaily, kterých jste si předtím nevšimli - opravdu vám to krásně nasimuluje hledání ve složce plné dokumentů a to je na tom to skvělé! Tahle kniha se dá opět krásně prožít - stejně jako její předchůdkyně. ZAČÁTEK SPOILERU! A až se dostanete k části, kdy jsou na každé straně knihy vyprávěny příběhy ze dvou vesmírů, budete tajit dech! Je to naprosto úžasné! KONEC SPOILERU!

POSTAVY:
Jak jsem se již zmínila, v tomto díle se setkáme s jinými hlavními hrdiny než v knize první. Pojďme se na ně podívat...
Hanna na mě zpočátku působila jako rozmazlená a namyšlená slečinka. Ne nadarmo ji Nik oslovoval "Vaše Veličenstvo" nebo "Princezničko". Svého tatínka měla dokonale zpracovaného a on by pro ni udělal naprosto cokoliv (vždyť byl velitelem celé skokové stanice). Ale musím říct, že na mě udělala velký dojem. Je chytrá a v krizových situacích si dokázala poradit. Zároveň se sebou nenechá manipulovat a často jedná na vlastní pěst.
Pak zde máme Nika s jeho temnou minulostí. Byl trestaný a na Heimdalu se živí převážně výrobou drogy, které se říká "prach" společně se svým strýcem a bandou jeho nohsledů. V nitru je však hodně starostlivý, umí být vtipný a hodně dotěrný. A navíc budete všechny věty, které vypouští z úst naprosto hltat a užívat si je!
Velmi mi přirostla k srdci ještě jedna z postav a to Ella - Nikova sestřenice, která prodělala ošklivou nemoc, která ji upoutala na vozík a k dýchacímu přístroji. Je velmi chytrá a umí to s technikou, to mi věřte. Navíc je tak dokonale praštěná a usměvavá, že to až není možné po tom, co ji v minulosti všechno potkalo.

JAZYK KNIHY:
Jazyk je v této knize velmi bohatý! Někdy je spisovný, ale většinou velmi hovorový. Najdete zde i odborné výrazy, super slovní spojení i slova samotná (např. fťypný, jaxe, bysemřek, tywoe, atd.). Vyskytují se i zkratky (např. prtž, simtě, kjo, pčkj, mmnt, atd.). Kniha obsahuje velkou spoustu vulgarismů, i když je jich většina začerněná cenzurou.

HODNOCENÍ: 5/5


"Psal, že když bojuješ proti nestvůře, máš si dát bacha, aby se nestala nestvůra i z tebe. Tak nějak asi. Ne aby se z tebe stala nestvůra, Hanno." (str.249)


Toužíte po knize, která vás nenechá vypnout a nutí vás hledat tajemství a detaily mezi řádky a někdy dokonce ve své hlavě? Gemina je pro vás jasnou volbou!


Pozn. Nevíte, jak si přečíst spoilery? Je to jednoduché - táhněte myší a označte si část textu označenou jako spoiler. Ihned ho uvidíte... :) Ovšem nedělejte to, pokud jste knihu nečetli, mohli byste přijít o překvapení či velká odhalení.

2 komentáře:

  1. Mně teprve čeká první díl - Iluminae. Přesto, že sci-fi extra nemusím, tady to prostě vyzkoušet musím, protože grafické zpracování knihy mě naprosto nadchlo. :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já také sci-fi zrovna moc nevyhledávám, ale tahle série mě děsně baví! :)

      Vymazat