18.04.18

MINIRECENZE #3 - Duben 2018

MINIRECENZE #3 - Duben 2018

Přináším vám další várku minirecenzí! Pojďme se na ně společně podívat... :)

1. SHARI LAPENA - Někdo cizí v domě

ŽÁNR: Literatura světová, Pro ženy, Thrillery
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: A Stranger in the House
POČET STRAN: 272
ROK VYDÁNÍ: 2018
NAKLADATELSTVÍ: Knižní klub

ANOTACE KNIHY:
V téhle útulné čtvrti spokojených domovů zůstávají nebezpečné lži uzavřeny za dveřmi… Shari Lapena, autorka thrilleru roku 2017 Manželé odvedle, přichází s dalším rodinným dramatem plným tajemství a nečekaných zvratů, které nikdy nepřestanou překvapovat. 
Karen a Tom Kruppovi jsou šťastní – vzali se teprve nedávno a vlastn
í nádherný dům poblíž New Yorku. Jednoho dne se Tom vrátí domů a zjistí, že Karen zmizela – její auto je pryč a zdá se, že odjela ve spěchu. Nevzala si dokonce ani kabelku, telefon, doklady. Krátce nato se Tom dozví, že Karen měla nehodu a leží v nemocnici s otřesem mozku a ztrátou paměti. Po čase se Karen, odhodlaná vyléčit se a zapomenout, vrací s Tomem domů. Ale zdá se, že se tam něco změnilo. Něco není v pořádku. Někdo tam byl. Někdo cizí.
Jenže v tomhle domě je každý cizí. Každý má něco, co by podle něj mělo zůstat skryto. Něco, kvůli čemu by raději vraždil, jen aby si to mohl nechat pro sebe...

* * * * *

Celá tahle kniha je vypravována z pohledu několika osob: starostlivého a příjemného Toma, nedůvěřivé a inteligentní Karen, nápadité a osamělé Brigit a v neposlední řadě i několika detektivů vyšetřující svůj případ. A každá z těchto osob má nějaké tajemství. Ano, mám ráda vyprávění příběhů z několika pohledů. Mám díky němu přehled o tom, jak se která postava právě cítí i proč jedná zrovna tak, jak jedná. A ani tady to rozhodně nebylo na škodu. 

Jazyk, kterým je kniha psána, mi byl ze začátku velmi protivný. Autorka využívá obrovské množství krátkých vět, což mě přivádělo k šílenství. Čekala jsem pořádné popisy a nedostala je. Inu, s jazykem jsem bojovala statečně a nakonec si na něj zvykla (hodně to bylo určitě zapříčiněno knihou, kterou jsem přečetla předtím).

Až do poloviny knihy jsem si říkala, že je průměrná a už vůbec ne jako bestseller. Ano, je to napínavé. Ano, téma není špatné. Ale je tu jedno velké ALE! Po sto stránkách už jsem měla slušně nakročeno k rozlousknutí celé zápletky. Za dalších několik stránek jsem zjistila, že mám pravdu! Ovšem na konci knihy nastane zvrat, který jsem nečekala, ale na jednu stranu mi přišel i naprosto zbytečný. 

I přes počáteční nesnáze s jazykem knihy jsem s ní i v celku spokojená. Hodnotím 3/5. Znovu ji však asi nikdy číst nebudu, to raději sáhnu po Ženě v okně, která mě zaujala mnohem více.


2. MARISSA MEYEROVÁ - Hvězdy nad hlavou

ŽÁNR: Povídky, Sci-fi
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Stars Above
SÉRIE: Měsíční kroniky
POČET STRAN: 288
ROK VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: Egmont

ANOTACE KNIHY:
Označení v sérii - 4,5.
Jak se Cinder ocitla pod ochranou Michelle Benoitové? Co přimělo Winter k rozhodnutí nikdy nepoužít svůj měsíční dar? A co vedlo k uvěznění Cress v satelitu a k Vlkovu postavení alfy v královnině armádě? Fanoušci Měsíčních kronik v této knize najdou devět povídek, v nichž si mohou přečíst o minulosti svý
ch oblíbených postav. Soustředí se na klíčové momenty raného života hrdinů, které ovlivnily jejich budoucí život.

* * * * *

Určitě znáte velmi dobře ten pocit, když skončí vaše oblíbená knižní série a jste smutní, protože se jí jiná nevyrovná nebo máte spoustu otázek, které ještě nebyly zodpovězeny. Právě pro vás je tady sbírka povídek, která vás v tomto světě ještě chvíli nechá žít a nějaké ty otázky vám snad dokáže zodpovědět.

Kniha vám nabídne osm povídek z minulosti (možná i budoucnosti ;) a jednu bonusovou navíc. Krásně se čtou a mají rozhodně něco do sebe. Nejvíce se mi však líbily ty, které se týkaly Cinder nebo Scarlet. 

Obálka je naprosto nádherná! Jako všechny z této série. Ovšem hvězdy, které odrážejí odlesky, jsou opravdu dech beroucí. Krásný nápad!!!

Kniha je opravdovým doplněním celé série a každý její fanoušek by ji měl, alespoň podle mě, také vlastnit. U mě v knihovničce má stoprocentně své místo! 

Co víc vám mám povídat? Je to sbírka povídek, které se týkají Měsíčních kronik! Některé otázky odpovědět zvládnou, jiné zase vyvstanou. Ale tak to prostě má být. Pro mě je knihou, kterou musím mít! Hodnotím 4/5.


3. D. RUS - Hraju, abych žil: Jiný svět


ŽÁNR: Literatura světová, Dobrodružné, Fantasy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Играть, чтобы жить. Книга 1. Срыв 
SÉRIE: Hraju, abych žil
DÍL: 1.
POČET STRAN: 335
ROK VYDÁNÍ: 2017
NAKLADATELSTVÍ: Fragment

ANOTACE KNIHY:
Lze vyměnit normální život za život ve virtuální realitě? Jeden z nejúspěšnějších titulů žánru LitRPG. Píší se třicátá léta jednadvacátého století a světem se šíří záhadný fenomén nazývaný vtažení. Hráčům online her se stále častěji stává, že se jejich vědomí oddělí od smrtelného těla a zůstane navždy uvězněno ve virtuální realitě. Dokážete si představit peklo, které čeká na nešťastníka vtaženého do hry Tetris? Nebo bezmoc, kterou cítí hráč, který uvízl v tankovém simulátoru a několikrát denně se musí smažit v rozžhaveném pancíři bitevního stroje? Hráčům her na hrdiny se ovšem vtažením otevírá vyhlídka na nekonečné dobrodružství v úchvatném světě meče a magie. Gleb neměl na výběr, nevyléčitelná nemoc ho donutila záměrně podstoupit vtažení, aby z náruče smrti vytrhl alespoň své vědomí. Ve hře ho čeká věčný život, noví přátelé, láska, spousta dobrodružství a také nemálo překvapení. To největší tkví v tom, že na první pohled odlišný herní svět má s tím skutečným mnoho společného…

* * * * *

Jste hráči? Hrajete MMORPG hry? Pak je tato kniha přesně pro vás! Pokud jste ale spíše vášnivý čtenář a k tomu ještě hráč, tak budete spíše zklamaní - stejně jako já.

Kniha vás prakticky hned na začátku vrhne do herního světa a představí vám Gleba, kterého budete spíše znát jako temného elfa Laitha. Gleb je dokonalý, společenský, nápomocný téměř každému, taktický i rozvážný. A ještě ke všemu skvělý vypravěč! Problém je ale v tom, že se z počátku nemusel vůbec snažit, aby něčeho dosáhl. Všechno mu prakticky spadlo do klína a jak říkáme my v hráčském světě, je to lucker a nic víc! Ovšem i to k těmto hrám patří. 

Úprava knihy se mi velmi líbila. Vše máte přehledně zapsané (itemy, úkoly, atd.) krásně mimo hlavní vyprávění. Herní svět je dokonale promyšlený jak pro vtažené digitální hráče, tak pro ty příležitostné. K tomu nemám nejmenší výtku. Ovšem z té další stránky jich bude hned několik. 

Začneme tedy pěkně z kraje. Kniha nemá zápletku, hlavní postava hlavně hraje. O tom je vlastně celý příběh. U MMORPG her jsme na to prostě zvyklí, ale když už je o tom i kniha, proč si s tím trochu nevyhrát?
Dalším velkým mínusem je pro mě ženská postava Táni! Bože, jak ta mi lezla krkem! Osmnáctiletá a neskutečně protivná. Brrrr!

K jazykové rovině knihy nemám nejmenší výtku. Příběh se krásně čte a co je nejdůležitější: autor se nebál použít termíny hráčů z her! Skvělý tah! Bez slovníčku na konci by byli nehráči při četbě téhle knihy dost ztracení. 

Takže celkově mě čtení téhle knihy bavilo, ale nedostala jsem přesně to, co bych očekávala. Dalo se tam přece vymyslet tolik věcí! Inu, je to první díl, takže je potřeba na něj i tak nahlížet, ale za mě jsou to pouze 3/5. Jako oddychová kniha je fajn. :)2 komentáře:

  1. Chystám se na Někdo cizí v domě. Od autorky jsem četla Manželé od vedle a mně se to vážně hrozně líbilo. Byla to pro mě oddychovka (tématem úplně ne, ale "čtením" ano). Jak autorka píše se mi naopak líbí. Člověk knihu zhltne za chviličku. U Manželů mě zápletka nenapadla, ale možná mi to přišlo chvilkami až moc překombinované, ale líbilo se mi to, o tom žádná. :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já Manžele od vedle nečetla ještě, takže možná proto jsem spíše zklamaná. Ale tak někdy se na ně také asi podívám :)

      Vymazat