31.01.18

MINIRECENZE (#1) - Listopad/prosinec 2017

MINIRECENZE #1 - Listopad/prosinec 2017

S ubývajícím časem na blog a s obrovskou hromadou restů jsem se rozhodla, že založím novou rubriku Minirecenze. Vždy v ní najdete všechny recenze na knihy, které jsem již přečetla, ale nemám k nim až tolik slov, jako ke knihám se samostatnou recenzí - buď mi svým způsobem vůbec nesedly, zklamaly mně, nebo jsou naopak fajn, ale obsahují již velmi známá témata a nepřináší pro mě nic originálního. Dnes se podíváme na pět takových knih z prosince 2017. Tak pojďme na to! :)

1. FRANCES HARDINGE - Strom lží


ŽÁNR: Thrillery, Fantasy, Pro děti a mládež
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Lie Tree
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 410
NAKLADATELSTVÍ: Omega

ANOTACE KNIHY:
Faith vždy obdivovala a zbožňovala svého otce – reverenda Sunderlyho, jednoho z nejslavnějších přírodovědců své doby. A stejně jako otec vždy milovala vědu, i když jako dívka se mohla jenom dívat a nedávat najevo svou chytrost. Navzdory si však nestěžovala. 
Dokud hrozící skandál nepřinutí její rodinu opustit rodný Kent a uchýlit 
se na maličký ostrůvek Vane. Faith se ocitá ve zcela cizím prostředí s novými, neznámými lidmi, kteří navíc nejsou ani jí, ani její rodině vůbec nakloněni. Ale to není to nejhorší… 
Když reverend Sunderly za záhadných okolností zahyne, Faith zjišťuje, že nikdo nemá v úmyslu vyšetřit, co se doopravdy stalo – každý se chce jen utvrdit v názoru, jenž si už udělal. V otcových dokumentech je však stopa: zmínka o tajemné rostlině, která má moc odměňovat lež pravdou. 
Faith je sama, nemá žádné spojence a nikdo ji nebere vážně. Musí tedy využít jedinou možnost, kterou má – Strom lží. Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.*****

Nejprve jsem na internetu objevila velmi kladné recenze. Po přečtení anotace mě téma velmi zaujalo a rozhodla jsem se, že si ji koupím. A tak se také stalo! Možná mě také nalákala velmi dokonale provedená obálka, která krásně vystihuje strom z příběhu. Navíc název knihy je napsán zelenými šlahouny, což je opravdu neobvyklé.

Hlavní postavou a zároveň vypravěčkou knihy je chytrá a zvídavá dívka Faith, která se snaží zjistit, jak umřel její otec. Kniha vám tedy nabídne téma smrti, které je zpracováno prolínáním vědy a fantazie a upřímně, mně tohle vůbec nezaujalo. Kniha na mě působila velmi vleklým dojmem. Nedostala jsem od ní to, co jsem očekávala.
Zároveň mi hodně vadilo, že jsou v této knize ženám přisuzovány podřadné role, jako by byly jakýmsi poddruhem mužů. Ano, dříve tomu tak bylo, to chápu. Ale tak moc mě to vytáčelo!

Celý příběh je vyprávěn er formou, což mi vůbec nepomáhalo se do něho pořádně vcítit či ho prožívat naplno s hlavní hrdinkou. 

Takže po velkém srovnávání veškerých pro a proti knihy hodnotím 2/5. Sáhla jsem opravdu vedle.


2. KAREN M. McMANUSOVÁ - Jeden z nás lže


ŽÁNR: Literatura světová, YA, Thriller
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: One of Us Is Lying
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 368
NAKLADATELSTVÍ: Yoli

ANOTACE KNIHY:
Premiantka, princeznička, sportovní hvězda, školní grázl a kluk, co ví o každém všechno a nebojí se to napráskat všem. Tahle partička se sešla po škole, aby napravila své hříchy – konkrétně mobily při vyučování, kde nemají co dělat. Jenže ty mobily nebyly jejich a jeden z nich bude za hodinu mrtvý. Co se vlastně na Bayviewské střední stalo? Všichni přeživší mají motiv, protože jejich domnělá oběť plánovala zveřejnit jejich špinavá a ještě špinavější tajemství. Jenže jak poznat vraha, když každý má co skrývat?

*****

Na tuhle knihu jsem se velmi těšila. Očekávala jsem pořádné tahání za nos od čtyř hlavních postav, ale tak nějak se mi ho nedostalo. Náznaky tam byly, ale vždy po chvilce absolutně pominuly. 

Hlavní postavy byly vybrány dobře - normálně by se spolu rozhodně nebavili. Třídní premiantka velmi snaživá a svědomitá Bronwyn, sportovní hvězda a zároveň starostlivý kluk Cooper, školní grázl Nate a přecitlivělá princeznička Addy. A pak zde máme samozřejmě někoho, kdo zemře - Simona. Kluka, který ví o každém všechno. Ano, postavy byly vybrány pěkně, dvě mi byly i dost sympatické, ale jedna mi vyloženě přirostla k srdci. Možná se budete divit, ale je to Addy! Ano, třídní princeznička Addy, která nic nedokáže vyřešit sama a je velmi povrchní bez vlastního názoru. ALE! Během celého příběhu jako by v sobě našla sílu se změnit a udělá to! Obdivuji, opravdu.

Celá kniha je psána ich formou a ve vyprávění se střídají právě ony zmíněné hlavní postavy. Najdete zde i hodně slangových výrazů a klasicky i nespisovnou mluvu. 

Kapitoly v této knize jsou velmi krátké a pro mě docela nelogicky dělené. 

Hlavní zápletku celého příběhu jsem odhalila v polovině knihy, takže jsem byla velmi naštvaná, když se mi mé tvrzení ještě potvrdilo! A já toho čekala tolik! Rozhodně ale kniha stojí za pozornost vzhledem ke svému tématu a provedení - sledovat osudy čtyř teenagerů podezřelých z vraždy? To se jen tak nepoštěstí.

Knihu hodnotím 3/5.

3. CLAUDIA GRAYOVÁ - Tisíc kousků tebe

ŽÁNR: Sci-fi, YA, Dívčí romány
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: A Thousand Pieces of You
SÉRIE: Ohnivák
DÍL: 1.
POČET STRAN: 280
ROK VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

ANOTACE KNIHY:
Rodiče Marguerite Caineové jsou geniální vědci, jejichž převratný vynález zvaný Ohnivák umožňuje cestování do různých dimenzí. Ale potom je Margueritin otec zavražděn a jeho vrah – hezký a tajemný Paul, asistent obou rodičů – stačí před zákonem uniknout do jiné dimenze. Marguerite nepřipustí, aby zůstal bez trestu, takže se ho vydá pronásledovat. Dívka se zde pokaždé vtělí do alternativní verze sebe sama, ale setkává se také s alternativními verzemi lidí, které zná – včetně Paula, jehož život se s tím
jejím čím dál více proplétá. Marguerite brzy začne pochybovat nejen o Paulově vině, ale i o vlastních citech k němu. A vzápětí odhaluje, že pravda o smrti jejího otce je mnohem hrozivější, než předpokládala.

*****

Po přečtení anotace si možná řeknete: "Cestování časem? Co se na tom dá zkazit?" Věřte mi - všechno! Vzít cestování skrz dimenze, okolo nasekat slátaninu naprosto o ničem a přebalit to nádherným obalem? Ano, to je má definice této knihy.

Hlavní postavy tohoto příběhu jsou velmi nepromyšlené. Nevyrovnaný, nespolehlivý a namachrovaný Theo mě štval po celou četbu a do příběhu se podle mě vůbec nehodil. Naivní a věčně nerozhodná Meg byla sice talentovaná, ale prakticky nezajímavá. A Paul? Jediný ten stál za to. Stydlivý, nejistý, opatrný a velmi starostlivý - prostě kluk, o kterého si v normálním životě neopřete ani kolo a přitom je tak skvělý!

V knize se mi velmi líbily průstřihy do minulosti, kdy Meg vyprávěla. Bohužel jich nebylo zas tak převratné množství a později jsem je v příběhu velmi postrádala. 

Podívejme se trochu na cestování skrz dimenze. Má to být svět, ve kterém se nachází další vaše "já". Ano, i tady tomu tak bylo. Ale jak je možný, že Meg byla v každé dimenzi ta důležitá? Jak je možný, že hledat Paula v jiných dimenzích jim nedalo absolutně žádnou práci? A proč je tady nastrčená dimenze odehrávající se v Rusku s nejvíce stránkami, která je nudná, zdlouhavá a naprosto zbytečná? A to už ani nezmiňuji ten dokonalý happy end, který jsem opravdu dlouho v knihách neviděla. Ano, mám ráda happy endy, ale v této knize je trochu moc faktorů na to, aby měli všichni takové štěstí, no ne?

Příběh je psán v ich formě. Vyskytují se i vulgarismy, které bohužel v této knize působí jako pěst na oko. 

Závěrem mohu říci, že příběh mě vůbec nebavil. Knihu jsem přečetla spíše z donucení a další díl určitě do ruky nevezmu. Obálku má nádhernou, ale kvůli ní si knihu u sebe nechávat nebudu. Asi už jsem z některých YA knih opravdu už vyrostla...

Hodnotím 1/5.

4. CATHERINE RIDER - Polibek v New Yorku

ŽÁNR: Literatura světová, YA, Dívčí romány
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Kiss me in New York: A Winter Romance
POČET STRAN: 240
ROK VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

ANOTACE KNIHY:
Štědrý večer, letiště J. F. Kennedyho, New York. Charlotte už je zase sama. Po roce dostala kopačky od svého amerického přítele a nyní netouží po ničem jiném než se vrátit do bezpečí ke své rodině v Londýně. Ovšem její let je zrušen a ona jen bezradně mačká poukaz na náhradní ubytování v hotelu. Může Štědrý den být ještě horší? Anthony přijede na letiště vyzvednout svou přítelkyni, ale ta se s ním bez okolků přede všemi rozejde. A tak Charlotte dostane nápad: Proč se s Anthonym neseznámit, aby jí dělal průvodce po New Yorku, než jí poletí další letadlo?


*****

Obálka téhle knihy je prostě nádherná! Krásně přitáhne pohled, protože na vás dýchne tu pravou zimní atmosféru. 

Příběh vypráví jeho hlavní postavy: starostlivý Anthony, který na mě častokrát působil jako morous, a velmi sarkastická a spontánní Charlotte. 
Každou kapitolu máte označenou časem, takže krásně víte, ve kterou chvíli Štědrého dne se nacházíte - já jsem si do příběhu vždy vsouvala zážitky se svého Štědrého dne (oni jsou tady a my zasedáme k večeři, atd.). Jazyk této knihy je lehký, rozverný a veselý i v těch nejsmutnějších částech. Lehce se čte a působí jako pohlazení.

Příběh se odehrává na reálném místě (ještě aby byl New York vymyšlený, že?), to znamená, že jsem hned na internetu hledala fotky z oněch míst, která Anthony s Charlotte navštívili - já hold takové štěstí nemám, abych náhodou zabloudila do New Yorku. Bohužel s reálným místem se musíte potýkat i s moderními technologiemi, které jsou v knize nejednou zmíněny. Chápu, že k dnešnímu světu už nejspíš neodmyslitelně patří, ale proč si jimi kazit i zážitek z knihy?

Na úplném konci knihy najdete slovníček s popisem čtvrtí a míst v New Yorku, které se v knize vyskytují. Upřímně - já ho nepoužila.

Sem tam občas naivní, ale pěkná oddechovka. Její čtení jsem si užila a určitě jsem ji ve vánočním čase nečetla naposledy. :) Ano, je předvídatelná, ale to k těmhle knihám prostě patří. Pokud měl příběh vykouzlit úsměv na tváři a trochu pomoci věřit v zázraky, tak splnila svůj účel.

Knihu hodnotím 3/5.

Žádné komentáře:

Okomentovat