04.04.18

SAMANTHA SHANNONOVÁ - Vidořád, A zrodí se píseň

SAMANTHA SHANNONOVÁ - Vidořád, A zrodí se píseň

(poznámka: vypadá to, že dvojrecenzi na Naslouchače a Faju jsem docela zvládla, tak se dneska podíváme na další knihy, které k sobě patří a četla jsem je hned za sebou)


ŽÁNR: Literatura světová, Romány, Fantasy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Mime Order
SÉRIE: Kostičas
DÍL: 2.
POČET STRAN: 519
ROK VYDÁNÍ: 2015
NAKLADATELSTVÍ: Host

ANOTACE KNIHY:
Udělali z nás zloděje. Je načase ukrást, co nám patří...

Paige Mahoneyové se podařilo utéct ze šeolského zajetí, ale tím její problémy teprve začínají: mnoho přeživších je nezvěstných a ona se stala nejhledanější osobou v Londýně.

Scion upřel na Bledého snílka své vševidoucí oko, vidopáni a vidopaní městských gangů 
jsou pozváni na vzácné setkání Sněmu nepřirozených. Jaxon Hall a jeho gang Sedm pečetí jsou připraveni získat pozornost, ale vztahy mezi jasnovidci kazí staré nevyřízené účty a za každým rohem číhají temná tajemství.

Pak se začnou ze stínů vynořovat Refájci. Ale kde je Strážce? Paige se musí z doupěte u Sedmi ciferníků dostat do spisovatelské čtvrti Grub Street a proniknout do tajných katakomb Camdenu dřív, než bude osud londýnského podsvětí zpečetěn.ŽÁNR: Literatura světová, Romány, Fantasy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Song Rising
SÉRIE: Kostičas
DÍL: 3.
POČET STRAN: 424
ROK VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: Host

ANOTACE KNIHY:
Žádné nebezpečí. Žádná kapitulace
Po krvavé bitvě proti mnoha různým protivníkům je Paige Mahoneyová jako Kmotryně vládnoucí londýnskému podsvětí v neustálém ohrožení. Stabilizace roztříštěného podsvětí bude složitější, něž se kdy zdálo, protože se otočila k Jaxonu Hallovi zády a na svobodě číhají pomstychtiví nep
řátelé. Paige ovšem netuší, že její vláda může být již velmi brzy násilně přerušena zavedením Senshieldu, technologie, která by pro komunitu jasnovidců a světa, v němž žijí, znamenala zkázu...


JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIHÁM:
Mívám to u každé nové série knih - přečtu první díl a musím mít i ty další do sbírky (k čemu jsou přece nekompletní série, že?). A jelikož u téhle série jsem byla z prvního dílu naprosto nadšená, musela jsem samozřejmě mít i ty následující! 

OD OBÁLEK PO VNITŘEK:
Obálky obou knih sází na jednoduchost a minimalismus. Na dotek jsou sametově hebké s vyraženými trojúhelníčky po okrajích a hřbetu. Každý má samozřejmě pod názvem zakreslen zlatě vyvedený symbol, který vyjadřuje vždy nějakou důležitou událost či moment z příběhu. Obálky knih z této série se mi velmi líbí.
Příběh je v knihách vždy dělen na tři části, které se člení na jednotlivé delší kapitoly. Ty jsou značeny římskými číslicemi a názvem s ozdobnějším písmem. Navíc u každé kapitoly najdete symbol - ve Vidořádu noční můru, v knize A zrodí se píseň korunu. Vypravěčem příběhu je pouze jediný člověk - Paige Mahoneyová.

MŮJ NÁZOR NA KNIHY:
První díl ze série jsem četla před dlouhou dobou a vzpomínala jsem si na něj jen matně v útržcích, proto jsem měla zpočátku četby v hlavě chaos. Hlavně proto, že nás každá z těchto knih na začátku ihned vrhne do děje! A jak se máte zorientovat, když si z prvního dílu pamatujete hlavně jeho střípky? Navíc mi u obou těchto knih (a vzpomínám si, že stejné to bylo i u Kostičasu) trvá docela dlouho, než se do příběhu začtu. Možná to bude způsobeno hlavně spoustou slov, která jsou vymyšlena právě pro tento příběh - rušilo mě přetáčení stránek na slovníček pojmů a zase zpět. Tím ovšem neříkám, že si na všechna ta slova nezvyknete. Když jsem se pak ale začetla, nemohla jsem se odtrhnout.


"Naděje je pohonem revoluce. Bez ní nejsme nic než popel, který odvane první poryv větru." (str. 490, Vidořád)

Velké problémy jsem měla s prostředím knihy. Já chápu, že se celý děj odehrává kolem roku 2058-2059, ale pořád jsem měla v představách Viktoriánský Londýn či ještě vzdálenější a ne ten moderní. Pak mě vždy překvapilo, když byla v knize zmíněna nějaká věc/vymoženost (např. auto, taxík, atd.). Nevím, nějak mi to do příběhu nesedělo a s prostředím jsem se nedokázala moc sžít.


"Slova dávají křídla dokonce i těm, kteří jsou pošlapáni, zničeni tak, že nelze doufat v uzdravení." (str. 195, Vidořád)


Je tady ale jedna věc, která mi docela vadila. Láska mezi Paige a Strážcem. Ptáte se proč? Protože příběh působí a funguje docela dobře i bez ní. Úplně bych ji vynechala. Můžou přece spolu spolupracovat i jen z čistě přátelského vztahu nebo ne?

Pojďme teď trochu srovnávat knihy mezi sebou...


  • Vidořád mě velmi bavil - sice mi trvalo se do něj začít a zorientovat se, ale nakonec mě chytil a nepustil. A musím říct, že mi zanechal několik okamžiků, kdy jsem zírala s otevřenou pusou a nevěděla, co říct. Naproti tomu třetí díl byl velmi utahaný. Nic důležitého se v něm prakticky nestalo (pokud nemluvím o posledních 100 stránkách). Většina knihy byla spíše omáčka na jejich vyplnění. U ní jsem se do čtení musela vyloženě nutit.
  • Dále se podíváme na hlavní postavu. Ve Vidořádu najdete velmi houževnatou a odhodlanou Paige, která se sebou nenechává zrovna zametat a prakticky se dokáže postarat sama o sebe a ví, co chce. Naopak v dalším díle je velmi nerozhodná. Vůbec neví, co vlastně chce. Neustále o sobě pochybuje. Tak kam se ztratila ta Paige, kterou jsem měla v prvním a druhém díle tak ráda? Tahle třetí Paige mi lezla spíše na nervy...

Sečteno podtrženo: Na divné výrazy v knize si zvyknete, hlavní i vedlejší hrdiny poznáte a každého z nich ve své fantazii uvidíte úplně jinak, protože nenajdete zrovna dopodrobna popsaný jejich vzhled. Nakonec se zorientujete i v prostředí příběhu a jeho fungování. Ovšem co mi neustále dělá problém jsou jednotlivé řády jasnovidnosti - možná jsou až zbytečně moc složité. Jediné, co mě trápí, je myšlenka na to, že kompletní série se má skládat ze sedmi dílů! Ano, čtete správně, ze sedmi dílů! Měla jsem co dělat, abych dočetla ten třetí a to mě ještě čekají čtyři? Jsem docela zvědavá, co se z nich vyklube, když pro mě je díl od dílu slabší... Uvidíme.

POSTAVY:
Postav zde najdete opravdu hodně. 
Tou nejhlavnější je jistojistě inteligentní a odhodlaná Paige Mahoneyová, která dokáže být i velmi paličatá, nerozhodná a zvědavá. Ve třetím díle série i nerozhodná a protivná.
Z prvního dílu si jistě pamatujete i jejího vychytralého a neméně vypočítavého Vidopána Jaxona Halla, který umí využít naprosto každou příležitost ve svůj prospěch.
Samozřejmě nesmíme zapomenout i na tajemného a moudrého Strážce, spolehlivého a hodného Nicka a pravdomluvnou a upřímnou Elizu.
Postav je zde opravdu velké množství, vybrala jsem jen ty, které mě zaujaly nejvíce a nebo byly těmi nejhlavnějšími.

JAZYK KNIH:
Celý příběh je psán v ich formě, což mám velmi ráda a kniha mi díky tomu přijde osobnější a lépe se do ní vžiji. Jazyk je spíše spisovný, v rozhovorech však velmi hovorový. Navíc v knihách najdete i nepřeberné množství slov a výrazů, které určitě neznáte, pokud jste nečetli první díl. Jsou totiž vymyšlené přímo k tomuto knižnímu světu (samozřejmě najdete na konci každé knihy slovníček s jejich významem). 

HODNOCENÍ: Vidořád se mi líbil moc, hodnotím 4/5. Bohužel následující kniha už tolik dobrá nebyla a pořádně mě zaujala až ke konci. Tudíž hodnotím 3/5.


"A čekala jsem, až vyjde slunce - zatím vyšlo vždy, jako když se z noci zrodí píseň." (str. 403, A zrodí se píseň)

Jeden poznatek jsem si z těchto dvou dílů knih ale přeci jenom odnesla - nesnáším Jaxona Halla! A nikdo mi to nevymluví...

Žádné komentáře:

Okomentovat