25.04.18

PATRICK NESS - Nejdelší den Adama T.

PATRICK NESS - Nejdelší den Adama T.

ŽÁNR: Literatura světová, pro děti a mládež
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Release
ROK VYDÁNÍ: 2018
POČET STRAN: 288
NAKLADATELSTVÍ: Slovart

ANOTACE KNIHY:
Nový dojemně tragikomický příběh od populárního autora Patricka Nesse o odvaze přijmout své pravé já a prožít život naplno.

Adam Thorn právě prožívá nejhorší a nejdivočejší den svého života. Ve vztazích to skřípe, v práci se mu víc než nedaří, a vrcholem všeho je konflikt s otcem. Otec farář, on teenager a gay, který ob
ěma převrátí život vzhůru nohama. Adamův den je plný konfliktů, útěků a vysvětlování. Den plný sexu, lásky i zlomených srdcí. Ale možná, opravdu jen možná, i špetky naděje... Prožijte s Adamem naplno jeho bouřlivé vztahy a najděte uvnitř, stejně jako on, sílu objevit pravdu sami o sobě.

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Jako správný fanoušek Patricka Nesse (už od jeho prvních knih) jsem přece tuhle knihu musela mít! Takže po jejím vydání jsem pro ni hned běžela do knihkupectví.

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Už v samotné obálce knihy se dá najít tolik symbolů a významů. Určitě v nich všichni vidíte cestu, po které jde chlapec. Možná je to temná lesní cesta. Ale právě onu Adamovu cestu vytvářejí dvě lidské hlavy z profilu. Skvělý nápad! Navíc ta volba barev je naprosto fenomenální!
Celá kniha se člení na několik kapitol, v nichž každá obsahuje reálnou rovinu příběhu, ale stejně tak i tu nadpřirozenou. Krásně se v knize tyhle světy prolínají. Reálný svět má v rukách právě Adam, ten nadpřirozený ovšem někdo naprosto jiný.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
Všichni to určitě velmi dobře znáte... Vždy se najde den, který je těžší než ty ostatní. Den, ve kterém se toho stane tolik, že by nebylo pro nás tak těžké se s tím vypořádat, kdyby se vše neseběhlo najednou v jednom dni, ale spíše postupně během celého týdne. Tak přesně takovýhle den má právě Adam - hlavní postava našeho příběhu. Nedaří se mu doma, s rodiči zrovna nevychází, v práci se všechno hroutí a to už ani nemluvím o jeho vztazích. Adam je totiž gay a jeho rodiče se s tím nedokáží (nebo nechtějí?) smířit. Jeho šéf se toho snaží využít a ve vztazích je Adam velmi nejistý a hodně tápe. Jak se s tímto nejdelším dnem dokáže vypořádat? 


"Já budu vždycky gay?" "V každém vesmíru." "To dává smysl. A ty budeš pořád malá?" "Kromě vesmírů, kde jsem Beyoncé." "V některých vesmírech jsme všichni Beyoncé." (str. 123)

Celý příběh se odehrává během jediného dne - od úplného rána, kdy se začne všechno bortit, až do západu slunce. Navštívíme v něm městečko Frome ve Washingtonu. V tomto malém městečku se objevuje také trochu nadpřirozena (nechci ale odhalovat víc), které příběhu dodává úplně jiný pohled. Co všechno v tomhle dni vzmůže a zapříčiní jedna jediná růže? Pokud jste zvědaví, sáhněte po této knize.


"Není třeba sama sebe jakkoliv označovat. Víš, bez nálepky jsi totiž svobodný. Můžeš se seberealizovat. Jsi pružný a nemůžeš zkostnatět do něčeho, co z tebe ta nálepka udělá." (str. 43)

Samotný příběh se čte velmi lehce, přečtete ho opravdu ve velmi krátkém čase (mně na to stačily pouhé dva dny). Může se zdát, že ve vás kniha nic nezanechá, ale mýlíte se. Ve mně zanechala hodně a dokonce jsem si uvědomila, že v sobě stále držím něco málo z toho, co trápí Adama (ano, většinou se jedná o lásky z minulosti, každý to přece známe). Dá se říct, že mi kniha pomohla se od věcí, se kterými nemohu již nic udělat, oprostit. Kniha totiž je o smutku, zmatenosti i o tom nejdůležitějším - o odpuštění.


"Někdy, Ange, ti prostě nezbývá nic jiného, než se spokojit s málem." (str. 280)

Takže závěrem: pokud hledáte knihu, která nebude naprosto obyčejná, jděte do téhle! Určitě nebudete litovat.

POSTAVY:
V knize najdete postav hned několik. Já se však zaměřím hlavně na ty z reálného prostředí. 
Samozřejmě nesmí chybět hlavní postava Adam, který je velmi zmatený, ve svém životě tápe a i když je velmi systematický, nedokáže mu dát řád. Zároveň je gay a nedokáže o tom říct nikomu jinému, než své kamarádce Angele, kterou jsem si opravdu zamilovala! Ten její sarkasmus si nejde zamilovat, to mi věřte!

JAZYK KNIHY:
Měla jsem trochu problém s tím, že je celý příběh psán v er formě. Navíc v té nadpřirozené části jsem se trochu ztrácela, hlavně z počátku. Ale i přes tyhle menší zádrhele se celý příběh čte velmi snadno. Příběh je svižný a než se nadějete, jste na jeho absolutním konci. A musím říct, že některé rozhovory v knize vás naprosto odbourají - budete se prostě nahlas smát!

HODNOCENÍ: 5/5


"Kdy se na mě budeš moct plně spolehnout, Adame?" "Vždycky. Dokud bude svět existovat." (str. 17)

V každé knize od Patricka se dá najít vždy něco víc... A tahle kniha má opravdu zase něco navíc. Nevím, jak to autor dělá, ale baví mě stále víc a víc!

Žádné komentáře:

Okomentovat