25.01.17

BRUCE W. CAMERON - Psí poslání

BRUCE W. CAMERON - Psí poslání


ŽÁNR: Literatura světová, Romány
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: A Dog's Purpose
DÍL: 1.
SÉRIE: Psí poslání
ROK VYDÁNÍ: 2013
POČET STRAN: 280
NAKLADATELSTVÍ: Ikar


ANOTACE KNIHY:
Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání. Autor románu Psí poslání, který si zamilovali čtenáři po celém světě, Bruce W. Cameron je přesvědčený, že jeden pes se může narodit několikrát za sebou, aby se mohl zdokonalovat v rozličných dovednostech a aby mohl čím dál tím lépe chápat člověka. I hlavní hrdina knihy se na svět vrací znovu a znovu. Jeho první pokus dopadá tragicky. Potom hledá smysl života jako neposedný retrívr malého chlapce Ethana. Ani tenhle pokus nemá dlouhé trvání. Když se narodí znovu, nosí v srdci jediné přání – znovu spatřit Ethana, kterého nadevše miluje…

Citlivý a humorný příběh jedné psí duše v několika tělech, jenž nám připomíná, že láska nikdy neumírá, skuteční přátelé nás nikdy neopouští a každé stvoření má na světě svoje nezaměnitelné poslání.

JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Dozvěděla jsem se, že do kin se chystá film Psí poslání. Začala jsem hledat informace a zjistila jsem, že kniha je předlohou pro filmovou verzi. Takže mým další krokem bylo najít knihu a co nejdříve ji vlastnit a přečíst, protože na film do kina jsem se chystala (a jak již všichni víme, nemám ráda, když vidím dříve film, než přečtu knihu!). :) 

OD OBALU PO VNITŘEK:
Nevím, zda je kniha v dostání v obou zobrazených obálkách. Já vlastním knihu s obálkou filmového vydání (i když většinou upřednostňuji původní obálky), protože se mi líbí víc. Protože pohled psa vám vždy řekne všechno a tahle je obálka je podle mého názoru prostě nádherná!
Příběh je rozdělen na jednotlivé krátké kapitoly (kdo si myslí, že každý život našeho hrdiny je pouze v jedné, se mýlí). Grafické zpracování není ničím výjimečné, ani rušivé. Kniha působí krásně "čistě" (snad mi rozumíte, co tím myslím).

MŮJ NÁZOR:
Měli jste někdy psa, kterého jste tak strašně moc milovali, že jste si někdy přáli, aby se vám někdy ještě vrátil? A co kdyby to bylo možné?
Kniha pojednává o jedné psí dušičce, která prožívá několik psích životů (byla nejdříve Tobym, poté Bailym, policejním psem Ellie, atd.), poznává různé způsoby lásky, ale i nenávisti, štěstí i smůly a pokaždé se snaží získat alespoň malé povědomí o svém poslání v každém životě. Ano, je to smyšlený příběh, vždyť kdo dokáže nahlédnout až takto do psí duše, ale i přesto si myslím, že takhle nějak by psi smýšlet mohli. A navíc je to velmi uklidňující si myslet, že se nám naši milovaní psíci někdy mohou znovu vrátit do života, i když v jiné podobě.
V příběhu krásně vidíme, jak pes vnímá pocity lidí, jejich problémy a veškeré jejich odchody. Při čtení budete plakat, smát se, kroutit hlavou nad krutostí některých lidí, ale přistihnete se i při myšlence, že všichni lidé nejsou tak zlí a že lidstvo má určitě i nějakou naději na změnu k lepšímu.


"Nejsou špatní psi, Bobby, jen špatní lidé. Zvířata potřebují lásku."

Kniha mi přirostla k srdci a vím, že části s Ethanem budu číst pořád dokola, kdykoliv mi bude smutno po mém starém psíkovi - tajně doufám, že se ke mně jednou vrátí. 

POSTAVY:
Hlavní postavou tohoto nádherného příběhu je jedna psí dušička, která se pokaždé probere v pelíšku s maminkou a je velmi zmatená. Vždy je vržena do života někdy velmi nehostinného či zlého a někdy naopak velmi láskyplného a snaží se naplnit své psí poslání. Vyzkouší si několik psích těl a životů, ale vždy zůstává věrný svým pánům, jež nadevše miluje a ochraňuje. Nejvíce touží po tom, vrátit se k chlapci, kterého miloval ze všech nejvíc a s nímž prožil nádherný život plný lásky a pochopení.

JAZYK KNIHY:
Je velmi humorný, spisovný, jednoduchý. Občas se vyskytují sprostá slova, hrubé výrazy. Příběh krásně ubíhá, kniha se čte velmi lehce.

HODNOCENÍ: 5/5

Neskutečně nádherná kniha o věrnosti psí duše a o psím poslání - Každý pes chce někomu patřit a žít život plný lásky. :)
Upřímně - přečtěte si to, nebudete litovat!Žádné komentáře:

Okomentovat