14.02.18

CASSANDRA CLARE - Paní půlnoci

CASSANDRA CLARE - Paní půlnoci

ŽÁNR: Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Lady Midnight
SÉRIE: Temné lsti
DÍL: 1.
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 608
NAKLADATELSTVÍ: Slovart

ANOTACE KNIHY:
Los Angeles, 2012. Je tomu již pět let, co dvanáctiletá lovkyně stínů Emma Carstairsová přišla za Temné války o oba rodiče. Dnes už Emma dávno není dítě, ale mladá žena odhodlaná k pátrání a pomstě. Spolu se svým parabátai Juliánem Blackthornem musí překazit nekalé spiknutí a rozbít síť temné mafie, jejíž dlouhé prsty sahají od Sunset Stripu až k magickým hlubinám oceánu a plážím v Santa Monice. Aby to dokázala, musí se však naučit důvěřovat svému srdci, které ji, zdá se, svádí na scestí…
Románem Paní půlnoci otevírá Cassandra Clare další strhující a vášnivou trilogii ze světa lovců stínů.


JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Knihu jsem měla na svém vánočním Wish-listu. Ježíšek mé prosby vyslyšel a tuto knihu mi nadělil, čímž mi udělal velkou radost!

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Kniha je graficky krásně zpracovaná. Obálka je naprosto uhrančivá a hlavně věrná příběhu - tuhle scénu v něm najdete, to mi věřte! Okraje stránek jsou vyvedeny v zelenkavé barvě. Celkově kniha vůbec nepůsobí dojmem, že by měla obsahovat až takové množství stránek, ale po jejím otevření zjistíte, že každý její list je velmi tenký a hustě popsaný malými písmenky.
Celý příběh je členěn na jednotlivé kapitoly, ve kterých se velmi často střídají jednotliví vypravěči - tohle se mi v knihách této autorky moc líbí, protože znáte každý problém, či myšlenku z pohledu co nejvíce postav, což je skvělé!

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Před začátkem čtení jsem nevěděla, že je tahle série pokračováním Nástrojů smrti a byla jsem velmi mile překvapena, protože se zde hojně vyskytují odkazy právě na tuhle sérii. Celý příběh v této knize se totiž odehrává po velké válce se Sebastiánem M., což je vlastně vyvrcholením předchozí série. Bohužel jsem si Nástroje smrti moc nepamatovala a spíše jsem měla v hlavě jména jednotlivých postav. Ale svět Lovců stínů mám opravdu ráda, proto jsem se do něj s velkým nadšením vrátila.

Někdy se stává, že když autoři zůstávají v jednom vymyšleném světě moc dlouhou dobu, nemají nám už co nabídnout. Právě proto jsem k téhle knize přistupovala s menšími očekáváními - bála jsem se, že budu zklamaná (ze série Pekelné stroje od této autorky jsem na zadek právě nepadla), ale opak byl pravdou! Autorka mě opět dokázala přesvědčit o tom, že nám má stále co nabídnout. A že svět lovců stínů má ještě spoustu neodhalených tajemství.


"Někdy se nejkrutěji chováme právě k těm, kdo nám připomínají sebe samotné." (str. 218)

A tak jsem četla a četla, až jsem se ocitla na samém konci celého příběhu a teď už s nadšením očekávám jeho pokračování. Autorka opět přišla s příběhem, který stojí za to! A nedá se nevšimnout si, že se v jednotlivých příbězích objevují téměř shodné motivy (např. zakázaná láska, atd.).

POSTAVY:
Když pomineme odkazy a narážky (či krátké vstupy) na již známé postavy z předchozí série knih, získáme nové knižní hrdiny. Hlavně starostlivého a hodného Juliána, který by pro tajemství svá i ostatních položil i vlastní život. Vše si hodně promýšlí. Naopak jeho parabátai Emma je velmi odhodlaná a do všeho tak moc hrrr, že jí kolikrát musí zachraňovat život i ostatní. Z vedlejších postav mi padla do oka hlavně laskavá a srdečná Catharina, která vždy ví, jak se zachovat v určité situaci správně. A v neposlední řadě zde máme velmi silného Marka, který se nerad vzpírá svému přesvědčení, ale za rodinu by položil i vlastní život.

JAZYK KNIHY:
Celý příběh je psán v er formě, do které se ale dokážete snadno vžít (s čímž mívám většinou problémy). Celý příběh se díky jeho humornému, vážnému a jednoduchému jazyku čte lehce a velmi dobře. Samozřejmě máme i tuhle knihu obohacenou o výrazy čistě jenom ze světa Lovců stínů. Navíc jsem se několikrát přistihla, že se směju na celé kolo jenom kvůli poznámkách hlavních hrdinů.

HODNOCENÍ: 5/5


"Hrdinové nemusí vždycky zvítězit. Někdy taky prohrávají. Ale bojujou dál a vždycky se vrátí. Nevzdávají se. Právě to z nich dělá hrdiny." (str. 521)

Pokud se vám líbila série Nástrojů smrti, tak určitě sáhněte i po téhle - nebudete litovat...

2 komentáře:

  1. Krásná recenze, s autorkou se chci už nějakou dobu seznámit a Paní půlnoci má naprosto nádhernou obálku. :-)

    OdpovědětVymazat