21.03.18

MINIRECENZE #2 - Únor 2018

MINIRECENZE #2 - Únor 2018

Máme za sebou měsíc leden a i v něm jsem přečetla knihu o několika stránkách - právě proto na ni přináším pouze minirecenzi. Tak se na ni pojďme společně podívat... :)

1. GUY ADAMS - Jízda

ŽÁNR: Literatura světová, Pro děti a mládež, Dobrodružné
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Class: Joyride
POČET STRAN: 288
ROK VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: Slovart

ANOTACE KNIHY:
Patrick Ness je pouze autor námětu k této knize.
Poppy je tichá dívka. Až do chvíle, kdy ukradne auto a projede s ním výlohou sázkové kanceláře. Max je hodný kluk, ale jednoho dne vyvraždí celou svou rodinu. Jen tak, pro zábavu. Amar byl vždycky plný radosti ze života, tak proč se chce zabít skokem ze školní střechy? Někteří studenti 
z Coal Hill nejsou tak úplně sami sebou. Někteří z nich umírají. Ram se právě vzbudil v cizím těle, a pokud nepřijde na to proč, může být na řadě právě on.

Ve zběsilém románu Jízda se setkáváme s Charliem, Ramem, Quillovou a dalšími postavami populárního britského seriálu Class, situovaném do světa kultovní seriálové ságy Doctor Who (Pán času). Scenáristou seriálu Class je Patrick Ness, který vytvořil i námět k románu.* * * * * 

Na tuhle knihu jsem byla opravdu velmi zvědavá a moc jsem se na ni těšila. Velmi mě totiž zaujal její námět. Když jsem ji poté držela v rukách, byla jsem velmi zklamaná její "tloušťkou" - to jsem ještě ale nevěděla, co kniha obsahuje.

"Nemůžeš si myslet, že každá zlá událost má něco společného s námi. Jinak ti bude mizerně pořád." (str. 28)

Musím říct, že jsem od téhle knihy čekala trochu víc. Seriál neznám, nikdy jsem ho neviděla, takže mé překvapení o obsahu knihy bylo opravdu velkým rozčarováním. Postavy ani nedokážu charakterizovat. Všechny jsou mi velmi nesympatické, nepromyšlené a dá se říct, že i protivné. Co k tomu říct... Možná v seriálu vystupují a ten, kdo ho viděl, o nich bude mít jiné mínění než já. 

Kniha obsahuje převážně krátké kapitoly, ve kterých se střídají zcela nahodile jednotliví vypravěči. Bohužel já na ní neshledala nic, co by mě donutilo o ní říct, že si ji chci někdy přečíst určitě ještě jednou a doporučit ji dále. To opravdu ne! 

"Všichni jsme někde mimozemšťané." (str. 31)

Jazyk knihy je surový a velmi jednoduchý. Z počátku se v knize spíše ztrácíte, protože je velmi chaotická. Několik momentů se mi však líbilo (hlavně když Steve mluvil se svým nadřízeným a po několika stránkách jste se dozvěděli, že to nebyl on). Ale bylo jich žalostně málo...

Na začátku jsem říkala, že mě mrzí tloušťka téhle knihy. Po jejím přečtení musím přiznat, že jsem ráda, že je pouze takhle tenká, protože muset číst 400ti stránkovou bichli v tomhle duchu, bych asi nezvládla a brzy ji odložila. Hodnotím velmi slabými 2/5.

2. VERONICA ROTH - Čáry života


ŽÁNR: Literatura světová, YA
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Carve The Mark
SÉRIE: Čáry života
DÍL: 1.
POČET STRAN: 424
ROK VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

ANOTACE KNIHY:
Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?


* * * * *

Hned na začátku musím konstatovat, že nejsem fanouškem autorčiny série Divergence - přečetla jsem první díl a celou sérii poslala k šípku. Za mě to byla nuda a ztráta času! Pak jsem objevila tuhle knihu, už ani nevím, jestli jsem měla v plánu si ji koupit, ale nakonec jsem si ke kase donesla i ji. A víte co? Strašně dlouhou dobu mi ležela v knihovničce, protože mě to k ní vůbec netáhlo. Nakonec jsem po ní tedy sáhla. Říkat vám, že je obálka naprosto kouzelná, asi nemá smysl (ostatně víme to všichni). Ale co se skrývá pod ní?

Zkuste mi vysvětlit jednu věc: pokud chci, aby můj příběh vyprávěly dvě hlavní postavy, proč nechám jednu vyprávět v er formě a druhou v ich? To je ta chlapecká tak nedůležitá? A pokud ano, proč tam tedy je? Tohle mě na knize zaráželo ze všeho nejvíce. A ani po jejím přečtení tenhle autorčin tah naprosto nechápu a přijde mi zbytečný a nelogický. 

"Život mě naučil, že svět se nezmění jen proto, že si to někdo přeje." (str. 346)

Už po několika přečtených stránkách mi bylo jasné, že jsem si na sebe upletla pěkný bič. Autorčin styl psaní mi vůbec, ale naprosto vůbec nesedí! Já mám z jejích knih pocit, že píše neuvěřitelně nudně. Po celou dobu četby na mě příběh i prostředí působily velmi nedomyšleně. A už vůbec ne uvěřitelně. Nevyvolal ve mně absolutně žádné emoce - mně bylo naprosto jedno, co se se kterou postavou stane, ať už se jim dělo cokoliv! Takže jsem se jenom utvrdila v tom, že knihy od téhle autorky u mě šanci nemají...

U knihy s tolika stranami je velmi těžké udržet čtenáře v napětí a nutit je číst neustále dál a dál. Tady v tomhle příběhu mě bavilo v přepočtu asi 150 stránek (a to maximálně), což je zoufale málo! Námět je dobrý, ale zpracování pokulhává. Kniha je předvídatelná a hodně věcí vám dojde velmi brzy. 

"Dobrá srdce dělají náš svět útulnější." (str. 202)

Po přečtení příběhu jsem zjistila, že má být ještě druhý díl (a pak možná další a další a další ...). Proboha proč? Já si ho určitě nepřečtu.

Knihu hodnotím 2/5 alespoň za nápad, který nebyl plně rozvinut. Mě autorka zaujmout nedokáže.
2 komentáře:

  1. No, na Čáry života jsem teď nedávno viděla videorecenzi a říkala jsem si, že by to mohlo stát za to. Ale byla jsem na vážkách. Myslím, že do toho nakonec nepůjdu. Stejně tak Jízda. Námět Patricka Nesse je určitě zajímavý a dalo by se z něj těžit. Pokud to ale dopadlo tak jak píšeš, asi to nebudu pokoušet :D Tyhle minirecenze jsou super, člověk se z nich dozví to důležité a na knížky, kde si nejste jistí dají jasnou odpověď :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jéé, děkuji :) Byla jsem z nich dost zklamaná právě. A to doslova z obou... Tak jsem ráda, že jsem ti pomohla :)

      Vymazat