03.02.17

JOHN GREEN - citáty a úryvky z jeho knih

JOHN GREEN - citáty a úryvky z jeho knih

(zdroj obrázku)
Někdo ho má rád, někdo zase ne... Já osobně si na něj nemohu stěžovat :). Napsal několik knih a všechny jsou oceňované a oblíbené - to i u mě. Některé jsou slabší, jiné skvělé, ale všechny mají něco do sebe! A to spoustu citátů a zamyšlení nad životem. Píše krásnou lehkou formou, i když mluví o složitém tématu.  Mně se jeho knihy a styl psaní moc líbí. A tudíž bych mu ráda věnovala celý článek, kde se zmíním o citátech z jeho knih, které vlastním. Tak jdeme na to ;)...

(Pozn.: Knihy jsou seřazeny v pořadí, v jakém jsem se četla - a než se mě zeptáte, ano, četla jsem Hvězdy nám nepřály jako skoro poslední knihu, protože jsem nevěděla, zda zvládnu takhle těžké téma. Ale nakonec jsem ho zvládla a z knihy byla nadšená.)


1) PAPÍROVÁ MĚSTA

ANOTACE KNIHY:
V Paper Towns se vám dostane příběhu o dospívání. Margo už se dávno s Quentinem nebaví a přátelí se s jinými, a na škole je považována za legendu. Může za to zejména její nespoutanost a časté dobrodružné několikadenní výpravy, kdy její rodiče šílí strachy i vzteky. Jednoho dne však Margo nečekaně zaklepe na Quentinovo okno a uprostřed noci ho vtáhne do jednoho z margovského dobrodružství. Druhý den se Margo neukáže ve škole, pak ani další. A Quentin zjistí, že pro něj zanechala vodítko, jak ji najít… Quentin začne pátrat a čím víc se noří do záhadného zmizení, tím méně si je jistý, kým vlastně Margo byla a jestli ji vůbec znal. Co vlastně chce on sám? A co jsou papírová města, na která Quentin ve spojitosti s Margo neustále naráží?


"Vždycky jsem měl dojem, že člověk musí být důležitý, aby měl nepřátele."
* * * * * 
"Je hrozně těžké odejít - dokud neodejdete. A pak je to ta nejsnadnější věc na světě."
* * * * * 
"Může se stát strašně moc věcí a člověk se nemůže připravit na všechny."
* * * * * 
"Nic nikdy nedopadne tak, jak si to člověk představuje."
* * * * * 
"Jednou prostě musíš přestat hledět k nebi, nebo se nakonec ohlédneš a zjistíš, že i ty jsi někomu odletěl."
* * * * * 
"Člověk si může druhého představovat docela dobře - ale nikdy ne dokonale, chápeš?"
* * * * * 
"Pořád od lidí čekáš, že budou jiní, než jsou."
* * * * * 
"Na lidech je vždycky chyba někde jinde než v tom, že jsou děsní: mají poruchu socializace nebo jsou emočně nestabilní nebo tak něco."

(Veškeré citáty vyňaty z knihy: John Green - Papírová města)

2) PŘÍLIŠ MNOHO KATEŘIN

ANOTACE KNIHY: 
Když jste zázračné dítě, otvírá se před vámi zázračná budoucnost. Nebo ne? Colin Singleton právě maturoval, dostal kopačky od své devatenácté Kateřiny a má pocit, že jeho život skončil. Ještě že je tu jeho kamarád Hassan, který prostě žádné utápění v sebelítosti nepřipouští. Než se Colin stačí vzpamatovat, ocitne se na cestě bez cíle – a ta skončí v ospalé venkovské díře, vyznačující se jen dvěma pozoruhodnostmi: hrobem rakousko-uherského arcivévody a dívkou Lindsey. Její zásluhou Colin začne pomalu chápat, že není nutné být mladistvým géniem, abyste změnili svět... "Jestli budoucnost potrvá věčně, tak nás nakonec spolkne všechny."
* * * * * 
"Ale potěšení není člověka vlastnit. Potěšení spočívá v tomhle: mít v místnosti ještě jednoho spoluhráče."
* * * * * 
"K čemu je dobré být naživu, když se aspoň nesnažíš udělat něco, co by stálo za to?"
* * * * * 
"Člověk může hrozně moc milovat, ale nikdy nemůže nikoho milovat tolik, jako se mu po něm může stýskat."
* * * * * 
"Schopnost získat si každého má i svá rizika - může se stát, že si člověk vybere nesprávné lidi."
* * * * * 
"Když se člověk v životě chová jako chameleon, tak nakonec už vůbec nic není doopravdy."
* * * * * 
"A poučení z toho všeho je, že si člověk nepamatuje, co se vlastně stalo. Stalo se to, co si pamatuje."
* * * * * 
"Já mám dojem, že co člověk znamená, záleží i na věcech, co něco znamenají pro něj. Člověk znamená tak moc, jak moc znamená to, na čem mu záleží."
* * * * * 
"Je to hrozně zvláštní - věřit, že ti Bůh dal život, a přitom si myslet, že ten život od tebe nechce nic než sedět a koukat na televizi."

(Veškeré citáty vyňaty z knihy: John Green - Příliš mnoho Kateřin)

3) HLEDÁNÍ ALJAŠKY

ANOTACE KNIHY:
Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající. 


"Věci se nikdy nestanou tak, jak si je představujete."
* * * * * 
"Je třeba být přítomen v každém ohledu svého každodenního života, skutečně přítomen."
* * * * * 
"Budoucnost prostě používáš k tomu, abys utekl před dneškem."
* * * * * 
"Strach, to je výmluva, co používali vždycky všichni!"
* * * * * 
"Lidé věří v posmrtný život, protože nedokážou uvěřit."
* * * * * 
"Kéž bychom znali nekonečný řetěz následků, které vzejdou z nejmenších našich činů."
* * * * * 
"Nikdy nemusíme ztrácet naději, protože nikdy nemůžeme být nezvratně zničení."
* * * * * 
"... a myslel jsem na to, že kdyby lidi byli déšť, já bych byl mrholení a ona hurikán."
* * * * * 
"Jdu hledat velké Možná..."
* * * * * 
"Člověk si myslí, že umí chodit po vodě, jenže pak se ukáže, že má jen načuráno v botách."
* * * * * 

"Myslíme si, že jsme neporazitelní, protože opravdu jsme. Nemůžeme se narodit a nemůžeme umřít. Jako všechna energie můžeme jen měnit tvary, velikosti a zjevy."

(Veškeré citáty vyňaty z knihy: John Green - Hledání Aljašky)

4) HVĚZDY NÁM NEPŘÁLY

ANOTACE KNIHY:
Hazel Grace diagnostikovali ve třinácti letech rakovinu plic, teď je jí šestnáct a rakovina je v posledním stádiu. Nikdo neví, jak dlouho bude žít, ale vědí, že smrt je nevyhnutelná.

Hazel Grace tráví dny sledováním nekonečného pořadu Amerika hledá topmodelku a čtením dokola její oblíbené knížky Císařský neduh od holandského spisovatele Petera Van Houtena. Začne z donucení rodičů chodit do podpůrné skupiny, kde se schází lidé s rakovinou. Tam se seznámí s okouzlujícím Augustem Watersem, neboli Gusem, s klukem, jenž vyšel z boje s rakovinou s amputovanou nohou.

Hazel začne trávit s Gusem hodně času. Baví se například sledováním filmů, hraním videoher a jinými naprosto běžnými činnostmi. Gus jednoduše probudí v Hazel znovu chuť žít. Hazel si ale plně uvědomuje, že brzy umře, a proto se zpočátku bojí do Guse zamilovat, neboť má obavy, že mu její smrt zlomí srdce. Gus ji ale neustále přesvědčuje, že by si tu krásu zamilovanosti měli užít právě proto, že oba dobře vědí, jak málo času jim zbývá. "Existence brokolice rozhodně nijak neovlivňuje chuť čokolády."
* * * * * 
"I za pár měsíců se dá prožít malá věčnost."
* * * * * 
"A já jsem si vždycky myslel, že svět je továrna na splněný přání."
* * * * * 
"Ty, které ztratíme, nemůžeme učinit nesmrtelnými, když o nich píšeme. Jazyk pohřbívá, ale nekřísí z mrtvých."
* * * * * 
"Některá nekonečna jsou větší než jiná."
* * * * * 
"Láska dodrží slib."
* * * * * 
"Štěstí spočívá v nevědomosti."
* * * * * 
"Bolest vás nezmění. Odhalí vás."
* * * * * 
"Člověk si nemůže vybírat, jestli ho svět zraní nebo ne, ale může aspoň mluvit do toho, kdo ho zraní. Já jsem se svou volbou spokojený. Doufám, že ona s tou svojí taky."
* * * * * 
"Moje myšlenky jsou hvězdy a já z nich nedokážu rozpoznat souhvězdí."
* * * * * 

"Svět není továrna na splněná přání."

(Veškeré citáty vyňaty z knihy: John Green - Hvězdy nám nepřály)

5) WILL GRAYSON, WILL GRAYSON (napsal společně se svým přítelem Davidem Levithanem)

ANOTACE KNIHY:
Will Grayson a Will Grayson jsou dva naprosto rozdílní kluci, kteří spolu (kromě jména) nemají vůbec nic společného. Dokonce se ani neznají. Pak se jednoho dne náhodou setkají...

Chicago je dost velké město a dva středoškoláky z jeho opačných konců může dohromady svést leda náhoda. A aby se navíc ti dva jmenovali úplně stejně, totiž Will Grayson, musí ta náhoda být hodně veliká. Jenže opravdový spád věci naberou teprve tehdy, když se do všeho vloží ještě někdo třetí – kamarád jednoho z Willů zvaný Drobek, tornádo v lidské podobě. Drobek je střední útočník školního týmu amerického fotbalu, autor, skladatel, producent, režisér a hlavní hvězda nejlepšího muzikálu všech dob, a především věčně zamilovaný gay. A když ten se do něčeho pustí, můžete si být jistí, že při zdi se držet nebude… Oba Willy čeká řada příjemných i méně příjemných překvapení a postupně si budou muset znovu přebrat všechno, co si mysleli o sobě, o lásce i o přátelství. "Ty věci, ve které člověk nejvíc doufá, jsou ty, který ho nakonec zničí."
* * * * * 
"Jsem, co jsem, a to je skvělý."
* * * * * 
"To, že někdo někoho potřebuje, není nikdy dobrý základ pro vztah. V tom musí být mnohem víc."
* * * * * 
"Někdo se přece musí snažit dělat na světě dobro."
* * * * * 
"Vztah je něco, pro co se rozhodneš. Ale kamarád prostě jsi."

(Veškeré citáty vyňaty z knihy: John Green, David Levithan -Will Grayson, Will Grayson)

Kterou z knih jste četli? A ze které z nich se vám vrylo do paměti nejvíc citátů?
Vaše Misha:)

Žádné komentáře:

Okomentovat