14.03.18

PAVEL BAREŠ - Projekt Kronos

PAVEL BAREŠ - Projekt Kronos

ŽÁNR: Dobrodružné, Literatura česká, Sci-fi
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET STRAN: 568
NAKLADATELSTVÍ: Host

ANOTACE KNIHY:
Být hrdinou není ve skutečnosti ani zdaleka takové, jak se o tom píše v komiksech…

Píše se rok 2052 a to málo, co po válce ze světa zbylo, halí šero nukleární zimy. Attiona City, jednu z posledních výsep lidské civilizace, zevnitř požírá záhadná epidemie a společenské rozkoly. Zatímco prominentní občané v horní části města s
e vzpamatovávají z válečných hrůz, méně šťastní obyvatelé spodního Downtownu je stále prožívají. Drogový byznys jen kvete, ulicím vládnou konkurenční gangy a zoufalí Downtowneři se ocitají v čím dál větší izolaci. To vše jsou ale jen první výstřely do tmy předznamenávající občanskou válku.

Mladý Downtowner Jason Blake vždycky toužil být hrdinou. A teď se mu — k jeho smůle — tohle přání beze zbytku vyplní. Naproti tomu Luco Scarpa nikdy nechtěl nic jiného než prožít svůj život v klidu a míru. Přesto má pod taktovkou nejmocnější organizace světa lovit právě takové lidi, jako je Jason. A ačkoli o tom ani jeden z nich nemá nejmenší tušení, brzy se z nich mají stát pouhé figurky šachové partie, ve které se hraje o osud celého města.


JAK JSEM PŘIŠLA KE KNIZE:
Přinesl mi ji štědrý Ježíšek. A já se na ni neskutečně těšila a byla zvědavá...

OD OBÁLKY PO VNITŘEK:
Obálka knihy je krásně slazená barevnými odstíny. Ale jako taková není zrovna mým šálkem čaje. Pokud jste knihu četli, dojde vám, že na obálce je jeden ze sehirů.:)
Kniha je nádherně graficky zpracovaná. Obsah kapitol mě doslova dostal - ještě jsem nikdy neviděla promakanější obsah.
Samotný příběh se dělí na 3 části, každá obsahuje několik kapitol. V každé části je jiný hlavní hrdina. 1. Jason, 2. Luco, 3. Každý, kdo je v knize alespoň zmíněn. Dále najdeme 3 intermezza, atd. Velmi zajímavé členění příběhu. Na začátku každé kapitoly se vyskytují úryvky z článků, profilů postav, atd. Krásné přiblížení prostředí/budoucnosti/situací.

MŮJ NÁZOR NA KNIHU:
V první chvíli po otevření knihy a jejím chvilkovém čtení jsem se ztrácela a nedokázala najít v příběhu tu správnou nit. Hodně postav, spousta situací... Aaaa, hlava mi to všechno najednou nebrala. Hodně vám v tomhle světě pomohou autorovy poznámky pod čarou, které mě několikrát i rozesmály, ale hlavně mi pomohly s představivostí a pochopením fungování jeho světa (vyskytují se hlavně na začátku knihy, v pokročilejším stadiu jsem je docela postrádala). Občas jsem měla problém orientovat se, kdo kam vlastně patří, a proto jsem si pro bližší pochopení vytvořila pomůcku/přehled - kdo patří do 3Souls, projektu Kronos nebo k sehirům. A hned jsem měla jasno a čtení bylo pro mě mnohem snazší.


"Narodíš se - umřeš, konec. Jediný, na čem záleží, je ten čas mezi tím." (str. 230)

Jak už jsem zmínila v předchozím bodě, kniha se dělí na tři části, z nichž každá vám nabídne něco nového. Jsou skvěle promyšlené a svým sestavením příběhu zcela originální. Prolog knihy a její intermezza mají jiné hlavní postavy než celý autorův příběh. Jak říkám, občas se v knize dá dokonale ztratit.

"Není nic špatného na tom, dávat najevo, kdo jsi." (str.10)

Když zapomeneme na ztrácení se v knize, zjistíme, že je příběh naprosto geniálně vymyšlený. Každý detail má svůj smysl a není v něm bezdůvodně. Navíc ze čtení mě v některých částech dokonce i mrazilo. Měla jsem husí kůži po celém těle a stejně jsem knihu nedokázala odložit. Bylo to tak neskutečné - jako bych byla v ulicích Downtownu společně s hrdiny příběhu, v nemocnici, atd. Dokonale popsáno a předáno čtenáři! Tak surově a živě! Neskutečně uvěřitelné prostředí a všechny postavy v něm! Kniha vás opravdu donutí projít si všemi emocemi od smíchu, až po totální zoufalost.

"Nesmíme ve vzteku zapomínat na to, kým jsme." (str. 281)

Jednotlivé zápletky knihy jsou nepředvídatelné. Jednu dvě malinkaté jsem dokázala odhalit, ale to je tak všechno. Většina dalších vás naprosto zaskočí. Jak říkám, příběh vážně stojí za to!

Pokud sháníte knihu, u které nechcete mít ve všem hned jasno, tak je tahle pro vás určitě skvělou volbou. Myslím si, že si v ní každý dokáže najít postavu, která ho bude bavit a které bude držet palce. Stejně jako já! Zároveň vám autor ukáže zcela dokonale promyšlený svět, ve kterém se vyskytují sehirové, kteří se dokáží dorozumívat s městem a měnit ho podle svých potřeb. Bože, koho by to kdy napadlo?! Dokonalé!!!

POSTAVY:
Postav v tomto příběhu je velmi mnoho. Přiblížím Vám alespoň některé z nich, které se mi vryly pod kůži.
První hlavní postavou je sehir Jason, který se převléká za superhrdinu Dawnera a snaží se očistit město od zla a nekalostí. Je velmi odhodlaný postarat se o svou mámu a své město. Má srdce na pravém místě a všímá si maličkostí.
Druhou hlavní postavou je sirotek Luco, který je součástí Projektu Kronos. Je velmi samotářský, tajemný a sarkastický. Nemá ve zvyku se vzdávat, dokáže být velmi odhodlaný, ale i zuřivý. Pro mě je jednou z nejlepších postav této knihy!
Potom zde máme jednu z vedlejších postav - skvělého agenta Projektu Kronos Davida Foxe závislého na tabáku, který je nadprůměrně inteligentní.
Příběhy hlavních postav jsou doplněny příběhy postav vedlejších, ale jen jako by z povzdálí. Větší váha se jim připisuje hlavně v závěrečné části knihy.

JAZYK:
Jazyk knihy je velmi nespisovný/hovorový. Hrubé a vulgární výrazy jsou zde na denním pořádku. Jazyk je velmi surový, podaný tak, jak "vám zobák narostl" dá se říct.
Co mě ale dostalo, byla přirovnání v tomto příběhu. Např. ...úporná vůle jeho obyvatel nepochcípat jako krysy v sudu s dehtem, nebo: Metro uhánělo temnotou. Jako střípek kovu uhánějící tepnou. 

HODNOCENÍ: 5/5


"To jediný, co zlo potřebuje k vítězství, je, aby dobří lidé nečinně přihlíželi." (str. 564)

Počkejte si na konec celého příběhu a nezapomeňte si při něm vzpomenout na prolog!! Už abych držela v rukách druhý díl!

2 komentáře:

  1. Pročítám všechny možné recenze a skoro každá mě víc a víc utvrzuje v tom, že si tuhle knížku musím přečíst. Takže díky za tu rozhodnou kladnou recenzi a jdu do toho :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Běž! A dej vědět, jak se líbila, protože opravdu za to stojí :)

      Vymazat