04.03.18

PETRA STEHLÍKOVÁ - Naslouchač, Faja

PETRA STEHLÍKOVÁ - NASLOUCHAČ, FAJA

(Poznámka: dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou napsat společnou recenzi na tyto dvě knihy, protože jsem je četla hned za sebou. Dobře, odhodlala jsem se to zkusit! Držte si klobouky, bude to delší článek...)

ŽÁNR: Literatura česká, Fantasy
SÉRIE: Naslouchač
DÍL: 1.
POČET STRAN: 374
ROK VYDÁNÍ: 2016
NAKLADATELSTVÍ: Host

ANOTACE KNIHY:
Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa.

Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit.

V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou 
sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin.

Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musíi sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem.

Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea.

Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.ŽÁNR: Literatura česká, Fantasy
SÉRIE: Naslouchač
DÍL: 2.
POČET STRAN: 440
ROK VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: Host

ANOTACE KNIHY:
Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo.
Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráč
í po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět.
Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná?
Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.


JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIHÁM:
Přečetla jsem hodně recenzí (bezspoilerových) a tak nějak jsem dostala chuť si knihu přečíst. Byla jsem však předem trochu skeptická, protože fantasy knihy už moc nevyhledávám. Tak jsem zvědavá, zda jsem neudělala chybu, že jsem si Naslouchače pořídila.
Druhý díl jsem dostala od mé knižní kamarádky k Vánocům, protože jsem jí vyprávěla o její předchůdkyni.

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obě knihy mají překrásné obálky! Po sundání papírových přebalů najdete stejné černobílé provedení přímo na deskách knih. 
Příběhy se dělí na jednotlivé kapitoly různých délek, označeným jednoduše římskou číslicí. Grafické zpracování knihy nepřinese nic nového, ale ani nic, co by knihu jakkoli hyzdilo či přeplácalo. Takhle působí krásně čistě a jemně, což se k příběhu v nich psaných krásně hodí.

MŮJ NÁZOR NA KNIHY:
Už po přečtení prvních vět z první knihy jsem se začetla a nemohla se odtrhnout. Svět není přímo vymyšlený, ale spíše budoucnost našeho světa upravená pro prospěch příběhu. Krásně promyšlený svět do nejmenšího detailu. Máte pocit, že čtete opravdu propracovanou a promyšlenou knihu, ve které ani jedno slovo není napsáno zbytečně! Postavy v ní jsou promyšlené, příjemné. Hlavní postava a vypravěčka příběhu mladá dívka Ilan se chovala na svůj věk, což je skvělé (autorka nekopírovala velmi myšlenkově vyspělé mladší hrdinky z jiných knih - hurááá!!!). Byla zvědavá a neustále se vyptávala i na zapovězené věci - > dokonalé!
Navíc autorka má smysl pro detail a opravdu ho využívá maximálně!

"Byla jsem všechno a nic současně." (str.330) - Naslouchač

Pojďme teď trochu srovnávat knihy mezi sebou...


 • I přes veškeré dokonalosti byl první díl této série spíše seznamovací (alespoň jeho první polovina). Ilan byla spíše plachá, nevyčnívala. Druhý díl byl obrat o 180 stupňů. Ilan sdělovala své názory bez ohledu na to, co vyvolají. Podělila se o své nápady, atd. Od autorky dostala tolik prostoru a využila ho na maximum! 


 • Napínavých scén bylo v prvním díle méně. Naopak v tom druhém je jich tolik, že je  prostě hltáte ať chcete, nebo nechcete! Autorka vás tak dokonale dokáže vtáhnout do děje, že vás hned tak nepustí. Kolikrát se mi strachy svíral žaludek, kousala jsem si nehty, nebo jsem cítila smutek či lítost nad životy sklenařů, atd. Autorka dokáže vyvolat emoce, to tedy ano!


 • Druhé díly jsou většinou slabší než jejich předchůdci, tady je tomu úplně jinak. Oba díly mají něco do sebe, ukazují nám známé postavy v úplně jiném světle. 
Na tyhle knihy budu mít krásné vzpomínky a jednou se k nim zaručeně vrátím. Možná by stálo za to, kdybyste jim dali šanci i vy.

POSTAVY:
Postavy v příběhu jsou tak živé a skutečné. Nejsou ani dobré, ani špatné. Každá z nich udělá chybu a má od světlé i tmavé stránky něco. To bývá málokdy.
Hlavní postavou a zároveň vypravěčkou příběhů je zvědavá, skromná a nesobecká Ilan, která snáší vše zlé potichu a na nic si nestěžuje. Někdy se však bouří vůči autoritám, ale má k tomu vždy svůj důvod.
Pak zde máme mistra Agadona, který v Ilaniny schopnosti vždy věřil. Dokáže být velmi čestným člověkem a hodným učitelem. Navíc umí udržet tajemství, což se velmi cení.
A pak zde máme samotné členy pětadvacítky a jejich sklenaře Evalda. Ten je velmi protivný a žárlivý a mně osobně velmi nesympatický.
Kapitán pětadvacítky Joel si nenechá zkazit respekt a požaduje poslušnost. Na druhou stranu je ale laskavý, hodný a soucitný.
V neposlední řadě se podíváme na pobočníka kapitána Vargase. Je mi velmi sympatický, dokáže naslouchat a zodpovědět každou otázku, i když odpověď na ni dokáže člověka pořádně vyděsit. Je velmi vstřícný.
Každého ze členů pětadvacítky zde zmiňovat nebudu, ale na rovinu říkám, že někteří z nich jsou sympatičtí více a jiní méně. Každý z nich je však velmi odvážný a silný. Snad si v nich svého oblíbence každý najde sám. :)  

JAZYK KNIHY:
Čeští čtenáři vždy ocení pořádný překlad knihy. Tady ho však není potřeba, protože je zde čeština původním jazykem příběhu a je to na něm krásně vidět. Jazyk je velmi bohatý, kniha se díky němu krásně čte. Příběh je psán v ich formě, takže se do něj krásně vžijete.
Celý jazyk knihy je obohacen i o slova, která jsou součástí "vymyšleného" světa - na konci knihy najdete slovníček s jejich vysvětlením; při četbě si na ně ale nakonec zvyknete a slovníček potřebovat už nebudete. Já ho používala hlavně ze začátku. Tohle mám na knihách moc ráda, snáze se do nich pak vžijete a svět v nich vnímáte úplně jinak - více živě a opravdově. :)

HODNOCENÍ KNIH: první díl 5/5, druhý také 5/5

Co myslíte? Nebylo by fajn vidět Ilan dospívat? :) Myslím, že prostor a možnosti má autorka velmi velké. Tak se necháme překvapit.

2 komentáře:

 1. Pěkná recenze. s tvým názorem na knihy naprosto souhlasím :) a děsně se těším na třetí díl. Ten konec u dvojky! Fakt jsem zvědavá, kam to povede dál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi povídej! Doufám, že nebudeme čekat moc dlouho...

   Vymazat